Športové aktuality
4 min. čítania

Chodec Matej Tóth vyhral preteky SP na 50 km v mexickej Chihuahue

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

 

 

 

  Chihuahua (16. mája (TASR) - Slovenský chodec Matej Tóth na 24. ročníku Svetového pohára družstiev v mexickej Chihuahue šokoval konkurenciu. Jeho modrý dres na trati 50 km dlho nebolo vidieť na čele, no v závere sa predral cez všetkých súperov a triumfálne v cieli zdvihol ruky. Z ďalších Slovákov obsadil 32. miesto Miloš Bátovský a 39. miesto Dušan Majdán.

   Slovenská chôdza nadviazala na slávnu minulosť a Matej Tóth sa stal v Chihuahua pojmom. Jeho taktika by mohla vojsť do metodickej príručky, so spočiatku úsporným tempom a neskôr vystupňovaným presne, ako organizmus dovolil. Perfektne zužitkoval energiu nazbieranú na mesačnom sústredení v Creeli a potvrdil, že s odstupom troch dní je na tom organizmus, zvyknutý na vysokú nadmorskú výšku, na tom najlepšie. "Po prechode zo sústredenia som bol ešte dva dni pred pretekmi dosť unavený. Problémy mi robilo aj teplo, ortuť teplomera vystúpila asi o 10 stupňov viac ako na sústredení v neďalekom mestečku Creel. V deň pretekov som sa však cítil oveľa lepšie, nemal som už žiadne problémy a tešil som sa na štart."

   Taktiku vyhnal Matej Tóth spolu s trénerom Jurajom Benčíkom do dokonalosti. "Po prvých kilometroch mi bolo jasné, že mám ten správny deň. Išlo sa mi úplne ľahko. Po nejakom 10. kilometri sme sa združili do veľmi dobrej skupinky. Už v nej som bol dosť iniciatívny, vyhovovalo mi chodiť vpredu a diktovať tempo a navyše som nemal problémy s tlačenicou pri občerstvovaní."

   Päťdesiatka zvykne bývať krutá, najmä po 30. km. Matej Tóth si ju však užíval. "Kilometre mi veľmi rýchlo ubiehali a ani som sa nenazdal a už som bol na 36. km. Tu sa už naša skupinka riadne preriedila a aj dovtedy pretekári bojujúci v čele začali zaostávať. Prišli prvé výraznejšie zrýchlenia a ja som zisťoval, že mi vôbec nerobí problém udržať všetky trháky. Po 42 kilometroch som to zobral do vlastných rúk a dal som do toho všetko. Ešte ani pár kilometrov pred cieľom som však netušil, že môžem vyhrať."

   Na dohľad bol životný úspech. "Prvých 40 km som sa vyslovene prechádzal v tréningovom rytme, no keď som na 38. km zistil, že môžem byť do 6. miesta a cítil som sa skvele, zmobilizoval som sily a začal výrazne zrýchľovať. Môj organizmus na to reagoval dobre, keď som sa dostal na 4. miesto a pred sebou som zbadal Mexičana Berdeju a teda jeho bronzovú pozíciu, tak som sa dostal do eufórie, vtedy som však stále ani nesníval, že môžem vyhrať."

   Mexičania považujú chôdzu za svoj národný šport a keď sa odrazu na čele objavil Matej Tóth a nie ich miláčik Nava, neverili vlastným očiam. "Dostal som sa pred Berdeju a zbadal, že Austrálčan Tallent nie je tak ďaleko predo mnou, tak som zabral ešte viac a po pár stovkách metrov som sa dostal na druhé miesto. Potom som mal už na dohľad Navu a keďže som šiel ako v tranze, vedel som, že mám aj na neho. Bola to zatiaľ moja najľahšia päťdesiatka. Stupňoval som ju od začiatku do konca a ani v samom závere mi nechýbali sily."

   Svetový pohár bol skúškou odolnosti aj pre jedinú slovenskú ženu. Mária Czaková svoju premiéru nedokončila, na 20 km trati sa vzdala, keď v cieli klasifikovali 50 žien, 11 sa vzdalo a tri diskvalifikovali. Víťazná Španielka Vascová o svojom víťazstve rozhodla v záverečných piatich kilometroch, jej najväčšou súperkou bola Portugalka Santosová.

Birmingham 2022
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri