Olympijská budúcnosť boxu je ohrozená, MOV pozastavil prípravy na boxerský turnaj na OH v Tokiu

Tokio 30. novembra (TASR) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zastavil prípravy na boxerské súťaže na OH 2020 v Tokiu a nariadil dôkladné vyšetrenie fungovania Medzinárodnej boxerskej asociácie (AIBA).

 

Ako informovala agentúra AFP, exekutíva MOV v piatok "zmrazila plánovanie olympijského boxerského turnaja v Tokiu 2020". Rozhodla sa tak po rozhovoroch v japonskej metropole. "Vyšetrovanie môže viesť až k tomu, že MOV prestane uznávať AIBA ako strešnú boxerskú organizáciu," uviedol MOV, ktorá má vážne výhrady voči fungovaniu AIBA. Zároveň však dodal, že "urobí všetko pre to, aby ochránil športovcov a zabezpečil, aby sa boxerské súťaže na OH v Tokiu konali bez ohľadu na prijaté opatrenia".

 

Olympijská budúcnosť boxu zostáva po tomto kroku naďalej otázna. Spochybňuje ju nejasné financovanie, rozhodovanie a kontroverzný líder hnutia. AIBA si nedávno zvolilo za prezidenta Uzbeka Gafura Rachimova. Došlo k tomu napriek tomu, že MOV varoval pred touto voľbou. Rachimov je totiž údajne na zozname najväčších uzbeckých kriminálnikov, okrem iného sa mal podieľať na pašovaní heroínu. Rachimov všetky obvinenia popiera. Navyše, ani samotná voľba prezidenta sa nezaobišla bez problémov, zlyhalo elektronické zariadenie a hlasovať sa muselo klasickou formou - označením výberu na papieri.

 

Povesť boxu utrpela už na olympiáde v Riu de Janeiro, keď AIBA suspendovala 36 funkcionárov a rozhodcov obvinených z ovplyvňovania zápasov. Organizácia týmto krokom zareagovala na viaceré kontroverzné rozhodnutia rozhdocov na OH 2016.© 2013 - 2019, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X