Športové aktuality
4 min. čítania

Zlatá medaila pre Slovensko v hliadkach C1 na MS vo vodnom slalome

Deep Creek 20. septembra (TASR) - Po finálovej jazde hliadok singlistov si mohla slovenská výprava unisono povedať, že už ukrojila z medailovej zlatej torty. Na najtrblietavejší kov si v histórii MS singlisti navykli už sedemkrát. Najskôr však musela jury zdĺhavo riešiť rébus, pôvodne pripísala slovenskej hliadke osem trestných sekúnd, čo by znamenalo, že obsadí druhé miesto. V oficiálnom poradí mu dve sekundy penalizácie na bránke číslo 19 ubrala a zrodilo sa zlato. Jeho výnimočnosť je v tom, že v historickej bilancii už slovenský tím singlistov má medailovú bilanciu 7-0-1.

Medzi 12 štartujúcimi hliadkami slovenské trio v zložení Martikán, Slafkovský, Beňuš žiarilo tak, ako dlhé roky predtým. Na trať sa vydalo ako posledné dvanáste a hneď na tretej bránky zažilo krušné chvíle. Michal Martikán tak rozkýval žŕdky, že bolo veľkým umením sa do bránky trafiť. Slovákom ešte nevyšiel prejazd 19. bránky s ťukom Slafkovského, takmer neviditeľnému jemnému dotyku bránky s číslom 22 sa nevyhol v samom závere Martikán. Najskôr boli vo výsledkoch Slováci druhí, od Čechov ich delilo 1,01 sekundy, po úprave poradia Čechov preskočili o 0,99 s. Vo výsledkoch upútala vyrovnanosť. Prvých päť hliadok sa zmestilo do niečo viac ako troch sekúnd, presne do 3,35.

Matej Beňuš mohol tentoraz verdiktu jury zatlieskať, pretože sa rozhodla správne a protest Slovákov uznala. "Som príjemne prekvapený, že ho uznali, bol však naozaj oprávnený. Piaty titul majstrov sveta za sebou v hliadkach je výnimočný, kto by si pred pár rokmi pomyslel, že nám to takto dlho vydrží. Našim problémom boli dotyky, trištvrte hodiny čakania však prinieslo vytúženú zmenu. Nemyslím, že je to nejaká náplasť na sklamanie, individuálne preteky sú vždy prvoradé, musím však povedať, že titul v tímoch potešil."

Úsmev zdobil tvár Alexandra Slafkovského, aj keď trochu oneskorene. "Zlato je vždy lepšie ako striebro, no trištvrte hodiny sedenia v mokrých veciach nebolo nič príjemné, asi to na mne aj vidieť. Sme zohratá trojka. Ťažko sa niekedy taká zíde a ja neverím, že päťkrát niekto za sebou získa v tímoch zlato. Aj striebro by bolo dobré, no narušilo by nám nezaslúžene výnimočnú sériu. Ja som sa 19. bránky síce dotkol, no Maťo Beňuš sa evidentne kolízii s tyčkou vyhol, takže sme oprávnene majstri sveta. Keď sme došli do cieľa, tak ma to aj pri pohľade na výsledky dosť zamrzelo, že som ťukol 19-ku, našťastie nás to neobralo o zlato."

Michal Martikán: "Bol som na seba predpoludním v semifinále nahnevaný, voda mi nepomohla, niekomu zasa naopak. Dosť ma pridržala a bolo po finále. V hliadkach to bolo zlaté čakanie, dočkali sme sa odmeny aspoň v kolektívnej podobe a natiahli šnúru titulov na päť. Je to dobrý pocit, zlato považujem za malé vyhojenie rany z individuálnych pretekov."

Veľké uznanie si medzi 18 tímami zaslúžilo trio slovenských kajakárov Halčin, Šajbidor, Hujsa. Aj keď ani zďaleka nepatrilo do okruhu uchádzačov o medailu, hlavne preto, že výkonnosť bola dosť rozptýlená, na prelomový vzácny kov siahalo až do samého záveru. Do poslednej chvíle tlela nádej, že po viacerých protestoch skončí tretie, za bronzom zaostalo 1,81 s. Dovedna nazbieralo iba štyri trestné sekundy na 15. a 19. bránke, menej, zhodne po dve, už mali iba medailisti.

Finálové výsledky 

3xC1:

1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 125,10 (6), 2. Česko (Jáně, Gebas, Mašek) 126,09 (4), 3. Slovinsko (Savšek, Božič, Berčič) 127,84 (6)

3xK1: 

1. Francúzsko (Biazizzo, Combot, Neveu) 112,79 (2), 2. Česko (Prskavec, Hradílek, Přindiš) 115,11 (2), 3. Veľká Británia (Hounslow, Clarke, Brady) 123,24 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Ján Šajbudor, Matúš Hujsa) 125,05 (4)

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV