Športové aktuality
6 min. čítania

V Mníchove odhalili 45 rokov po tragédii 11 členov izraelskej výpravy na OH 1972 pamätník obetiam teroristov

(sou, TASR)

MNÍCHOV (sou, TASR) – V bavorskej metropole Mníchov odhalil v stredu 6. septembra pamätník obetiam útoku na izraelskú výpravu počas olympijských hier 1972 v tomto meste. Palestínska teroristická skupina Čierny september pred 45 rokmi uniesla a zavraždila 11 členov izraelskej výpravy.

Pamätník obetiam zločinu  stál 2,35 milióna eur. Na jeho financovaní sa podieľal nemecký štát, Bavorsko, Mníchov a tiež Medzinárodný olympijský výbor.

Počas ceremoniálu za účasti nemeckého prezidenta Franka Waltera Steinmeiera a izraelského prezidenta Reuvena Rivlina pozostalí odhalili každej obeti pamätnú dosku. „Ďakujeme bavorskému premiérovi za jeho postoj voči Izraelu a Židom. Je ozajstným priateľom slobodného sveta,“ povedal vo svojom prejave Reuven Rivlin. Na pietnom akte boli prítomní aj príbuzní obetí. Vdova po Andrem Spitzerovi Ankie Spitzerová, ktorá už takmer 40 rokov vyzýva nemeckú vládu, aby priznala vinu za svoje veľké zlyhanie a ospravedlnila sa pozostalým, povedala: „Ťažko opísať naše pocity vďaky za to, že konečne stojí pamätník pre našich milovaných manželov, otcov a synov.“

"Stále sú tu tí, ktorí vo vražde športovcov vidia hrdinský čin. Vlani Fatah označil masaker za akt heroizmu," predniesol pri odhaľovaní pamätníka izraelský prezident podľa denníka Times of Israel a odsúdil tak Palestínsku samosprávu pod vedením Mahmúda Abbása za to, že udalosti zo septembra 1972 dodnes oslavuje. Dodal, že by stredajšia spomienka na športovcov mala byť jasnou správou pre celý svet, a totiž že "tu nie je žiadne ospravedlnenie pre terorizmus. Teror musí byť jednoznačne odmietnutý, všade. V Barcelone, Londýne, Paríži, Berlíne, Jeruzaleme a všade inde." Rivlin tiež povedal, že Izrael čaká takmer pol storočia na olympijské hry, pri ktorých by mohol zavraždených športovcov uctiť minútou ticha. "Naši zavraždení bratia neboli iba synovia štátu Izrael. Boli to synovia olympijskej rodiny. Rodiny, ktorá sa k nim po mnoho rokov nehlásila," povedal.

Na ceremoniáli v parku v mníchovskej štvrti Oberwiesenfeld sa zúčastnili aj bavorský premiér Horst Seehofer či prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

Čo sa stalo v Mníchove pred 45 rokmi?

Pokojná atmosféra Hier XX. olympiády v Mníchove 1972 bola narušená v druhý týždeň ich trvania. Osem členov palestínskej militantnej organizácie Čierny september, skoro ráno 5. septembra preniklo do nedbalo stráženej olympijskej dediny. Dvoch rukojemníkov, ktorí sa bránili útoku – Josefa Gutfreunda a Mošeho Weinberga, teroristi zabili hneď na začiatku násilnej akcie, pri ktorej zajali 9 izraelských športovcov a trénerov. Tých chceli vymeniť za 234 Palestínčanov väznených v Izraeli. Navyše od Spolkovej republiky Nemecko (SRN) žiadali prepustenie dvoch lídrov ľavicovej teroristickej organizácie RAF (Frakcia Červenej armády).

Fotografie palestínskych teroristov v mníchovskej Olympijskej dediny obleteli v septembri 1972 celý svet. FOTO: ARCHÍV MOV
Fotografie palestínskych teroristov v mníchovskej Olympijskej dediny obleteli v septembri 1972 celý svet.
Foto
ARCHÍV MOV

Izraelská premiérka Golda Meirová vtedy vyhlásila, že jej vláda nebude s teroristami rokovať a ponúkla SRN služby izraelskej tajnej polície Mossad, čo premiér Willi Brandt neprijal. Po dlhých a opakovaných neúspešných rokovaniach predstaviteľov SRN na čele s ministrom vnútra hansom-Dietrichom Genscherom s teroristami (povedal im: „Poznáte naše dejiny. Viete, čo Tretia ríša urobila so Židmi. Musíte pochopiť, že to sa v Nemecku nemôže zopakovať,”), tí zmenili plány a vyžiadali si lietadlo, s ktorým chceli aj s rukojemníkmi odletieť do Egypta. Tam chceli pokračovať po vyjednávaní. Egyptská vláda však odmietla lietadlo prijať. Teroristi sa vyhrážali postrieľaním rukojemníkov.

