Z Ruska zaznieva hrozba, že ak tamojších športovcov nepustí MOV do Pjongčangu v ruských farbách, v čase ZOH neprerušia KHL

MOSKVA 6. novembra (SOV) – Po tom, čo Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulý týždeň diskvalifikoval dvoch ruských športovcov za porušenie dopingových predpisov počas ZOH 2014 v Soči, pričom v krátkom čase sa má rozhodnúť o osude ďalších z 28-členného zoznamu a v decembri exekutíva MOV zaujme rozhodnutie k účasti celej ruskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu, sa situácia vyostrila. Prezident ruskej nadnárodnej hokejovej súťaže KHL Dmitrij Černyšenko (inak, práve on šéfoval organizačnému výboru ZOH 2014) totiž pohrozil, že ak by Rusko dostalo hromadný trest, KHL počas ZOH neprerušia a hráčov zo súťaže na olympiádu nepustia.

 

V situácii, keď sa olympijský turnaj v Pjongčangu musí zaobísť už bez hráčov zámorskej NHL, by absencia aj hráčov KHL znamenala veľkú ranu pre ľadový hokej na ZOH. Veď KHL je druhá najkvalitnejšia klubová súťaž na svete, v ktorej hrá množstvo vynikajúcich hokejistov z rôznych krajín. Predovšetkým Rusov – a Rusko bolo na ZOH vyžrebované do rovnakej základnej skupiny, ako slovenský tím. Od nás pôsobí v KHL Slovan Bratislava a v iných kluboch ďalší štyria hráči, ktorí pripadajú do úvahy pre nomináciu. Pravda, jednu vec predstavuje sólové vyhlásenie prezidenta súťaže a inú vec stanovisko klubov, ktorých zástupcovia sa zídu až počas decembrovej asociačnej prestávky.

 

V zákulisí sa diskutuje aj o možnosti, že ak by Rusko ako krajina bolo z účasti na ZOH 2018 vylúčené, ruskí športovci by štartovali v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou. Takéto úvahy však rázne odmieta prezident Ruskej federácie Vladimir Putin, ktorý by to považoval za poníženie.

 

O ruskom probléme, keď veľmi vážne indície poukazujú na donedávna fungujúci štátom riadený dopingový systém a na manipuláciu s dopingovými vzorkami počas ZOH v Soči, sa hovorilo aj na minulotýždňovom valnom zhromaždení Asociácie národných olympijských výborov v Prahe. „Každý zo zahraničia, s kým som sa rozprával, sa vyjadril proti uplatneniu princípu kolektívnej viny,“ informoval generálny sekretár SOV Jozef Liba.

 

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel na situáciu reagoval vyhlásením: „Nádejám sa, že Medzinárodný olympijský výbor prijme správne riešenie, bez politického pozadia. Rozumiem ruskému postoju, pre hokejistov je nesmierne dôležité reprezentovať krajinu pod svojou vlajkou. McLarenova správa a ďalšie dokumenty o dopingu v ruskom športe sa nevzťahujú na hokej. Kolektívny trest nepovažujem za riešenie. Musíme si však počkať na výsledky práce komisií. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum, uprednostnia sa záujmy športovcov a športu." Prezident IIFH ďalej upozornil, že v KHL nehrajú len ruskí hokejisti a nepustiť hráčov zo súťaže na ZOH by nebola dobrá voľba.

Autor: (sou)

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X