Na ME vo vodnom slalome v C1 zlatý Slafkovský, strieborný Martikán, bronzová hliadka, v K1 štvrtý Halčin

Viedenský stupeň víťazov v C1 - zľava strieborný Martikán, zlatý Slafkovský a bronzový Benzien. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKViedeň 31. mája (spravodajca TASR) - Pre slovenských singlistov nemohlo dopadnúť finále na 15. ME slalomárov na divokej vode vo Viedni lepšie. Zlatom sa ovenčil Alexander Slafkovský a striebrom Michal Martikán, tretí skončil obhajca titulu Nemec Jan Benzien. Zlatý Slafkovský ukázal čistú finálovú jazdu. Strieborný Martikán si síce raz ťukol do bránky, na štrnástej protiprúdke, no bol taký rýchly, že za Slafkovským zaostal len 1,27 sekundy. Pre Slafkovského to bolo prvé individuálne zlato na ME a MS. Na svojom konte má už na európskych šampionátoch šesť individuálnych medailí (1-3-2), Michal Martikán sedem (4-3-0).

Zlatý Alexander Slafkovský sa dočkal zlata v individuálnych pretekoch prvýkrát v kariére na ME, či MS. "Po druhých, tretích miestach sa to aj patrilo. V tejto sezóne som začal trochu rozpačito, no tú dosiaľ najdôležitejšiu jazdu som zvládol. Aj keď s chybičkami na štyrikrát rovnakej trati, no vždy s inými nájazdami. Bolo treba zopakovať najlepšie pasáže, čo sa ťažko dokonale podarí. Michala som sa najviac obával, no keď ťukol a došiel do cieľa, mohol som sa tešiť naplno."

Strieborný Michal Martikán sa ohodnotil školským spôsobom, no výborná to nebola. "Vedel som o dotyku, z koncentrácie som však nepopustil a šiel som svoju jazdu. Mám striebro, začať novú kariéru s druhým miestom nie je zlé, ten jeden dotyk ma však bude ešte dlhšie mrzieť. Stojím na prahu novej sezóny, bude určite zaujímavá, v pláne mám veľa pretekov, striebro hodnotím na rozbeh chválitebne. Neprekáža mi, že ma zdolal Sašo, skôr to, že som sa dotkol jednej bránky. Medaila je pre mňa cenná, znamená akýsi reštart, urobil som pre ňu všetko. Je to moja prvá medaila v novej kariére, asi by som jej vyhradil špeciálne miesto."

Vo finále kajakárov sa usilovalo až 15 lodí a po 4. mieste v semifinále si jediná slovenská loď s Martinom Halčinom trúfala na medailové priečky. V nabitej konkurencii musel čeliť veľkým súperom, no nápor na nervy zvládol veľmi dobre. Štvrté miesto so stratou 0,44 sekundy na bronz Španiela Samuela Hernanza na jednej strane tešilo, na druhej aj mrzelo. Vynikli Česi, ktorí si asi zobrali príklad zo slovenských singlistov. Aj oni si vyhradili zlatý a a strieborný piedestál zásluhou úspešného obhajcu titulu Jiřího Prskavca a druhého vo finále Víta Přindiša.

Kajakár Martin Halčin si povzdychol. "Ďalšie štvrté miesto. Druhé veľké preteky tento rok a opäť štvrtý. Vážim si to, no aj trochu mrzí, keď ste kúsok od medaily. Trať sa nemenila, už som ju mal v pamäti, možno to bolo aj zlé, lebo človek špekuluje. Táto finálová jazda nebola najlepšia, viac sa mi vydarila semifinálová. Keby som ju zopakoval, mohol som mať aj medailu."

V neolympijských súťažiach hliadok si lepšie počínali singlkanoisti. Ich hliadka v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Karol Rozmuš získala bronz so stratou 3,68 s za zlatými Slovincami, striebro patrilo Česku. Hliadka kajakárov v zložení Martin Halčin, Ján Šajbidor a Matúš Hujsa obsadila 6. miesto.

Finálové výsledky - C1 ženy: 1. Loirová (Fr.) 105,21 (2), 2. Schmidová (Rak.) 106,32 (0), 3. Hošková (ČR) 107,05 (2), C1 muži: 1. Alexander Slafkovský 88,49 (0), 2. Michal Martikán (obaja SR) 89,76 (2), 3. Benzien (Nem.) 90,05 (2), K1 muži: 1. Prskavec 83,94 (0), 2. Přindiš (obaja ČR) 84,82 (0), 3. Hernanz (Špan.) 86,32 (0), 4. Martin Halčin (SR) 86,76 (0).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím