ZOH: V super-G senzačný triumf Češky Ledeckej, 32. Vlhová, 35. Kantorová

Pjongčang 17. februára (TASR) - Česká lyžiarka Ester Ledecká šokujúco získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v super-G. V Alpskom centre Čongson časom 1:21,11 minúty triumfovala s náskokom jedinej stotiny sekundy pred obhajkyňou titulu Annou Veithovou z Rakúska. Bronz brala Tina Weiratherová z Lichtenštajnska (+0,11 s). Slovenka Petra Vlhová obsadila 32. miesto so stratou 3,15 s na víťazku, ďalšia naša reprezentantka Barbara Kantorová obsadila 35. miesto (+4,19).

Dvadsaťdvaročná Ledecká išla až so štartovým číslom 26 a v cieli pripravila pre všetkých obrovské prekvapenie. Na prvom medzičase ešte strácala 3 stotiny na Veithovú, potom však už bola v zelených číslach až do konca. V cieli nemohla uveriť, že sa stane olympijskou šampiónkou. Ledecká je "pôvodom" snoubordistka, je majsterkou sveta v paralelnom obrovskom slalome. Aj v ňom bude v Pjongčangu jazdiť. Pre Česko získala v Kórejskej republike prvé zlato, celkovo majú Česi už päť medailí: 1-2-2. "Je to niečo neuveriteľné. V cieli som si myslela, že to musí byť chyba na časomere. Alebo že som minula bránu. Mala som v sezóne najväčší sen, že tu budem súťažiť v dvoch športoch. A teraz toto," citovala agentúra APA senzačnú víťazku.

Petra Vlhová má za sebou olympijskú premiéru v superobrovskom slalome. Na podujatiach Svetového pohára ani na majstrovstvách sveta ešte v tejto disciplíne neštartovala, súťažne sa v nej v sobotu predstavila po prvý raz od vlaňajšieho marca, keď sa zúčastnila na majstrovstvách Slovinska. Výsledné 32. miesto pre ňu nebolo smerodajné, preteky využila na prípravu v super-G, ktorý plánovala zaradiť do svojho tohtosezónneho kalendára už skôr: "Išla som s tým, že si to chcem užiť, a brala som to ako tréning. Super-G som trénovala veľmi dávno, potrebujem sa do toho dostať a nechcela som len zostať v izbe."

Najbližšie dni v lyžiarskom stredisku Čongson jej poskytnú dostatok priestoru na pilovanie rýchlostných disciplín, od nedeľa do utorka sú na programe tréningy zjazdu. Nevynechá ani tie, vo štvrtok sa uskutoční tréning zjazdu už pred piatkovou kombináciou, v ktorej bude Vlhová štartovať tiež. "Pozrieme si, kde som spravila chyby, kde môžem ísť rýchlejšie. Neriešila som výsledok, potrebujem sa naučiť nejaké veci, pretože technika je mierne odlišná od slalomu. Musím sa zžiť s rýchlosťou. Pôjdem všetko, čo je v programe," potvrdila v cieľových priestoroch. S trénerom Liviom Magonim už hľadala príčinu piatkového neúspechu v slalome: "Rozprávali sme sa, prečo to tak bolo, a kde sa stala chyba. Zanalyzovali sme to, potrebujeme však čas, aby sme zistili, prečo sa to stalo. Včera sme to rozoberali, ale dnes je nový deň a chcem si trošku užiť ZOH."

Ďalšia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová bola so svojím výsledkom celkom spokojná: "Stále to môže byť lepšie, ale nebolo to také zlé, strata nebola až taký prepad ako v super-G, ktoré som išla predtým. Trať bola vynikajúca, človek si mohol užiť jazdu."

Výsledky - super-G žien: 1. Ester Ledecká (ČR) 1:21,11 min., 2. Anna Veithová (Rak.) +0,01 s, 3. Tina Weiratherová (Licht.) +0,11, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,12, 5. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,16, 6. Lindsey Vonnová (USA) a Federica Brignoneová (Tal.) obe +0,38, 8. Cornelia Hütterová (Rak.) +0,43, ... 32. Petra VLHOVÁ +3,15, 35. Barbara KANTOROVÁ (obe SR) +4,19.