Vincent Lafko

1 S
Šport
Účasť

Rodák z Hranovnice v okrese Poprad Vincent Lafko (prezývaný Vilo) spočiatku v Levoči hádzanú kombinoval s basketbalom, potom sa však rozhodol pre menšiu loptu.

Do reprezentácie sa prebil zo špičkového tímu Tatran Prešov, v ktorom hral od roku 1964 až do roku 1976 s prestávkou počas vojenčiny v Dukle Janovice a v ČH Bratislava. S Tatranom získal ako ľavý krídelník titul majstra ČSSR v roku 1971 a dovedna trikrát Československý pohár. Pred tým, ako sa dostal do „áčka“ ČSSR, získaval reprezentačné skúsenosti v akademickom tíme.

V roku 1971 ako jeho člen na majstrovstvách sveta prispel k vybojovaniu striebornej medaily. OH v Mníchove ho zastihli vo veku 27 rokov a v období vrcholnej formy. V olympijskom turnaji strelil tri góly.

V A-tíme ČSSR odohral počas kariéry okolo 50 zápasov. V Prešove zostal žiť aj po skončení hráčskej kariéry, stal sa trénerom Tatrana. Dnes pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte športu Prešovskej univerzity. Od založenia Olympijského klubu Prešov je jeho predseda a zároveň je dlhoročný aktívny člen Slovenskej olympijskej akadémie.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Mníchov 1972
ČSSR
hádzaná muži S
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV