Krakov 2023

EH
Krajina
Dátum konania
-
Počet športov
25

Športovci z európskych krajín na nich budú súťažiť v 25 olympijských i neolympijských športoch. Vo viacerých športoch budú súťaže EH súčasťou kvalifikačného procesu na olympijské hry 2024 v Paríži, v niektorých sa bude bojovať aj o tituly majstrov Európy. Poľskí organizátori avizujú dosiahnutie rodovej rovnosti a zaradenie viacerých disciplín neolympijských športoch, ktoré budú atraktívne pre nové a mladšie publikum.

Poliaci sa snažia o udržateľný model organizácie rozsiahleho podujatia. Využijú predovšetkým existujúce kvalitné športoviská v samotnom Krakove a v regiónoch Malopoľska, Sliezska a dolného Sliezska, ktoré doplnia dočasnými športoviskami.

Súťaže Európskych hier 2023 sa okrem Krakova (dejisko otváracieho i záverečného ceremoniálu a súťaží v stolnom tenise, basketbale 3 proti 3, vodnom slalome, rýchlostnej kanoistike, lukostreľbe, šerme, modernom päťboji, sedmičkovom ragby, teqbale, triatlone, padeli a v karate) budú konať v Chorzówe (atletika), Krynici-Zdróji (horská cyklistika, beh do vrchu, džudo, breaking a taekwondo), Krzesowiciach (BMX freestyle), Nowom Targu (kickbox), resp. v Nowom Targu – Zakopanom (box), Tarnówe (bedminton, plážová hádzaná, plážový futbal a športové lezenie), Wroclawe (športová streľba) a v Zakopanom (skoky na lyžiach na umelej hmote).

Aktuálny zoznam športov v programe EH 2025 zahŕňa lukostreľbu, atletiku, bedminton, box, breaking, plážovú hádzanú, plážový futbal, basketbal 3 proti 3, kanoistiku (rýchlostnú aj vodný slalom), cyklistiku (BMX aj horskú), šerm, džudo, karate, kickbox, moderný päťboj, padel, športovú streľbu, športové lezenie, skoky na lyžiach na umelej hmote, taekwondo,  teqball, stolný tenis, triatlon a plavecké športy.

Maskotmi EH 2023 sú drak Krakusek a salamandra Sandra. Pôvodne vybrali organizátori ako maskota draka Krakuseka, ale napokon sa po dlhšom zvažovaní rozhodli pripojiť k nemu aj vynikajúco navrhnutú čierno-zlatú salamandru, ktorú navrhla desaťročná Gloria Gorylová z Wojnicza. V južnom Poľsku je salamandra veľmi rozšírená.

Drak Krakusek a salamandra Sandra - maskoti EH 2023
Drak Krakusek a salamandra Sandra - maskoti EH 2023
Foto
OV EH 2023

Podobu draka navrhla pätnásťročná Katarzyna Bistyová z Libiaza. Krakusek vystihuje kultúru a históriu Krakova. Draci majú v srdciach Krakovčanov osobitné miesto, keďže symbolom mesta je wawelský drak. Príbehy a legendy o šelme, ktorá obývala jaskyňu pod kráľovským hradom na Waweli, sa odovzdávali z generácie na generáciu a zahŕňali zmienky o strašnom drakovi, ktorý terorizoval mesto založené kniežaťom Krakom.

Dvaja maskoti, jeden mužského a jeden ženského rodu, posilnia posolstvo sloganu Európskych hier 2023 „Sme jednota“. Drak a salamandra spájajú svety mytológie a reality a spájajú rovnako ako šport ľudí z rôznych prostredí.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola