Zlatý pedál šiesty rok za sebou pre Petra Sagana

Bratislava 21. decembra (TASR) - Cestný cyklista Peter Sagan obhájil minuloročný triumf v ankete Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Zlatý pedál 2016. Druhé miesto obsadil paracyklista Jozef Metelka a tretí skončil Patrik Tybor.

Sagan má za sebou mimoriadne úspešný rok, prvýkrát získal pre Slovensko titul majstra Európy, v katarskej Dauhe obhájil titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Na Tour de France si piatykrát vybojoval prvenstvo v bodovacej súťaži o zelený dres, získal tri etapové triumfy a stal sa najbojovnejším pretekárom celého podujatia. Okrem toho triumfoval na pretekoch Grand Prix Quebec, Gent – Wevelgem, Okolo Flámska, zvíťazil v bodovacej súťaži na podujatí Okolo Kalifornie. Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa šiestykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu, celkovo vyhral v tejto ankete sedemkrát.

Jozef Metelka patril k najúspešnejším slovenským reprezentantom na letných paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Paracyklista získal zlato v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke kategórie C4, strieborný kov vybojoval v pretekoch na 1 km s pevným štartom. Metelka zbieral kovy aj na majstrovstvách sveta v talianskom Montichiari, striebro získal na kilometrovej trati s pevným štartom a zlato si vybojoval v stíhacích pretekoch na 4 km. Počas roka vytvoril nový svetový rekord v stíhačke a v kategórii MC4 bol líder Svetového pohára.

Talentom roka sa opäť po roku stal Matúš Štoček, ktorý na majstrovstvách Európy juniorov vo Francúzsku obsadil štrnástu pozíciu v pretekoch s hromadným štartom.