Športové aktuality
Bratislava
2 min. čítania

Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe v Bratislave dekoroval Atléta roka Jána Volka

TASR
Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe (vľavo) odovzdal trofej pre Atléta roka Jánovi Volkovi, vpravo šéf slovenskej atletiky Peter Korčok.
Foto
TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. novembra (TASR) - Prezident Svetovej atletiky (WA) Sebastian Coe premiérovo zavítal na Slovensko. V sobotu v Bratislave slávnostne odovzdal ocenenie Atlét roka šprintérovi Jánovi Volkovi a splnil prísľub, ktorý dal prezidentovi Slovenského atletického zväzu (SAZ) Petrovi Korčokovi už pred štyrmi rokmi. Coe sa zaviazal navštíviť Slovensko v roku 2015, keď ho na kongrese v Pekingu prvýkrát zvolili do funkcie.

Dnes 63-ročného Brita Sebastiana Coea v septembri pred majstrovstvami sveta v Dauhe znovuzvolili na ďalšie obdobie: "V minulých štyroch rokoch sme urobili dvesto zmien v záujme prehľadnosti, aby aj šéf SAZ vedel, kto vo svetovej organizácii je za čo zodpovedný. Veľký krok bol vznik Jednotky pre integritu atletiky (AIU), ktorá zabezpečila nezávislý antidopingový proces. Nasledujúce štyri roky sú o budovaní na základoch, ktoré sme položili. Potrebujeme nájsť nové zdroje príjmov, viac partnerov, ktorí pomôžu zvýšiť popularitu atlétov," povedal na bratislavskej tlačovke.

Sebastian Coe počas bratislavskej tlačovky.
Foto
TASR/Pavel Neubauer

Dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 metrov má ambicióznu víziu, atletiku chce dotiahnuť medzi tri najpopulárnejšie športy na svete: "Nemá súperiť s gymnastikou a plávaním, ale s futbalom, tenisom a formulou 1. Bol to môj cieľ už pred štyrmi rokmi, keď sme začali. Vtedy bola atletika na deviatom mieste, teraz figuruje okolo piateho a tenis s basketbalom sú len o bod pred nami. Môžeme sa dostať do prvej trojky."

Atletika však čelí aj problémom, kritiku si WA vyslúžila za umiestnenie svetového šampionátu do Kataru či za úpravu programu Diamantovej ligy. Podmienky, aké panovali na MS v cestných súťažiach, primäli Medzinárodný olympijský výbor (MOV) k presunu maratónu a chodeckých disciplín na OH 2020 z Tokia do Sappora. "MOV urobil rozhodnutie, ktoré bolo plne v jeho právomoci. Na nás teraz je, aby sme zabezpečili, že športovcov, národné zväzy, trénerské ani lekárske štáby to nepoškodí. O Dauhe som však počul mnoho verzií, ako to tam vyzeralo, a to aj od ľudí, ktorí tam ani neboli. Viem, že aj medzi chodcami je nespokojnosť s presunom do Sappora," dodal Coe.

Šport
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri