5 min. čítania

Matej Jurčo cyklistom roka 2002

BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Najlepším cyklistom roka 2002 sa v ankete Slovenského zväzu cyklistiky, ktorú v Bratislave vyhlásili v piatok po 22. raz, stal Matej Jurčo z klubu ŠKC Tatranské Orly Liptovský Hrádok. O víťazstve osemnásťročného syna bývalého vynikajúceho cyklistu Milana Jurča v ankety nebolo pochýb, keďže v uplynulom roku triumfoval v celkovom hodnotení Svetového pohára a na svetovom šampionáte v belgickom Zolderi obsadil medzi juniormi 10. priečku v časovke a piatu v pretekoch s hromadným štartom. Štartoval aj na svetovom šampionáte v horskej cyklistike v Kaprune, kde obsadil v cross country 11. miesto. "Víťazstvo v ankete po minuloročných výsledkoch ma neprekvapilo, ale stať sa mohlo všeličo. Aj Ján Svorada v minulosti vyhral v jednom roku etapy na Tour de France a Giro d´Italia a napokon v ankete skončil druhý. Z minuloročných výsledkov si najviac cením víťazstvo vo Svetovom pohári i prvenstvá v dvoch jeho častiach, ako i umiestnenie na MS. V nastávajúcej sezóne sa chcem udomácniť v mužskom pelotóne. Som dohodnutý s profesionálnym tímom De Nardi - Colpack, že po lete budem jazdiť v ich drese. Dovtedy budem pretekať za Duklu Trenčín. Možno aj naďalej sa budem zúčastňovať na pretekoch v horskej cyklistike, nebudú to však podujatia Slovenského pohára, ale iba zo seriálu majstrovstiev sveta či Európy," povedal Matej Jurčo, ktorý si v piatok popoludní v Bratislave zároveň aj prevzal Pohár Medzinárodnej cyklistickej únie za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári juniorov. Rovnako ako pred rokom obsadil druhú priečku v ankete cyklotrialista Peter Barták z klub Cyklotrial Záriečie. 21-ročný Barták vybojoval v roku 2002 na svetovom šampionáte v horskej cyklistike v disciplíne trial bronzovú medailu. Tretie miesto obsadili dráhoví cyklisti Jozef Žabka a Martin Liška, ktorí na európskom šampionáte v madisone obsadili tretie miesto a na svetovom šampionáte skončili siedmi. Cenu prezidenta SZC Antona Tkáča za osobnú statočnosť a propagáciu slovenskej cyklistiky v roku 2002 si prevzal Radovan Kaufman. Telesne postihnutý cyklista je zlatým medailistom z paralympiády v Sydney. Objavom roka 2002 sa stal Stanislav Kardoš. Odchovanec bánovskej cyklistiky dosiahol v uplynulej sezóne čiastkové úspechy v pretekoch SP a na svetovom šampionáte v Zolderi bol v pretekoch juniorov sedemnásty.Výsledky ankety Cyklista roka:1. Matej Jurčo (ŠKC Tatranské Orly L. Hrádok), 2. Peter Barták (Cyklotrial Záriečie), 3. Jozef Žabka, Martin Liška (AŠK Dukla Trenčín)Cena prezidenta SZC Antona Tkáča za osobnú statočnosť a propagáciu slovenskej cyklistiky1. Radovan Kaufman (CK Remata Partizánske)Objav rokaStanislav Kardoš (Slávia ŠŠ Trenčín)