Športové aktuality
2 min. čítania

Čestný člen SOŠV a legendárny cyklistický tréner Kamil Haťapka oslavuje 90. narodeniny

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 3. marca (SOŠV) – Čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a legendárny cyklistický tréner Kamil Haťapka oslavuje v piatok 3. marca 90. narodeniny. Rodák zo Spišskej Novej Vsi sa zaradil medzi veľké postavy slovenského i československého športu.
 
Kamil Haťapka v roku 1961 spoluzakladal cyklistický oddiel Inter Slovnaft Bratislava, ktorý dlhodobo patril medzi najlepšie v ČSSR. Absolvent trénerského štúdia na ITVŠ v Prahe sa postupne stal najúspešnejším trénerom v histórii slovenskej

Kamil Haťapka v čase vrcholnej trénerskej kariéry v roku 1972 spolu s víťazom Pretekov mieru Vlastimilom Moravcom. FOTO: ARCHÍV
Kamil Haťapka v čase vrcholnej trénerskej kariéry v roku 1972 spolu s víťazom Pretekov mieru Vlastimilom Moravcom.
Foto
ARCHÍV

cyklistiky.

Trénerské úspechy Kamila Haťapku v cestnej cyklistike nemali obdobu ani v rámci bývalého Československa. Podieľal sa na zisku dvoch strieborných medailí časovkárskeho družstva ČSSR na majstrovstvách sveta - v Leicesteri 1970 a v Giavera del Montello v roku 1985, i na celkovom víťazstve Vlastimila Moravca na Pretekoch mieru 1972. Trénersky viedol aj mnohé ďalšie osobnosti, napríklad Labusa, Hrazdíru, Matouška, A. Bartoníčka, Klasu, Škodu či Jurča. Ako tréner pôsobil aj v Maďarsku, Juhoslávii a v Mexiku.

Na valných zhromaždeniach SOV sa Kamil Haťapka prezentoval ako vášnivý a neúnavný diskutér.
Na valných zhromaždeniach SOV sa Kamil Haťapka prezentoval ako vášnivý a neúnavný diskutér.

Po ukončení dlhoročnej trénerskej kariéry bol Kamil Haťapka predsedom Slovenského zväzu cyklistiky a dlho sa podieľal ako riaditeľ pretekov na organizácii Okolo Slovenska. Bol činný aj v politike – najprv vo federálnom a potom v slovenskom parlamente, kde viedol výbor NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Pôsobil aj v diplomatických službách v Mexiku.
 
Dlhé roky v pléne SOV Kamil Haťapka zastupoval Slovenský cyklistický zväz a takisto ako predtým počas výkonu poslaneckej funkcie aj na olympijskej pôde neprestajne horlil za zriadenie samostatného štátneho orgánu pre šport a za vlastnú rozpočtovú kapitolu pre šport.
 
V roku 2002 Slovenský olympijský výbor ocenil zásluhy Kamila Haťapku udelením Strieborných kruhov SOV a v roku 2011 prijatím za čestného člena SOV, k čomu sa viazalo aj udelenie Zlatého odznaku SOV.
 
Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi srdečne blahoželá!

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV