Na ME vo vodnom slalome zlatí aj Škantárovci v C2 a hliadka 3xC2

Víťazná radosť Ladislava a Petra Škantárovci. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKViedeň 1. júna (spravodajca TASR) - Na ME vodných slalomárov vo Viedni sa nad Wasser arénou rozliehala slovenská hymna dovedna trikrát. Po sobotňajšom titule singlistu Alexandra Slafkovského v singli sa zlatom ovenčili v nedeľu bratanci Ladislav a Peter Škantárovci v debloch, druhí skončili so stratou 0,21 sekundy Poliaci Piotr Szczepanski - Marcin Pochwala, tretí Slovinci Luka Bozic - Sašo Taljat, ktorí na slovenskú deblovku stratili 1,73 s. Záverečnú bodku udelili šampionátu zlatí deblisti v hliadkach 3xC2. Titul v neolympijskej disciplíne získali v zložení Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik. Hliadka kajakárok v zložení Elena Kaliská, Jana Dukátová, Kristína Nevařilová obsadila siedme miesto.

V celkovej medailovej bilancii Slovensko zvíťazilo so zbierkou 3-1-1, ďalšie poradie: 2. Česko 2-2-2, 3. Nemecko 2-1-1, 4. Francúzsko 1-1-2, 5. Slovinsko 1-0-1, 6. Španielsko 0-1-1 a Poľsko 0-1-1, 8. Rakúsko 0-1-0 a Veľká Británia 0-1-0, do bilancie sa nerátali výsledky hliadok ženských singlov pre nízky počet štartujúcich.
Ešte pred finále deblistov zažila kajakárka Jana Dukátová neobyčajnú situáciu. Vo finále jej v polovici trate pri bránke číslo 14 padol na trať slnečník, keď silný vietor ho odhodil do kanála. Tento moment výrazne Dukátovú ovplyvnil a nasledoval protest. Jazdu po 15 minútach opakovala, no nezlepšila sa. Skončila až na 10. mieste, keď jej už chýbali sily. Ani Elena Kaliská nebola príliš spokojná s ôsmou priečkou. Za zlatou Nemkou Ricardou Funkovou zaostala o 3,86 s.

Bratanci Škantárovci v semifinále všetko zo seba nedostali, no vo finále nabrala ich jazda dokonalý výraz. Už v cieli prejavovali obrovskú radosť, a to za nimi štartovali ešte tri lode. Ani jedna na nich nemala a Škantárovci mohli oslavovať svoje tretie individuálne zlato v kariére, po tituloch v Čunove 2010 a v Liptovskom Mikuláši 2007. Na trojnásobných olympijských víťazov bratov Hochschornerovcov zostalo nepopulárne 4. miesto, o bronz sa pripravili pri jednom dotyku bránky s dvojsekundovou penalizáciou.

Ladislav Škantár sa oddával radosti v predstihu, naplno si ju však užíval, až keď zasvietilo na veľkej tabuli konečné poradie finále. "Podaril sa tretí zlatý zásah na ME v našej kariére, sme šťastní, pretože predchádzajúci rok sme sa trochu trápili. V tejto sezóne sa nám jazdilo už dobre a teraz pri minimálnych rozdieloch nám vyšla finálová jazda bez nejakých chýb. Išli sme na doraz, s primeranou dávkou rizika." Zadák v deblovke Peter Škantár dopĺňal. "Vedeli sme, že Poliaci zajazdili výborne, preto sme si povedali, že musíme ísť naplno a aj zariskovať. Pomohli nám diváci, na štarte sme ich veľmi vnímali, fanklub si zaslúži poďakovanie, diváci majú veľkú zásluhu na našich úspechoch."

Finálové výsledky - K1 ženy: 1. Funková 96,11 (0), 2. Pfeiferová (obe Nem.) 96,37 (0), 3. Ferová (Fr.) 96,65 (0), ... 8. Elena Kaliská 99,97 (0), 10. Jana Dukátová (obe SR) 108,45 (6), C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 95,20 (0), 2. Szczepański - Pochwala (Poľ.) 95,41 (0), 3. Božič - Taljat (Slovin.) 96,93 (0), 4. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 97,81 (2).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri