Na ME džudistov senzačný bronz Mateja Poliaka do 66 kg!

Medailisti ME v kategórii do 66 kg - zľava strieborný Slovinec Gomboc, zlatý Ukrajinec Zantaraia a bronzoví Šichalizada z Azerbajdžanu a Matej Poliak zo Slovenska. FOTO TASR/APVaršava 20. apríla (TASR) - Na 66. majstrovstvách Európy vo Varšave vybojoval slovenský džudista Matej Poliak v hmotnosti do 66 kg bronzovú medailu, keď v rozhodujúcom súboji zdolal Izraelčana Barucha Šmailova. Pre slovenské džudo je to v ére samostatnosti šiesty vzácny kov (0-3-3). Člen STU Bratislava, kde ho s podporou Národného športového centra pripravuje Jozef Krnáč, sa po 12 rokoch medailovej pauzy slovenského džuda sa postavil na stupeň víťazov úplne nečakane.

Od finálového duelu delilo Poliaka len málo. V semifinále ho Ukrajinec Georgij Zantaraia zaskočil po minúte a pol, keď získal waza-ari a náskok si udržal až do konca. Zaujímavé bolo, že ani jedného borca rozhodca na tatami nenapomínal, keď obaja sa bili čisto a neustále naplno. V repasáži sa o bronz stretol Matej Poliak s mladým Izraelčanom Baruchom Šmailovom, ktorý v tomto roku skončil dvakrát tretí na turnaji Grand Prix v Antalyi a na Grand Slame v Baku, pred tromi rokmi bol zlatý na ME do 23 rokov vo Wroclawe. Šmailov s Poliakom nedávno na turnaji GP v Tbilisi prehral, slovenský džudista ho zdolal na ippon a teraz opäť, po štvorminútovom zápase na waza-ari, s odmenou oveľa cennejšou, bronzom.

V 1. kole mal 24-ročný Matej Poliak za súpera Kesidisa z Cypru. Štvorminútový súboj zvládol podľa očakávania a zvíťazil na waza-ari. V 2. kole však narazil na podstatne kvalitnejšieho súpera Gruzínca Margvelašviliho. V tomto roku obhajca titulu zvíťazil na turnaji Grand Prix v Düsseldorfe, na Grand Slame v Paríži skončil tretí, a zdalo sa, že to bude pre Poliaka už neprekonateľná prekážka. Po vyrovnanom začiatku a aktívnom džude z oboch strán presne v stej sekunde sa podaril Poliakovi kontrachvat a čo čakal málokto, hodil súpera na ippon. V treťom, už štvrťfinálovom kole sa bojovalo o víťaza B-skupiny a na Poliaka čakal Turek Sinan Sandal. Po dramatickom boji, keď mal už v polovici Poliak na konte dve napomínania, necelú minútu pred koncom získal waza-ari za kosoto-gari a postúpil do semifinále.

"Maťo zápasil perfektne," pochválil ho tréner reprezentácie Ján Gregor ml. "Veľmi si veril, a v súboji s Gruzíncom Margvelašvilim to bolo aj vidieť. Kedysi ho zdolal ešte ako junior, no o kategóriu nižšie v šesťdesiatke a spomienky mu pomohli. Toto on vie, podtočiť sa a z kontrachvatu vyťažiť. V podstate takto zdolal aj v prvom kole Kesidisa z Cypru. Maťo sa dokáže veľmi dobre orientovať a keď sa nalepí na telo, tak z toho aj vyťaží. Ja som veril, že na to má, len musí všetko do seba zapadnúť. No musím priznať, že medaila je nad očakávanie. So Šmailovom vyhral Maťo v Tbilisi, vtedy na neho Izraelčan nabehol, no Maťo ho zdolal na ippon. Teraz si už Šmailov dal na neho pozor, zo sebavedomia mu ubudlo, Maťo využil jeho nedôrazný nástup a uplatnil to, čo vie. Súper robil nedôraznú učimatu, skôr propagačnú a doplatil na to." 

Bronzový Matej Poliak zapôsobil podobne ako Boris Novotný v roku 2005 so striebrom, ktoré taktiež nikto nečakal. "Aj sám seba som prekvapil, vedel som síce, že je to v mojich silách, no nevedel som, kedy to príde," úprimne sa priznal Matej Poliak. "Pomaličky som sa zlepšoval a podarilo sa. Dosť som ťažil z podobných situácií, nejakým veľkým repertoárom nedisponujem, skôr čakám na chyby so snahou ich využiť. So Šmailovom som sa stretol v Tbilisi, zdolal som ho, skontroval, teraz už mal rešpekt. Došla mu však v jednu chvíľu trpezlivosť a ja som znovu jeho nástup skontroval. Robil učimatu a ja som ho podtočil do druhej strany, čiže klasická kontra technika. Potom som s vypätím síl vydržal, no nebolo to jednoduché."© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri