6 min. čítania

Slalomárské olympijské otázniky zodpovedané

PRAHA 23. júla (SITA) Na OH 2000 v Sydney teda pocestujú v kategórii C1 Michal Martikán, Juraj Minčík, v C2 bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, kajakár Peter Nagy a kajakárky Elena Kaliská a Gabriela Stacherová. Slovenskí vodní slalomári si počínali na pretekoch 5. kola Svetového pohára v Prahe - Troji, ktoré boli zároveň poslednými nominačnými pretekmi na OH opäť vynikajúco. Úradujúci majstri Európy v deblkanoe bratia Peter a Pavol Hochschornerovci nenechali ani na chvíľu nikoho na pochybách, kto bude vo vltavských perejách dominovať. Už v prvej jazde si vybudovali dostatočný náskok, a potom svoju pozíciu len s prehľadom kontrolovali. Milan Kubáň a Marián Olejník prišli do cieľa piati, bratia Peter a Ľuboš Šoškovci ôsmi a Roman Štrba s Romanom Vajsom dvanásti. V kategórii C1 obsadil Juraj Minčík - rovnako ako na ME v Mezzane a v 1. kole SP v Perthe - 2. miesto, keď sa pred neho dokázal dostať len skvelý Francúz Tony Estanguet. Už istý účastník OH v 2. kole zabojoval a posunul sa o dve priečky dopredu. Olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán neštartoval. Medzi ženami bola zo Sloveniek znovu najlepšia Elena Kaliská, ktorá si vypádlovala 4. miesto. Hneď za ňou skončila Gabriela Brosková, no na olympijskú miestenku jej to nestačilo, pretože jej mladšia reprezentačná kolegyňa Gabriela Stacherová ju v konečnom súčte bodov z troch kvalifikačných pretekov zdolala o 0,05 bodu! Preteky kajakárov mali v sebe tiež zvláštnu príchuť. Účasť v Sydney si napokon po obrovskom boji vyjazdil Peter Nagy, ktorý svojho najväčšieho rivala mladého Petra Cibáka zdolal o 2,34 s. Nagy obsadil 9. miesto, Cibák bol o dve priečky horší, ale mal dva dotyky, čo ho v konečnom účtovaní stálo 4 trestné sekundy a olympiádu. Miroslav Stanovský prišiel do cieľa štrnásty. Hlasy po pretekoch: Bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, 1. miesto v kategórii C2: "S výsledkom sme samozrejme spokojní, veď sa nám opäť podarilo zvíťaziť, no s výkonom už menej. Mrzia nás dva dotyky bránok, ktorým sme sa mohli vyhnúť. Do olympiády je ešte veľa času, takže máme na čom pracovať." Juraj Minčík, 2. v kategórii C1: "Kvalifikácia na OH bola dlhá a náročná. Saša Slafkovský v nej nebol ľahkým súperom. Po sobote mi však padol veľký kameň zo srdca. Vo finále som bol po prvom kole štvrtý a odborníci mi odporúčali ísť v druhej jazde frekvenčnejšie. Príliš sa mi to nepáčilo, ale mal som rýchlejší čas. Druhé miesto je pre mňa dobrým povzbudením do ďalšej olympijskej prípravy." Gabriela Stacherová, kvalifikovala sa na OH 2000 v Sydney: "Už od rána som bola veľmi nervózna, pretože kvalifikácia bola dlhá a mimoriadne náročná. Celý mesiac to bolo pre mňa obrovské psychické vypätie, takže som to už chcela mať za sebou. Som rada, že to napokon dopadlo pre mňa dobre. S prvou jazdou som bola spokojná, na druhej sa už prejavila veľká nervozita, pretože som urobila chyby, ktoré inokedy nerobievam." Výsledky: C2: 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (SR) 219,37 (4), 2. Jiras/Máder 222,75 (2), 3. Volf/Štěpánek (všetci ČR) 224,83 (2),... 5. Milan Kubáň/Marián Olejník 227,81 (2), 8. Ľuboš a Peter Šoškovci 229,44 (2), 12. Roman Štrba/Roman Vajs (všetci SR) 240,21 (10), C1: 1. Tony Estanguet (Fr.) 205,80 (2), 2. Juraj Minčík (SR) 208,28 (0), 3. Stuart McIntosh (V. Brit) 209,16 (2), K1 - ženy: 1. Štěpánka Hilgertová (ČR) 218,64 (2), Mandy Planertová (Nem.) 222,92 (2), 3. Marcela Sadilová (ČR) 226,36 (4), 4. Elena Kaliská 227,76 (4), 5. Gabriela Brosková (SR) 229,18 (2),... 9. Gabriela Stacherová (všetky SR) 231,60 (2), K1 - muži: 1. Paul Ratcliffe (V. Brit.) 200,12 (4), 2. Pierpaolo Ferrazzi (Tal.) 201,54 (0), 3. Mathias Röthemund (Švajč.) 202,17 (4),... 9. Peter Nagy 204,61 (0), 11. Peter Cibák 206,95 (4), 14. Miroslav Stanovský (všetci SR) 208,19 (2).