Poľský Krakov ako uchádzač o ZOH 2022 oficiálne predstavil svoj koncept, v ktorom počíta so zjazdovým lyžovaním v Jasnej

KRAKOV (SOV) – Prípravný výbor kandidatúry poľského Krakova na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022 v pondelok 24. marca oficiálne predstavil svoj koncept hier, v ktorom sa počíta s usporiadaním súťaží v zjazdovom lyžovaní na slovenskom území – v Jasnej pod Chopkom. Udialo sa tak 11 dní po podaní oficiálnej prihlášky mesta na Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vo švajčiarskom Lausanne.

Predsedníčka prípravného výboru Krakova, trojnásobná olympionička v snoubordingu a poslankyňa poľského Sejmu Jagna Marczulajtisová-Walczaková, na úvod prezentácie zdôraznila, že snahy Krakova o získanie práva usporiadať ZOH 2022 sa od začiatku stretávali so silnou podporou poľského premiére, celej vlády, Sejmu i zainteresovaných samospráv v Krakove a jeho okolí.

V rámci prezentácie konceptu Krakova vystúpil aj prezident SOV František Chmelár. FOTO PKOLCelú dokumentáciu konceptu Krakova prípravila švajčiarska firma Event Knowledge Services. Primátor mesta Jacek Majchrowski v pondelok povedal, že usporiadanie olympiády by celému regiónu prinieslo obrovský civilizačný skok a Krakovu i celej oblasti Tatier veľkú propagáciu.

Na prezentácii konceptu Krakova sa priamo v hlavnom meste Malopoľského vojvodstva zúčastnil aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár. V rovnaký deň sa v Žiline uskutočnilo zasadnutie prípravného výboru SR pre kandidatúru Krakova.


DVE TERITORIÁLNE ZÓNY

V samotnom Krakove sa plánuje usporiadanie turnajov v ľadovom hokeji mužov i žien (na štadióne Cracovie, resp. v aréne Wisla – náklady na ich rekonštrukciu sú vyčíslené na 64,82, resp. 53,56 milióna USD), v rýchlokorčuľovaní (ľadová hala AWF – náklady 50,08 milióna USD), v krasokorčuľovaní a v šort treku (Krakov Arena) a v curlingu (Kolna Arena – 13,66 milióna USD). V priľahlých Myśleniciach má vyrásť nový tobogan pre sánkovanie, boby a skeleton. Plánované investície do tejto stavby – 102,73 miliónov dolárov - sú spomedzi všetkých športových stavieb v koncepte Krakova najvyššie.

Samozrejme, v centre hier by sa mali odohrať otvárací aj záverečný ceremoniál (na futbalovom štadióne Wisly), má tam byť hlavná olympijská dedina pre 3500 ľudí (53,39 milióna USD) a na výstavisku EXPO aj hlavné mediálne centrum (12,30 milióna USD).

Druhú teritoriálnu zónu, ktorá zahŕňa aj územie Slovenska, predstavujú Tatry. Beh na lyžiach plánujú v Zakopanom (náklady na úpravu 27,66 milióna USD), skoky na lyžiach v komplexe Krokwa (21,64 milióna USD), biatlon na Kościelisku (16,59 milióna USD), snoubording i akrobatické lyžovanie v lyžiarskom centre Hawrań v Jurgowe (12,07 milióna USD) a celé zjazdové lyžovanie v Demänovskej doline-Jasnej (náklady na terénne úpravy sú vyčíslené na 12,81 milióna USD).

V zóne Tatier sa počíta s dvoma olympijskými dedinami – väčšia pre 2500 ľudí má byť 7 km od Zakopaného (76,54 milióna USD) a menšia pre zjazdárov v priestoroch vojenskej akadémie v Demänovskej doline (náklady na rekonštrukciu 17,20 milióna USD).

Ďalšie investície sa v koncepte Krakova plánujú predovšetkým do dopravnej, ale aj ubytovacej infraštruktúry. Na poľskom území majú prebudovať viacero ciest, modernizovať niektoré železničné trate a vybudovať nové električkové. Úprava si žiada aj cesta v Demänovskej doline.

Koncept Krakova v poľskej i anglickej verzii si môžete preštudovať TU:


PÄŤ UCHÁDZAČOV O HRY

Podaním prihlášky svoj záujem o ZOH 2022 potvrdili v predchádzajúcich dňoch oficiálne potvrdili aj ďalší štyria uchádzači - kazašské Almaty, čínsky Peking, ukrajinský Ľvov a nórske Oslo. Z nich Oslo hostilo ZOH 1952 (v Nórsku boli aj ZOH 1994 v Lillehammeri) a Peking OH 2008.

Exekutíva MOV 9. júla vyberie z tejto pätice trojicu, ktorá získa status oficiálnych kandidátov na usporiadanie ZOH 2022. Voľby dejiska ZOH 2022 sa uskutočnia na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri