Športové
3 min. čítania

Na 53. ročníku atletického mítingu P - T - S slovenský rekord Jána Volka na 100 m

TASR

Šamorín 29. júna (TASR) - Na 53. ročníku Pravda - Televízia - Slovnaft v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne opäť ožil tradičný míting s účasťou pretekárov z 36 krajín, aj niektorých hviezd svetovej atletiky. Jeho ozdobou bol pre slovenskú atletiku národný rekord Jána Volka v behu na 100 m časom 10,13 s. V cieli si Volko pochvaľoval hlavne žičlivú atmosféru, ktorá ho hnala vpred. Vyšlo mu všetko, aj štart, aj finiš na šachovnici. S vetrom 1,1 m/s bežal rýchlejšie ako na MS v vlani v Londýne (10,15), kde mu v kvalifikácii pomohol vietor so silou 0,9 m/s. "Už som ani nedúfal, že to tento rok pôjde pod 10,20, ale forma stúpa. Ukázalo sa, že to ide, a som nesmierne šťastný. Dohodli sme sa s trénermi, že musím ísť môj beh a nesúperiť s ostatnými. Nesmiem kontrolovať ostatných a riešiť, či som pred nimi. Výsledok sa dostavil. Dúfam, že najlepšia forma príde na ME v Berlíne," povedal Volko.

Svetoví rekordéri kubánsky výškar Javier Sotomayor a český oštepár Jan Železný spestrili otvárací ceremoniál a svojou prítomnosťou symbolicky udelili podujatiu svetový punc. Mužské kladivo však malo svoje vlastné hviezdy, popri Marcelovi Lomnickom (s výkonom 75,23 m piaty) v súťaži, ktorá bola aj súčasťou seriálu IAAF Hammer Throw Challenge, štartovalo hviezdne duo Poliakov Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Trojnásobný majster sveta Fajdek sa v kruhu trápil, a ak by sa nazbieralo v štartovnej lsitine viac ako osem kladivárov, tak by po úvodných troch pokusoch vypadol bez platného výkonu. Vo štvrtej sérii však poslal kladivo na 76,77 cm, poskočil na priebežne prvé miesto, z ktorého ho vzápätí vo 4. sérii zosunula svetová tohtoročná jednotka so 76,89 krajan Nowicki.

Na štvrtke sa z trojice Sloveniek darilo najviac tretej Ivete Putalovej so sezónnym maximom 52,89, keď sa prvýkrát dostala v tomto roku pod 53 sekúnd. Alexandra Bezeková skončila piata (53,20). Najväčšia favoritka majsterka sveta spred siedmich rokov Amantle Montshová z Botswany podľahla vo finiši Slovinke Anite Horvatovej. V behu na 800 m sa síce Slovenky vpredu neobjavili, no 6. Gabriela Gajanová si v juniorskom veku zabehla osobný rekord 2:03,52 min a zlepšila sa o 1,25 s. Na 3000 m štartoval olympijský víťaz na 50 km v Riu chodec Matej Tóth. Trať bola pre neho príliš krátka, no svojou prítomnosťou v rýchlostnom teste s 5. miestom aj on pozdvihol úroveň mítingu. Zvíťazil Poliak Dawid Tomala v osobnom rekorde 10:56,98 min. Medzi ženami vyhrala Mária Katerinka Czaková v rekorde mítingu 12:34,29 min. Slovenský výškar Matúš Bubeník v 3. pokuse len ľahko zhodil 226 cm, zapísal si sezónne maximum 223 cm a obsadil 2. miesto. Oštep patril medzi magnety mítingu a nesklamal, víťazný Čech Jakub Vadlejch dosiahol výborných 88,94 m. Už v predprograme štartovali dve osobnosti slovenskej atletiky, kladivárka Martina Hrašnová (67,28 m) a trojskokanka Dana Velďáková (14,03 m s vetrom), obe víťazne.