Zlato v slalome si na ZOH v Soči vyjazdila Američanka Shiffrinová, najlepšia zo Sloveniek Petra Vlhová skončila na 19. mieste

Soči 21. februára (TASR) - Američanka Mikaela Shiffrinová získala na ZOH 2014 v Soči zlatú medailu v slalome. Iba 18-ročná lyžiarka triumfovala pred dvojicou skúsených Rakúšaniek, druhá bola s odstupom 53 stotín sekundy Marlies Schildová, bronz vybojovala Kathrin Zettelová (+0,81). Z kvarteta Sloveniek došla do cieľa 2. kola iba Petra Vlhová, ktorá obsadila so stratou 5,62 s 19. miesto. Jana Gantnerová nedokončila druhú jazdu, Barbara Kantorová a Barbora Lukáčová po chybách vypadli už v prvom kole.
      
Shiffrinová už v tínedžerskom veku skompletizovala svoju fantastickú slalomovú zbierku - po vlaňajšom titule z MS v Schladmingu a zisku malého glóbusu v sezóne 2012/2013 jej do vitríny pribudlo aj zlato zo ZOH. Talentovaná Američanka sa tak stala najmladšou slalomovou olympijskou víťazkou v dejinách, vo veku 18 rokov a 345 dní prekonala doterajší rekord Talianky Paoletty Magoniovej-Sforzovej, ktorá mala 19 rokov a 156 dní, keď triumfovala v Sarajeve 1984.
      
Shiffrinová si výbornú východiskovú pozíciu vytvorila už v 1. kole, po ktorom viedla o pol sekundy pred obhajkyňou zlata z Vancouveru Mariou Höflovú-Rieschovú z Nemecka. V druhom kole zopakovala dravú jazdu a hoci spravila medzi prvým a druhým medzičasom veľkú chybu, stačilo jej to na zlato.
      
Vlhová so štartovým číslom 31 stratila v 1. kole na Shiffrinovú 3,80 s a zaradila sa na priebežnú 18. pozíciu. Podmienky na trati už boli také zlé, že 18-ročnú slovenskú nádej už žiadna ďalšia pretekárka nepredstihla. V druhom kole tak štartovala ako trinásta v poradí. Hoci sľubovala, že pôjde naplno, najmä v hornej pasáži šla príliš opatrne, jej jazda mala ďaleko od optima a v cieli bola priebežne štvrtá so stratou 1,20 s na vedúcu Anemone Marmottanovú. "Zle, zle, zle," znela jej prvá reakcia do kamery v cieli. Napokon si oproti 1. kolu o jednu priečku pohoršila.
      
"Nešla som to, čo som mala ísť. V poslednej dobe nedokážem preniesť výkony z tréningov na súťažné svahy. Myslela som si, že si oproti prvej jazde v tej druhej polepším, no išla som hore veľmi opatrne. Keď sa nechytím hneď na začiatku, obyčajne sa to vezie so mnou celú jazdu. Nič to, treba ísť ďalej, hodiť to rýchlo za hlavu, nabudúce to snáď vyjde," povedala Vlhová pre RTVS.

Slalom, ženy:
1. Shiffrinová (USA) 1:44,54 min. (52,62-51,92 s), 2. Schildová (Rak.) +0,53 (53,96-51,11), 3. Zettelová (Rak.) +0,81 (54,00-51,35), ... 19. Petra VLHOVÁ +5,62, Jana GANTNEROVÁ nedokončila 2. kola, Barbara KANTOROVÁ a Barbora LUKÁČOVÁ (všetky SR) nedokončili 1. kolo.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím