Športové aktuality
Tokio
2 min. čítania

Paralympijské hry v Tokiu: miešaný pár Slovenska v boccii obhájil zlato z Ria

Momentka z finálového súboja miešaného páru boccistov Slovenska s Hongkongom.
Foto
TASR/AP

Slovenskí boccisti získali na PH 2020 v Tokiu zlaté medaily v súťaži miešaných párov a obhájili tak triumf z Ria de Janeiro 2016. Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Martin Strehársky vyhrali v kategórii BC4 v sobotnom finále nad Hongkongom 3:2.

Pár Andrejčík, Balcová s náhradníkom Strehárskym síce prehrával v súboji o zlato po prvom ende 0:1, ale v nasledujúcom otočil priebeh a v treťom zvýšil vedenie na 3:1. Súperom z Hongkongu sa podarilo v záverečnom štvrtom ende už iba znížiť. Pre Andrejčíka je to už druhý triumf v Tokiu, zo zlata sa tešil aj v individuálnej súťaži. Balcová bola medzi jednotlivkyňami ôsma, Strehársky 21.

Slovenskí reprezentanti na turnaji párov ani raz neprehrali. Do semifinále postúpili ako víťazi A-skupiny so stopercentnou bilanciou, keď postupne zdolali Brazílčanov 7:3, deklasovali Portugalčanov 10:1 a nedali šancu Britom (8:0). V záverečnom skupinovom stretnutí síce prehrávali s Kanadou 2:3, no v poslednom ende dokázali otočiť stav na 4:3. Aj v semifinále s ruským výberom doťahovali stratu. Po druhom ende prehrávali 1:2, no ďalšie dva vyhrali zhodne 2:0 a postúpili.

"Celý deň to boli nervy, dramatické, vyrovnané, náročné duely, no som šťastná ako to dopadlo. Päť rokov sme dreli, aby sme tu dosiahli dobrý výsledok. Posledné tri mesiace sme žili už len bocciou a vyplatilo sa. Pritom v Tokiu bolo všetko inak ako pred piatimi rokmi v Riu. A aj tak sme vyhrali a berieme rovnakú medailu. Možno aj preto, že sme sa snažili nemyslieť na to, že sme na paralympiáde. Brať to ako bežný zápas," uviedla na webe paralympic.sk Balcová.

Andrejčík sa po zisku druhej zlatej medaily stal najúspešnejším Slovákom na PH 2020: "Ale dnes po veľkých infarktových stavoch. Pred hrami som si veru nemohol byť istý, že to takto dobre dopadne. Blahoželalo nám veľa krajín a bol to krásny pocit. Potvrdili sme, že sme dobrí hráči," povedal po súťaži.

p24

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV