Slovensko čaká opäť Európsky týždeň športu, jeho ambasádori sú Jana Dukátová a Ján Volko

Bratislava 12. septembra (TASR) - Aj v tomto roku sa Slovensko zapojí v termíne od 23. do 30. septembra do Európskeho týždňa športu (ETŠ). Pod iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity je úlohou zapojenie ľudí sa do športovej aktivity. Ambasádori tohtoročného ETŠ sú šprintér Ján Volko a kajakárka Jana Dukátová. Do projektu ETŠ sa zapoja aj zdravotne znevýhodnení športovci s projektom Mladí rovesníci, v ktorom bude viac ako 90 detí s mentálnym postihnutím do 12 rokov športovať s rovesníkmi bez mentálneho postihnutia.
 

Cieľom ETŠ je spojenie jednotlivcov, športového hnutia, organizácie občianskej spoločnosti či súkromného sektora k športovaniu. "Robíme všetko pre to, aby sa do ETŠ v tomto roku zapojilo ešte viac organizátorov športových akcií. Oslovili sme široké spektrum športovej, ale aj laickej verejnosti: športové zväzy, TJ, športové kluby, športových odborníkov a funkcionárov samotných športovcov, ale aj školy, kraje, rôznych zamestnávateľov a vyzvali ich k aktívnej účasti. K dnešnému dátumu evidujeme 380 registrovaných športových podujatí v rámci celého Slovenska," povedala projektová manažérka Jana Škripková na utorňajšej tlačovej konferencii.
 

Koordinátorom akcie je aj v tomto roku Národné športové centrum (NSČ). "Európsky týždeň športu je významná udalosť pre ešte väčšie spopularizovanie športu a pohybovej aktivity. Som veľmi rád, že tento ročník už druhý raz koordinuje NSČ, a že tak aktívne spolupracujeme s Európskou komisiou. Našim cieľom je motivovať deti a mládež k pohybu i športu práve cez propagáciu myšlienky #BeActive navyše v spolupráci so špičkovými športovcami, ktorých podporuje NSČ - Jánom Volkom a Janou Dukátovou," uviedol riaditeľ NŠC Boris Čavajda.
 

Ján Volko dúfa, že ETŠ pomôže k výraznejšiemu rozhýbaniu Slovenska: "Šport je ideálny prostriedok na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávenému času detí a mládeže. Pre mňa je šport zároveň životný štýl, ktorý ma naučil najmä zodpovednosti, dáva mi radosť z pohybu a eufóriu z víťazstva. Vďaka športu cestujem po svete, spoznávam nové krajiny a ľudí. Robím radosť nielen sebe, aj iným ľuďom. Akýkoľvek dôvod športovať je preto podľa mňa tým správnym motívom. Či už na vrcholovej alebo rekreačnej úrovni."
 

Prostredníctvom videa sa k aktivite vyjadrila aj Jana Dukátová: "Môj život je predovšetkým pohyb a šport a ani si ho veľmi bez neho neviem predstaviť. Pre mňa je šport zábava a verím, že bude aj pre vás."


K ETŠ prispel aj bývalý boxer Tomi Kid Kovács, ktorý bude mať pod záštitou projekt Vyboxuj si svoj sen. "Môj príbeh a príbehy mojich zverencov píše život a každý z nás začal s jedným veľkým snom. Pred mojimi očami vyrastajú z detičiek aktívni športovci a šampióni. Mená reprezentantov ako Andrej Bandi Csemez, Viliam Tankó a ďalší preslávili náš klub a náš šport aj v zahraničí. Šport nás učí disciplíne, úcte a čestnosti. A my to posunieme ďalej, naučíme deti zodpovednosti, vytrvalosti a láske k športu, pretože u nás nemožné neexistuje," predstavil Kovács svoj projekt.
 

Aktivita je iniciatívou Európskej komisie. "Pohyb je dôležitou súčasťou života z každého z nás. Má pozitívny vplyv nielen na naše fyzické zdravie, ale aj psychickú pohodu," dodal vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri