Na ME džudistov senzačný bronz Mateja Poliaka do 66 kg!

Medailisti ME v kategórii do 66 kg - zľava strieborný Slovinec Gomboc, zlatý Ukrajinec Zantaraia a bronzoví Šichalizada z Azerbajdžanu a Matej Poliak zo Slovenska. FOTO TASR/APVaršava 20. apríla (TASR) - Na 66. majstrovstvách Európy vo Varšave vybojoval slovenský džudista Matej Poliak v hmotnosti do 66 kg bronzovú medailu, keď v rozhodujúcom súboji zdolal Izraelčana Barucha Šmailova. Pre slovenské džudo je to v ére samostatnosti šiesty vzácny kov (0-3-3). Člen STU Bratislava, kde ho s podporou Národného športového centra pripravuje Jozef Krnáč, sa po 12 rokoch medailovej pauzy slovenského džuda sa postavil na stupeň víťazov úplne nečakane.

Od finálového duelu delilo Poliaka len málo. V semifinále ho Ukrajinec Georgij Zantaraia zaskočil po minúte a pol, keď získal waza-ari a náskok si udržal až do konca. Zaujímavé bolo, že ani jedného borca rozhodca na tatami nenapomínal, keď obaja sa bili čisto a neustále naplno. V repasáži sa o bronz stretol Matej Poliak s mladým Izraelčanom Baruchom Šmailovom, ktorý v tomto roku skončil dvakrát tretí na turnaji Grand Prix v Antalyi a na Grand Slame v Baku, pred tromi rokmi bol zlatý na ME do 23 rokov vo Wroclawe. Šmailov s Poliakom nedávno na turnaji GP v Tbilisi prehral, slovenský džudista ho zdolal na ippon a teraz opäť, po štvorminútovom zápase na waza-ari, s odmenou oveľa cennejšou, bronzom.

V 1. kole mal 24-ročný Matej Poliak za súpera Kesidisa z Cypru. Štvorminútový súboj zvládol podľa očakávania a zvíťazil na waza-ari. V 2. kole však narazil na podstatne kvalitnejšieho súpera Gruzínca Margvelašviliho. V tomto roku obhajca titulu zvíťazil na turnaji Grand Prix v Düsseldorfe, na Grand Slame v Paríži skončil tretí, a zdalo sa, že to bude pre Poliaka už neprekonateľná prekážka. Po vyrovnanom začiatku a aktívnom džude z oboch strán presne v stej sekunde sa podaril Poliakovi kontrachvat a čo čakal málokto, hodil súpera na ippon. V treťom, už štvrťfinálovom kole sa bojovalo o víťaza B-skupiny a na Poliaka čakal Turek Sinan Sandal. Po dramatickom boji, keď mal už v polovici Poliak na konte dve napomínania, necelú minútu pred koncom získal waza-ari za kosoto-gari a postúpil do semifinále.

"Maťo zápasil perfektne," pochválil ho tréner reprezentácie Ján Gregor ml. "Veľmi si veril, a v súboji s Gruzíncom Margvelašvilim to bolo aj vidieť. Kedysi ho zdolal ešte ako junior, no o kategóriu nižšie v šesťdesiatke a spomienky mu pomohli. Toto on vie, podtočiť sa a z kontrachvatu vyťažiť. V podstate takto zdolal aj v prvom kole Kesidisa z Cypru. Maťo sa dokáže veľmi dobre orientovať a keď sa nalepí na telo, tak z toho aj vyťaží. Ja som veril, že na to má, len musí všetko do seba zapadnúť. No musím priznať, že medaila je nad očakávanie. So Šmailovom vyhral Maťo v Tbilisi, vtedy na neho Izraelčan nabehol, no Maťo ho zdolal na ippon. Teraz si už Šmailov dal na neho pozor, zo sebavedomia mu ubudlo, Maťo využil jeho nedôrazný nástup a uplatnil to, čo vie. Súper robil nedôraznú učimatu, skôr propagačnú a doplatil na to." 

Bronzový Matej Poliak zapôsobil podobne ako Boris Novotný v roku 2005 so striebrom, ktoré taktiež nikto nečakal. "Aj sám seba som prekvapil, vedel som síce, že je to v mojich silách, no nevedel som, kedy to príde," úprimne sa priznal Matej Poliak. "Pomaličky som sa zlepšoval a podarilo sa. Dosť som ťažil z podobných situácií, nejakým veľkým repertoárom nedisponujem, skôr čakám na chyby so snahou ich využiť. So Šmailovom som sa stretol v Tbilisi, zdolal som ho, skontroval, teraz už mal rešpekt. Došla mu však v jednu chvíľu trpezlivosť a ja som znovu jeho nástup skontroval. Robil učimatu a ja som ho podtočil do druhej strany, čiže klasická kontra technika. Potom som s vypätím síl vydržal, no nebolo to jednoduché."© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím