Druhý deň EYOF: Bronz Tokárovej, hokejistky prehrali so Švédkami

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Tamara Tokárová s maskotom EYOF vo Vuokatti, ktorého dostala po 3. mieste v pretekoch na 500 m.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Slovensko prežilo v utorok na Európskom zimnom olympijskom festivale mládeže vo Vuokatti prvú medailovú radosť, bronz získala šortrekárka Tamara Tokárová. V biatlonových šprintérskych pretekoch na 6 km dievčat skončila v utorok Kristína Makovínyová na 13. priečke.

Slovensko malo v utorok zastúpenie v šortreku, biatlone, alpskom lyžovaní, snoubordingu, behu na lyžiach. Podvečer odohrajú svoj zápas proti Švédkam aj hokejistky.

Bronz Tamary Tokárovej

Šortrekárka Tamara Tokárová dosiahla najväčší úspech svojej doterajšej kariéry. Pätnásťročná rodáčka z Prešova finišovala na 500 m na 3. mieste.

„Vôbec som nečakala, že práve na najkratšej trati získam medailu. Radšej mám dlhšie trate, ktoré mi viac sedia. Sú to skvelé pocity a prežívam veľkú radosť. Keď už som sa dostala do finále, nechcela som ho dokončiť bez medaily. Som šťastná, že to vyšlo,“ povedala Tokárová.

V jazde o medaily sa po štarte dostala slovenská reprezentantka na 3. priečku a snažila sa ju taktickým výkonom držať. V predposlednom kole spadla Francúzka Eva Grenouillouxová a Tokárová si už bez väčších problémov prišla po bronzovú medailu.

Jakub Karabin v chlapčenských pretekoch na 500 m skončil 26. priečke, keď nepostúpil z rozjázd.

ČISTÁ STREĽBA MAKOVÍNYOVEJ

Veľmi dobrý výsledok v konkurencii 61 súperiek dosiahla biatlonistka Kristína Makovínyová. V šprinte na 6 km sklopila v slnečnom počasí všetkých 10 terčov a napokon skončila na 13. priečke. Za víťaznou Švédkou Anderssonovou zaostala o 1:28 min.

V chlapčenskom šprinte na 7,5 km zradila Jakuba Borguľu streľba. Na strelnici netrafil v ležke jeden terč, na stojke ďalšie dva a po troch trestných okruhoch na ťažkom snehu napriek kvalitnému behu zaostal za Petrom Hákom z Česka o 1:34,8 min. Borguľa obsadil konečnú 18. pozíciu. Ak by strieľal čisto, mohol útočiť na medailu. Najlepšie zo Slovákov zastrieľal Adam Černák, napokon však skončil na 34. pozícii.

Hokejistky nestačili na Švédky

Slovenské hokejistky prehrali vo svojom druhom vystúpení v A-skupine na Európskom olympijskom festivale so Švédskom 1:3. Mladé Slovenky obsadia v skupine 3. miesto a čaká ich na ľade v Kajaani boj o konečnú 5. priečku.

Zverenky trénera Juraja Ostroluckého doplatili na výpadok v polovici prvej dvadsaťminútovky, počas ktorého inkasovali tri góly. Za stavu 3:0 si kouč zobral oddychový čas a jeho slová padli na úrodnú pôdu. Slovenky boli následne strelecky aktívne a hrali so Švédkami vyrovnanú partiu. Ujal sa však iba pokus Tatiany Blichovej.

POSTUP JÓZSU

Darilo sa aj snoubordistovi Martinovi Józsovi. V prvej kvalifikačnej skupine big airu obsadil 5. miesto a postúpil do stredajšieho večerného dvanásťčlenného finále.

Timo Botka
Timo Botka na trati slalomu na EYOF vo Vuokatti.
Foto

Po jednodňovom odklade sa začali súťaže alpských lyžiarov. V predpoludňajšom chlapčenskom slalome sa z dvojice Slovákov lepšie umiestil Timo Botka. Po prvom kole bol 30. a otváral druhé kolo. V konečnom účtovaní dvoch jázd obsadil 29. pozíciu. O päť priečok nižšie skončil Daniel Nosek.

V popoludňajšom slalome dievčat sa do najlepšej dvadsiatky prebojovala Ella Hrbáňová. Karolína Frackowiak obsadila 33. miesto, Barbora Kubányová nedokončila druhé kolo.

Trojica bežkýň na lyžiach sa v pretekoch na 5 km klasicky zoradila v šiestej desiatke. Najlepšie skončila Sarah Šuleková na 51. priečke. Na najlepších stratili aj chlapci v pretekoch na 7,5 km klasicky, najvyššie vo výsledkovej listine figuroval Matej Horniak na 62. pozícii.

VÝSLEDKY - UTOROK

ŠORTREK

Dievčatá – 500 m: 1. Deltrapová (Hol.) 46,515, 2. Schönbornová (Maď.) 46,567, 3. TOKÁROVÁ (SR) 46,623.

Chlapci – 500 m: 1. Thomas (Fr.) 42,618, 2. Previtali (Tal.) 42,782, 3. Bergsma (Hol.) 42,956, ... v rozjazdách: 26. KARABIN (SR) 45,791.

BIATLON

Dievčatá - šprint 6 km: 1. Anderssonová (Švéd.) 17:08,9 (1), 2. Vindišarová +35,1 (0), 3. Zorcová (obe Slovin.) +40,1 (0), ... 13. MAKOVÍNYOVÁ (SR) +1:28,0 (0).

Chlapci – šprint na 7,5 km: 1. Hák (ČR) 19:57,4 (0), 2. Piller (Tal.) +24,4 (0), 3. Thievent (Fr.) +24,8 (1), ... 18. BORGUĽA +1:34,8 (3), 34. ČERNÁK +2:23,0 (1), 36. BELICAJ (všetci SR) +2:31,2 (2).

ALPSKÉ LYŽOVANIE

Slalom – chlapci: 1. Saravuo (Fín.) 1:29,55, 2. Herland (Nór.) +0,02, 3. Kemppainen (Fín.) +0,11, ... 29. BOTKA +5,00, 34. NOSEK (obaja SR) +6,59

Dievčatá – slalom: 1. Pohjolainenová (Fín.) 1:28,74, 2. Mondinelliová (Tal.) +1,19, 3. Olivierová (Rak.) +1,27, ... 20. HRBÁŇOVÁ +4,69, 33. FRACKOWIAK +8,51, KUBÁNYOVÁ (všetky SR) nedokončila 2. kolo.

BEH NA LYŽIACH

Chlapci – 7,5 km klasicky: 1. Anttola (Fín.) 19:40,0, 2. Tůz (ČR) +10,6, 3. Danielsson (Švéd.) +15,4, ... 54. HORNIAK +3:23,6, 62. HAVRAN (obaja SR) +4:39,3.

Dievčatá – 5 km klasicky: 1. Pinterová (Tal.) 14:24,9, 2. L. Erikssonová (Švéd.) +6,6, 3. Laurentová (Tal.) +16,0, ... 51. ŠULEKOVÁ +3:11,6, 52. MESZÁROSOVÁ +3:12,5, 57. BUKASOVÁ (všetky SR) +4:20,9.

ĽADOVÝ HOKEJ

A-skupina:
Švédsko – Slovensko 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)

Góly: 40. Blichová (Donovalová) – 9. Hedqvistová, 12. Bergebyová-Hallbecková, 13. Hallinová

SNOUBORDING

Big air – kvalifikácia chlapcov – 1. skupina: 1. Merken 82,75, ... 5. JÓZSA (SR) 74,50 – postúpil do finále.