Peter
Pašuth
Slovenská výprava na EYOF 2023 v Maribore.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Päť medailí, z toho dve zlaté, a štrnásť umiestnení do 8. miesta. To je bilancia slovenskej výpravy na XVII. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v slovinskom Maribore. Z historického pohľadu ide o jeden z úspešnejších pre Slovensko. Medailová bilancia EYOF 2023 dopadla najlepšie pre Taliansko.

Na tohtoročnom EYOF sa predstavilo 48 slovenských športovcov, ktorí súťažili v atletike, plávaní, džude, cestnej a horskej cyklistike, tenise a v športovej gymnastike. Najúspešnejšou časťou výpravy bola džudistická, ktorej členky si odviezli zo Slovinska tri cenné kovy – Patrícia Tománková zlatý, Kristína Lili Križová a Nina Filkorová bronzový. Zlatú radosť prežili aj tenistky Mia Pohánková so Soňou Depešovou vo štvorhre, bronzovú zasa plavkyňa Stela Megelová.

Počet medailí bol nad očakávania

Doteraz najúspešnejšie EYOF pre Slovensko boli v Bathe 1993 a Banskej Bystrici 2022, z ktorých slovenskí športovci odchádzali s bilanciou 2 – 1 – 3, v Tampere 2009 (2 – 1 – 1) a v Utrechte 2013 (2 – 1 – 0). Viac medailí ako teraz získali Slováci aj v Belehrade 2007 (1 – 4 – 3) a Györi 2017 (1 – 4 – 5).

„Päť medailí je o čosi viac, ako sme pred odchodom výpravy do Mariboru počítali. Každá z medailistiek potešila svojimi výkonmi a nasadením. Najväčšie očakávania boli od Paťky Tománkovej, ktorá sa vyrovnala s tlakom a dokázala zvládnuť bez väčšieho zaváhania svoje súboje na tatami. Vo finále tenisovej štvorhry hnali dopredu Miu Pohánkovú so Soňou Depešovou aj ďalší mladí športovci a ukázala sa veľká súdržnosť celého tímu. Bronzové kovy oboch džudistiek boli príjemným bonusom. Všetkých nás príjemne prekvapila Stela Megelová, ktorá ukázala veľký talent i bojovnosť. Už 6. miesto na 200 m znak naznačilo, že je veľmi dobre pripravená. Svoj výkon vygradovala na krátkej polohovke, na ktorej zvládla aj dramatický finiš o bronz, ktorý si uchmatla o stotinu sekundy,“ hodnotila vedúca výpravy Alexandra Longová, ktorá bola v tejto funkcii premiérovo.

Okrem medailí je z Mariboru cenné umiestenie atlétov Petra Dávida, Laury Frličkovej, Lukáša Rosenbauma a Tamary Indriškovej, cestného cyklistu Dominika Sochora, horského cyklistu Petra Šoltésa či plavca Milana Vojtka.

„Pre mnohých našich mladých športovcov to bolo prvé veľké podujatie. Zistili, akú majú výkonnosť v porovnaní s konkurentmi zo sveta. Každý z nášho tímu predviedol svoje maximum, mnohí si utvorili osobné rekordy,“ povedala Alexandra Longová.

Alexandra Longová počas EYOF odovzdávala medaily najlepším džudistkám v kategórii do 40 kg.

Atletika kvalitnejšia ako v Banskej Bystrici

Po vlaňajších dvoch cenných kovoch v Banskej Bystrici boli medailové očakávania aj od atlétov. Viacerí z nich sa totiž predstavili aj vlani v domácom prostredí. Vo finále napokon štartovali siedmi, z toho dvaja chodci, Filip Jančík na 3000 m a Ema Vaňová v sedemboji neabsolvovali kvalifikácie a rozbehy. Cez sito kvalifikácií a rozbehov sa ďalej prebojovali len prekážkari Peter Dávid a Laura Frličková, stípliar Alex Hulka a žrdkárka Anna Šimková.

„Atletickí tréneri a odborníci z celej Európy sa zhodli, že tohtoročný EYOF bol kvalitnejší ako vlaňajší. Veď niektoré výkony, ktoré pred rokom stačili na medailové umiestnenie, tento rok boli málo aj na finále. Slovenskí atléti zabojovali, viacerí si zlepšili osobné rekordy, niektorým na lepšie umiestenie chýbalo aj viac športového šťastia,“ vrátila sa k atletickej časti výpravy Alexandra Longová.

Presadili sa výrazné dievčenské individuality

Slovensko v medailovej bilancii obsadilo v Maribore 21. miesto. Podľa počtu získaných cenných kovov sa zaradilo na 23. priečku. Najúspešnejšími výpravami boli Taliani (16 – 18 – 12), Nemci (11 – 11 – 9) a Francúzi (9 – 6 – 9). Spokojná odchádzala z Mariboru aj česká výprava, ktorá skončila v medailovej bilancii piata (9 – 4 – 7).

„Naše medaily získali v Slovinsku len dievčatá, chlapci sa v náročnej konkurencii nedokázali prebojovať na pódium. Dve z našich medailistiek, Paťku Tománkovú a Stelu Mergelovú, trénujú ich otcovia, Mia Pohánková je zaradená v NTC. V Maribore chýbal niektorý z našich tímov v kolektívnych športoch. Ukazuje sa, že aj v najbližších rokoch sa slovenský šport na vrcholných podujatiach bude musieť spoliehať iba na výrazné individuality, ktorým je dlhodobo venovaná pozornosť,“ priznala vedúca slovenskej výpravy.