Na záverečnom zasadnutí štábu SOV k ZOH v Pjongčangu si zástupcovia štyroch zväzov prevzali množstvo mobilných telefónov Samsung od SOV

SOV venoval členom realizačných tímov na ZOH spolu 48 mobilov, v spoločnosti Gábora Asványiho (vľavo) a Romana Bučeka (vpravo) s jedným v ruke zľava Radovan Cagala, Jozef Škvarek, Tomáš Fusko a Igor Andrejkovič. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKBRATISLAVA 5. júna (SOV) – V utorok sa na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) uskutočnilo záverečné zasadnutie štábu SOV k februárovým zimným olympijským hrám v Pjongčangu. V prítomnosti výkonného riaditeľa SOV Gábora Asványiho ho viedol športový riaditeľ SOV Romana Buček, ktorý bol aj šéfom slovenskej výpravy na ZOH 2018.

Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia štyroch zväzov – hokejového, lyžiarskeho, biatlonového a sánkarského. Zo zväzov, ktoré mali športovcov v Pjongčangu, sa ospravedlnil len zástupca krasokorčuľovania. Šéf biatlonistov Tomáš Fusko, šéf sánkarov Jozef Škvarek, generálny sekretár SLA Radovan Cagala a riaditeľ reprezentačného úseku SZĽH Igor Andrejkovič si na záver rokovania prevzali z rúk Gábora AsványihoRomana Bučeka ako dar SOV množstvo mobilných telefónov Samsung Galaxy A5. Dovedna 48 telefónov tohto typu poskytol SOV členom realizačných tímov, ktorí sa starali o našich olympionikov v Pjongčangu. Zástupcovia biatlonového a lyžiarskeho zväzu dodatočne prevzali aj diplomy MOV za piate miesta ženskej biatlonovej štafety a zjazdárky Petry Vlhovej v alpskej kombinácii, ktoré patria našim úspešným športovcom.

Športový riaditeľ SOV absolvoval v predošlých týždňoch dvojstranné rokovania so zástupcami jednotlivých zväzov zimných športov. Na poslednom zasadnutí štábu Roman Buček sumarizoval najdôležitejšie podnety z množstva diskusií, ktorými sa bude zaoberať najprv športová rada SOV a následne budú predmetom rokovania so zástupcami sekcie športu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Zo sumára pripomienok je zrejmé, že športové spolky veľmi trápi prísna legislatíva a striktné stanoviská štátnych orgánov, nezohľadňujúce športovú prax a objektívnu realitu športového sveta.

Zväzy zimných športov mimoriadne sužuje dlhodobý problém použitia štátnej dotácie z predošlého roka na začiatku ďalšieho roka. V tomto sú zimné športy špecifické, keďže ťažisko ich športovej (súťažnej) činnosti sa odohráva v prvých troch kalendárnych mesiacoch roka. Štátny príspevok uznanému športu sa však poukazuje až koncom januára, čiže zväzy majú problém finančne vykryť náklady počas prvých týždňov roka - použitie dotácie z predošlého roka spochybňujú audítori aj kontrolóri. Podľa názoru zástupcov zväzov zimných športov by tento problém v zásade riešilo posunutie použitia dotácie z predošlého roka aj jej vyúčtovania o jeden mesiac v porovnaní so súčasnosťou (teda použitie do 31. januára a vyúčtovanie do 25. marca).

Keďže vrcholné podujatia v zimných športoch sa odohrávajú dominantne v januári až v marci (s ťažiskom vo februári), ďalší problém vzniká s poukazovaním účastníckych poplatkov na tieto podujatia, ktoré zväzy musia platiť ešte v predošlom roku. Podobné je to aj s letenkami, ktoré keď sa objednávajú v niekoľkomesačnom predstihu pred podujatiami, sú výrazne lacnejšie – ale kontrolóri aj audítori to zväzom vyčítajú.

Zimné športy, vzhľadom na veľkú finančnú náročnosť dlhej prípravy aj množstva súťaží v zahraničí (keďže domáce tréningové podmienky sú nedostatočné a sánkovanie napríklad ani nemá vlastnú dráhu), ako aj veľké nároky na servis a dopravu množstva materiálu, sú výrazne drahšie ako letné. V ich disciplínach (najmä v lyžiarskych a biatlonových) zvyčajne štartuje v pretekoch Svetového pohára aj na vrcholných podujatiach oveľa viac súťažiacich ako vo väčšine letných športov. Z tohto hľadiska je v nich výrazne ťažšie splniť kritériá špičkových výsledkov na zaradenie do stredísk vrcholového športu. Pritom práve zaradenie viacerých zimných športovcov do SVŠ (vrátane tých, ktorí si vybojovali účasť na ZOH a najperspektívnejších juniorov) by im výrazne pomohlo. Zimné športy sa boria aj s problémom, ako financovať trénerov zo zahraničia (v zjazdovom lyžovaní sa to deje výhradne na privátnej báze) a napríklad sánkovanie aj so získaním kvalitného materiálu.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím