4 min. čítania

O tri miesta sedem lodí

BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Počas víkendu sa v Prahe-Tróji uskutočnia pre slovenských vodných slalomárov jedny z najdôležitejších pretekov v sezóne. Piate kolo Svetového pohára, ktoré sa tam koná, je totiž zároveň tretím nominačným podujatím pre slovenských reprezentantov a po ňom bude definitívne známa nominácia na OH 2000 v Sydney. Isté miesto do Austrálie majú zatiaľ tri lode. V kategórii C1 je to obhajca olympijského víťazstva z Atlanty 1996 Michal Martikán, v kategórii C2 sú to dvojnásobní majstri Európy bratia Peter a Pavol Hochschornerovci a medzi kajakárkami Elena Kaliská. Tá spolu s deblkanoistami Slávie UK vyhrala predošlé dvoje nominačné preteky. Šancu na kvalifikovanie sa na OH majú v kategórii C1 Juraj Minčík a Alexander Slafkovský, v K1 žien Gabriela Stacherová a Gabriela Brosková a medzi kajakármi Peter Cibák, Peter Nagy a Radoslav Orokocký. Kým pri prvých dvoch dvojiciach je kľúč určujúci postup jednoduchý - kto vyhrá, pôjde na olympiádu - najzložitejšia je situácia v mužskom kajaku. Isté je, že keď vyhrá Cibák alebo Nagy, pocestuje ako víťaz aj do Sydney. Situácia sa však zamotáva v prípade triumfu Orokockého, pretože ak by vyhral a druhý by bol Cibák (berie sa do úvahy len umiestenie slovenských reprezentantov), na OH pocestuje Cibák, pretože skončil najlepšie na ME v Mezzane a tieto preteky mali najvyšší koeficient 1,1. Ak by však vyhral Orokocký a druhý bol Nagy, kvalifikuje sa Orokocký, pretože preteky v Prahe majú vyšší koeficient 1,05 ako štvrté kolo SP v španielskom Seu d´Urgel, kde bol najlepší zo Slovákov práve Nagy, no len s koeficientom 1,00. Ostatní slovenskí reprezentanti sú definitívne bez šance štartovať na OH. V Prahe sa nepredstaví Michal Martikán a v nominácii 16 lodí ho v kategórii C1 nahradí Stanislav Gejdoš z Liptovského Mikuláša. Po pretekoch v Prahe pokračuje kompletná slovenská výprava - namiesto Gejdoša v nej bude opäť Michal Martikán -na 6. kolo SP do Augsburgu, ktoré bude zároveň finále celej súťaže.