Slovenskí paralympionici pôjdu do Pjongčangu síce s menšou výpravou ako do Soči, ale s vysokými ambíciami

Bratislava 29. novembra (TASR, SOV) - V poradí XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu v Kórejskej republike odštartujú presne o 100 dní. Športový sviatok sa začne slávnostným ceremoniálom 9. marca a potrvá do 18. marca. Medzi avizovanými 670 športovcami zo 45 krajín, čo predstavuje 24-percentný nárast v porovnaní so ZPH 2014 v Soči, nebudú opäť chýbať ani slovenskí reprezentanti. Ich výprava síce bude menej početná ako na predchádzajúcej zimnej paralympiáde v Soči, no medailové ambície zostávajú vysoké. Na ZPH 2014 štartovalo 538 športovcov zo 45 krajín, medzi nimi aj šestnásti zo Slovenska spolu so šiestimi navádzačmi. Stredne veľká výprava spod Tatier vybojovala sedem medailí - tri zlaté, dve strieborné a rovnako dve bronzové.
 

Vďaka výsledkom z MS 2015 a MS 2016 si zabezpečilo účasť družstvo v curlingu na vozíku a do Pjongčangu pocestuje na svoju druhú paralympiádu. V Soči obsadilo 6. miesto. V zjazdovom lyžovaní Slovensku pridelili tri mužské a dve ženské miestenky. Para hokejisti neuspeli v kvalifikácii a pod piatimi kruhmi budú chýbať. Slovenskí reprezentanti budú štartovať v rezorte Jeongseon Alpine Centre a v Gangneung Curling Centre. Na rozdiel od Soči budú bývať v spoločnej paralympijskej dedine.
 

Na fotografii z tlačovej besedy zľava vedúci našej výpravy na ZPH 2018 Maroš Čambal, predseda SPV Ján Riapoš a prezident SOV Anton Siekel. FOTO TASR/MARKO ERD"Vancouver 2010 a Soči 2014 boli z hľadiska medailového zisku pre Slovensko veľmi úspešné zimné paralympiády. Naším snom je priblížiť sa k nim. Výprava bude síce menej početná, ale ambície v oboch športoch sú medailové. Turín bol trochu 'zakliaty', ale od Vancouveru nám to medailovo sype a verím, že na to nadviažeme," vyhlásil predseda Slovenského paralympijského výboru SPV Ján Riapoš na stredajšej tlačovej besede, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. SOV a SPV majú podpísané memorandum o spolupráci, v jeho rámci sa na jar realizoval aj spoločný podpis prihlášok na ZOH, resp. ZPH 2018.

 

"Tím ZPH 2018 je zatiaľ menej početný než v Soči 2014, ale veríme, že sa nám ho podarí rozšíriť ešte minimálne o dvoch športovcov vďaka bipartitným kartám, o ktoré chceme požiadať. Aktuálne sa celá výprava pohybuje na úrovni 30 osôb, z toho športovcov je pätnásť, teda presná polovica," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii vedúci Štábu ZPH 2018 Maroš Čambal. Slovensko obsadí v Pjongčangu dve zo šiestich športových odvetví, ktoré sú na programe hier. Štáb SPV pre ZPH 2018 začiatkom decembra pripraví a predloží výkonnému výboru Slovenského paralympijského výboru (SPV) návrh zloženia tímu. Definitívne ho schváli valné zhromaždenie SPV.

 

Slávnostný sľub pred odchodom do Pjongčangu sa u prezidenta SR Andreja Kisku uskutoční 30. januára od 13.00 h v historickej budove NR SR – a bude spoločný so sľubom našej olympijskej výpravy. Deň predtým uvedú na trh poštovú známku ZPH 2018 a maskota Slovenského paralympijského tímu.
 

V Pjongčangu sa bude súťažiť v alpskom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, para hokeji, para snoubordingu a curlingu na vozíku, celkovo rozdajú 80 medailových kolekcií.

Autor: TASR, SOV

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X