Zdvihnutý prst pred Parížom, Slovensko v medailovej bilancii na 33. mieste

Peter
Pašuth
Jozef Bošanský
SOŠV/ANDREJ GALICA

Slovensko obsadilo so ziskom 1 zlatej, 4 strieborných a 3 bronzových medailí na III. Európskych hrách v Krakove a v regióne Malého Poľska konečné 33. miesto. V porovnaní s Minskom 2019 sa medailovo zlepšilo dvojnásobne a v bilancii krajín sa posunulo o štyri priečky. Je však pravdou, že v Poľsku bolo oveľa viac disciplín a viaceré, ktoré neboli v Bielorusku pred štyrmi rokmi. Medailová bilancia EH 2023 sa preto nedá porovnávať s predošlými edíciami, avšak je ukazovateľom stavu, kde sa slovenský šport v rámci Európy dnes nachádza.

Na druhých EH v roku 2019 skončilo Slovensko so ziskom 1 striebornej a 3 bronzových medailí v poradí krajín na 37. pozícii. Pri premiére v Baku 2015 bolo s bilanciou 2 – 2 – 3 v medailovej tabuľke 23. V Poľsku sa okrem olympijských športov súťažilo aj v množstve neolympijských športov (napr. kickbox, thajský box) i disciplín, predstavili sa aj nové športy (padel či teqball).

O jediné slovenské zlato sa postaral lukostrelec Jozef Bošanský v kladkovom luku. Striebro pridali strelkyňa Kamila Novotná, strelecké družstvá skeetariek, trapistov a hliadka 3xC1 vodných slalomárov. Bronzové medaily získali atléti Ján Volko na 200 m, Gabriela Gajanová na 800 m a strelkyňa Jana Špotáková v trape. Najúspešnejšou časťou 144-člennej slovenskej výpravy boli strelci, ktorí vybojovali polovicu medailí.

Rok pred olympijskými hrami v Paríži zdvihli Európske hry pre slovenský šport varovný prst. Veď v olympijských disciplínach získali cenné kovy len Novotná, Volko, Gajanová a Špotáková. V najlepšej osmičke boli okrem medailistov ešte raz Ján Volko (100 m), atlét Matej Baluch (400 m prek.), vodné slalomárky Zuzana Paňková (C1), Eliška Mintálová (kajak kros), ich kolega Jakub Grigar (K1), stolní tenisti Barbora Balážová, Ľubomír Pištej (mix), družstvo stolných tenistov a dvojkajak rýchlostných kanoistov Erik Vlček, Ákos Gacsal. Nepribudla žiadna olympijská miestenka, viacerí však získali cenné body do olympijských rebríčkov. Slovensko má stále isté len tri strelecké miestenky do Paríža 2024 (skeet a trap žien, vzduchová puška 60 mužov).

Dvanásť športov malo v Poľsku zároveň majstrovstvá Európy. Medailu z kontinentálneho šampionátu získala hliadka vodných slalomárov 3xC1.