Bavorská polícia poskytla v noci z 5. na 6. septembra autobus a následne dva vrtuľníky na prepravu teroristov aj s rukojemníkmi na vojenské letisko Fürstenfeldbruck, kde bolo pristavené aj lietadlo. Polícia tam pripravovala akciu zameranú na oslobodenie rukojemníkov. Tá však bola pripravená zle, preto sa skončila katastrofou. Medzi policajnými zložkami zlyhal prenos informácií o počte teroristov (mysleli si, že sú len piati, nie ôsmi) a na letisku nebol dostatočný počet ostreľovačov.

Keď šéf skupiny teroristického komanda s prezývkou Issa (Ježiš) zistil, že pristavené lietadlo je prázdne, s vyrovným krikom vybehol von. Polícia následne pred polnocou spustila streľbu, ktorá trvala takmer dve hodiny. Po polnoci na 6. septembra teroristi zastrelili piatich rukojemníkov, ďalší štyria sa stali obeťou výbuchu granátu, ktorý jeden z teroristov hodil do vrtuľníka, keď sa na scéne zjavili obrnené vozidlá. Zomrelo všetkých deväť rukojemníkov, okrem toho aj jeden policajt a pilot vrtuľníka.

Bezpečnostné zložky na letisku zlikvidovali päť teroristov - Latífu Afífu (veliteľa akcie), Júsufa Nazzála (zástupcu veliteľa), Chalkida Džaváda, Afifa Ahmeda Hamida a Ahmeda Thau a ďalších troch zajali - Adnana al-Ghašího, Džamala al-Ghašího a Mohammada Safadíu.

Po tejto tragédii voli olympijské hry boli na jeden deň prerušené. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa zaoberal aj myšlienkou predčasne ich ukončiť. Nakoniec zvíťazil názor, že hry budú pokračovať ako gesto vzdoru voči terorizmu. S pokračovaním OH súhlasil aj Izraelský olympijský výbor, ale izraelská výprava dejisko hier opustila. Na Olympijskom štadióne v Mníchove sa konala tryzna za obete najtragickejšej udalosti v celej olympijskej histórii.

Traja zajatí teroristi strávili v nemeckom väzení len niekoľko týždňov. Už v októbri 1972 dvaja Palestínčania uniesli malé lietadlo spoločnosti Lufhansa a výmenou za 13 rukojemníkov žiadali prepustenie zvyšných členov Čierneho septembra. Vláda SRN súhlasila a prepustila ich. Palestínčan Amín Hindí, ktorý sa podľa prevládajúceho presvedčenia podieľal na útoku na izraelský olympijský tím v Mníchove, zomrel 17. augusta 2010. Hlavný organizátor útoku Muhammad Úda, zvaný Abú Dáud, zomrel na zlyhanie obličiek v júli 2010. Veľa ďalších, ktorí sa na mníchovskom vraždení priamo alebo nepriamo podieľali, sa stalo obeťami izraelskej tajnej polície Mossad, ktorá ich v rámci operácie Boží hnev veľa rokov vyhľadávala a postupne zlikvidovala.

Mníchovská tragédia vo filmovom spracovaní
 

Dramatické dianie v Mníchove, ktoré prostredníctvom televíznych prenosov sledovalo naživo okolo 900 miliónov na celom svete, sa stalo aj námetom pre viacero filmov. Prvý z nich z roku 1976 mal názov 21 hodín v Mníchove, vodcu teroristickej skupiny v ňom hral Franco Nero.

Tragická udalosť zaujala aj slávneho amerického režiséra židovského pôvodu Stevena Spielberga, ktorý v roku 2005 natočil film Mníchov v hlavnej úlohe s Ericom Banom. Film nemapuje len samotný útok palestínskych teroristov, ale zameriava sa hlavne na udalosti, ktoré nasledovali po ňom a konkrétne na realizáciu akcie izraelskej tajnej polície s názvom Boží hnev.

Udalosti z Mníchova 1972 sa objavili aj v talianskom životopisnom filme Šíp juhu (nedávno vysielanom na RTVS), ktorý mapuje život a úspechy legendárneho talianskeho atléta Pietra Menneu, na mníchovských hrách bronzového v behu na 200 m.

Obete teroristického útoku z radov členov izraelskej výpravy na OH 1972
 

Moše WEINBERG (zápasnícky tréner, 33 rokov)
Josef ROMANO (vzpierač, 32)
Josef GUTFREUND (zápasnícky rozhodca, 40)
Amricur ŠAPIRA (atletický tréner, 40)
Andre SPITZER (šermiarsky tréner, 27)
Kehat ŠORR (strelecký tréner, 53)
Jakob SPRINGER (vzpieračský rozhodca, 50)
David BERGER (vzpierač, 28)
Eliezer HALFIN (zápasník, 24)
Mark SLAVIN (zápasník, 18)
Zeev FRIEDMAN (vzpierač, 28)

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV