Športové aktuality
2 min. čítania

Slovenskú nádej v skejtbordingu v Tokiu 2020 zosobňuje 25-ročný Košičan Tury

Ján Šiller
Foto: Peter Wolf

Bratislava 21. marca (SOV) - Skejtbording patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce športy. Nepozná hranice a neustále napreduje. Ponúka neobmedzené množstvo trikov a ich variácii, jazdcov priťahuje najmä dynamika a adrenalín.

Keď sa v roku 2017 definitívne rozhodlo, že skejtbording bude patriť medzi päť nových športov na olympiáde v roku 2020, pre celú “skejťácku” obec to bola senzácia. V rámci komunity skejterov sa pohľady na zaradenie skejtbordingu na olympijské hry líšia. Nie všetci skejteri uznávajú súťažné jazdenie a preto to bude vždy témou na dlhé diskusie. Zástupcovia sekcie skejtbordingu na Slovenskom rýchlokorčuliarskom zväze majú veľkú radosť. Pribudli im však aj príjemné starosti spojené s budovaním reprezentačného tímu a snahou kvalifikovať sa.  

Aj keď v našich zemepisných šírkach vídať na skejtbordoch v drvivej väčšine chlapcov, v olympijskom hnutí rezonuje myšlienka rodovej rovnosti. Právo olympijského štartu preto získa 20 mužov a 20 žien v disciplínach Street aj Park, dovedna 80 ľudí. Miestenky sa dajú vyjazdiť len na konkrétne meno a na základe Olympic World Skateboarding Rankings, teda rebríčka zostaveného podľa bodov získaných od 1. januára 2019 do 31. mája 2020. Body možno nadobudnúť na národných šampionátoch, kontinentálnych šampionátoch a na ďalších piatich typoch podujatí stanovených organizáciou World Skate. Najlepší traja účastníci MS 2020 sa do Tokia kvalifikujú priamo.

Najvýraznejšie výsledky spomedzi Slovákov dosahuje Richard Tury. Jazdí disciplínu Street. V uplynulej sezóne  Svetového pohára v skejtbordingu WCS skončil na celkovom treťom mieste. Disciplína Street predstavuje najbežnejšie jazdenie, ktoré možno najčastejšie vidieť na skejtbordových súťažiach vo svete. Jazdí sa na rovine s niekoľkými briežkami. V tejto disciplíne ide o  komplexné jazdenie v skejtparku. Pozostáva z technickej jazdy na rôznych múrikoch, zábradliach, schodoch, lavičkách a obrubníkoch. Hodnotí sa náročnosť trikov, ich počet a prevedenie, originalita, rýchlosť, výška, štýl jazdca, či využitie prekážok skejtparku.

Celý článok si môžete prečítať v júnovom vydaní časopisu OLYMPIC.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV