Hokejistky prehrali vo finále EYOF, striebro je veľký úspech

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Slovenské hokejistky si z Európskeho olympijského festivalu mládeže 2023 odvážajú strieborné medaily. V piatkovom popoludňajšom finále dievčenského hokejového turnaja v rakúskom Spittali prehrali s favorizovaným Českom, ktorého opory hrajú na severe Európy či v Kanade, po zaujímavom priebehu 1:4. O výsledku rozhodla tretia tretina, individuálne chyby na slovenskej strane a hráčska vyspelosť na českej. Pre slovenský dievčenský mládežnícky hokej je medaila z EYOF 2023 veľký úspech. Slovensko získalo zatiaľ na európskej mládežníckej olympiáde, ktorej centrom je región Friuli Venezia Giulia, dve strieborné medaily.

Finále hokejového turnaja dievčat na EYOF 2023 medzi Slovenskom a Českom
SOŠV/ANDREJ GALICA

V úvode zápasu boli aktívnejšie hráčky Česka, ktoré viackrát ohrozili slovenskú brankárku Marianu Sumegovú. Horúce chvíle zažívala počas českých presiloviek, avšak svoj tím podržala. Slovenkám nevyšla v prvej tretine jedna hra v početnej výhode. Najnebezpečnejšou hráčkou na ľade bola Nela Lopušanová, na českej strane jej konkurovalo viacero čiperných hráčok.

Úvod druhej tretiny začali Slovenky v oslabení, keď na trestnej lavici sedela Lopušanová. Sumegová však zlikvidovala viaceré české šance. Zverenky Nicol Lucák Čupkovej začali hrať aktívnejšie, korčuliarsky držali krok so súperkami a striasli zo seba nervozitu. Pred bránkou Česka, ktorého opory hrajú aj v Kanade, Švédsku či Fínsku, začalo byť oveľa rušnejšie. V slovenskej presilovke však v 24. min unikla Vocetková a otvorila skóre zápasu. O osem minút neskôr sa odrazený puk našiel Alicu Juríkovú, ktorá v nájazde nezaváhala a vyrovnala.

Finále dievčenského hokejového turnaja na EYOF rozhodla tretia tretina

Na oboch stranách bol dostatok príležitostí na skórovanie, viackrát poskakoval puk na bránkovej čiare. Pri hre štyroch proti štyrom sa presadila zblízka Fromová. Česky sa snažili držať puk čo najďalej od svojej bránky. Slovenská obrana na čele so Sumegovou však držala nádej na prípadný obrat v zápase. V 53. min napálila Lopušanová spoza modrej čiary do žŕdky českej bránky. Na opačnej strane sa bekhendom po individuálnej akcii presadila Gildainová a zvýšila na rozdiel dvoch gólov. Keď z pravého kruhu skórovala počas slovenskej presilovky v 55. min Hujová, bolo o víťazovi rozhodnuté. Slovenky si ešte vypracovali zopár šancí, avšak skóre sa už nemenilo.

Hodnotenia Nicol Lucák Čupkovej a Nely Lopušanovej

Nicol Lucák Čupková
Nicol Lucák Čupková (vpravo) na slovenskej striedačke.

„Chcem sa poďakovať všetkým hráčkam za vystúpenie na turnaji. Vo finále bojovali do konca. Dve tretiny držali s Češkami krok, v tretej sa zápas zlomil. Nedokázali sme využiť naše presilovky, ktoré nám doteraz vychádzali. Naopak, dostali sme v nich góly. Češky boli dnes lepšie,“ hodnotila súboj trénerka Slovenska Nicol Lucák Čupková.

Slovensko získalo prvú dievčenskú medailu v histórii hokejových EYOF. Pred turnajom sa len ťažko odhadovala sila jednotlivých výberov. V Spittali sa stretlo osem družstiev, ktoré chceli získať medailu. Striebro je veľký úspech.

„Išli sme zápas od zápasu. Nevedeli sme, čo môžeme čakať a na akej úrovni sú naše súperky, keďže v tejto kategórii neprichádza k častým konfrontáciám. V skupine sme odohrali kvalitné zápasy,“ doplnila Nicol Lucák Čupková.

Líderkou tímu bola útočníčka Nela Lopušanová. V štyroch zápasoch nazbierala 12 kanadských bodov za 6 gólov a rovnaký počet asistencií. Po turnaji ju organizátori vyhlásili za najlepšiu útočníčku turnaja.

„Bol to dobrý zápas. Češky však boli jednoznačne lepším tímom. Dosť nás provokovali, čo nás vyviedlo dosť z miery. Striebro má pre mňa cenu, ale zlato je zlato. Chceli sme turnaj vyhrať a získať zlatú medailu. Škoda, nepodarilo sa,“ povedala Nela Lopušanová.

Výsledok – Európsky olympijský festival mládeže 2023

Hokej dievčat – finále (Spittal)

Slovensko – Česko 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Góly: 32. Juríková (Lopušanová, Kostková) - 24. Vocetková (Fromová, Prošková), 45. Fromová (Paroubková, Pietraszová), 53. Gildainová (Šťástková, Fromová), 55. Hujová (Pietraszová, Jílková)

Zostava Slovenska: Sumegová –Tomaštíková, Nogová, Eibenová, Masláková, Krištofíková, Kostková, Večerková – Lopušanová, Tóthová, Lacková – Karkošková, Korčeková, Juríková – Sliacka, Feníková, Tomasová – Turňová, Komloš.