Vodný slalomár Matej Beňuš triumfoval v C1 na SP v pražskej Troji, Grigar v K1 piaty

Praha 3. septembra (TASR) - Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš ovládol sobotňajšie finále C1 na pretekoch 4. kola Svetového pohára ICF v pražskej Troji. Strieborný singlkanoista z OH 2016 v Rio de Janeiro predviedol čistú jazdu a triumfoval časom 98,91. s.

Slovinec Benjamin Savšek, ktorý vyhral semifinále, dostal vo finále štyri trestné sekundy po dotykoch na bránkach 9 a 10 a celkovo obsadil tretie miesto. Striebro bral Brit Ryan Westley.

"Som rád, že som konečne prelomil pražskú smolu. Roky som tu bol vo finále, ale až teraz som získal medailu. Po olympiáde tlak opadol a dnes sa mi išlo v pohode," povedal Beňuš do kamier ČT Sport.

V cieli priznal, že po olympiáde pre aktivity po zisku cenného kovu nemal veľa času na tréning. "Táto sezóna je špecifická, všetko som podriaďoval olympiáde. Preto som nejazdil veľa pretekov. Na toto podujatie som netrénoval tak veľa ako som chcel, po návrate z Ria som mal veľa mediálnych povinností. Ale stačilo to na víťazstvo, čo je super," vravel Beňuš pre slovenské médiá.

Pred vyvrcholením sezóny v slovinskom Tacene, kde sa v termíne 9. - 11. septembra uskutočnia finálové preteky SP, vedie klasifikáciu ďalší Slovák Alexander Slafkovský. Ten v Troji nepostúpil zo semifinále a obsadil 15. miesto. Slafkovský vedie s náskokom 19 bodov pred Francúzom Nicolasom Peschierom. Beňuš je ôsmy (121 bodov). Ich krajan Marko Mirgorodský, ktorý v Prahe skončil trinásty, je celkovo 18.

Kategória kajakárov sa skončila absolútnym triumfom domácich pretekárov. Vyhral Jiří Prskavec pred Ondřejom Tunkom a Vavrincom Hradílkom, štvrtý bol Vít Přindiš. Piatu priečku obsadil slovenský reprezentant Jakub Grigar. Piaty z OH 2016 v Rio de Janeiro v sobotňajšom finále stratil na Prskavca 1,23 s. "Myslím, že to bolo celkom fajn. Mal som ťažký začiatok a potom mi v závere došli sily. Zase raz piate miesto. Ale nechýbal som vo finále a to ma teší," povedal v cieli Grigar, ktorému v poradí SP patrí štvrtá priečka.

4. kolo SP - výsledky
C1 - muži: 1. Matej BEŇUŠ (SR) 98,91, 2. Ryan Westley (V.Brit.) +0,25, 3. Benjamin Savšek (Slovin.) +1,83 (4), 4. Franz Anton (Nem.) +2,89 (2), 5. Adam Burgess (V.Brit.) +3,03, 6. Lukáš Rohan (ČR) +3,50,... 13. Marko Mirgorodský, 15. Alexander Slafkovský (obaja SR)

K1 - muži: 1. Jiří Prskavec 91,60 (2), 2. Ondřej Tunka +0,01, 3. Vavrinec Hradílek +0,17, 4. Vít Přindiš (všetci ČR) +0,69, 5. Jakub GRIGAR (SR) +1,23, 6. Giovanni De Gennaro (Tal.) +2,06