Športové aktuality
5 min. čítania

Slovenské biatlonové kvarteto Kuzminová, Halinárová, Hurajt a Šimočko na MS desiate v štafetovom mix

TASR

Pjongčang 19. februára (TASR) - Pretekmi miešaných štafiet pokračovali majstrovstvá sveta biatlonistov v kórejskom Pjončangu a priniesli zlatú radosť pre Francúzsko. V zložení Marie Laure Brunetová, Sylvie Becaertová, Vincent Defrasne a Simon Fourcade triumfovali Francúzi na 4x6 a 4x7,5 km trati s náskokom 6,2 sekundy pred Švédskom a 9,0 sekundy pred Nemeckom. Slovenské kvarteto Anastasia Kuzminová, Martina Halinárová, Pavol Hurajt a Dušan Šimočko sa zaradilo na 10. priečku (+2:05,5).
Medzi 20 štafetami pod umelým osvetlením a v teplote nad bodom mrazu štyri stupne vyčnievali najviac medailisti a z nich Francúzi. V pretekoch miešaných tímov rozhodovala hlavne vyrovnanosť a potom pevné nervy vo finiši. Najviac psychicky odolný sa ukázal Francúz Simon Fourcade. Súboj so Švédom Bergmanom a Nemcom Greisom bol strhujúci hlavne na strelnici. V ležke jeden náboj dobíjal Greis a možno práve v tomto okamihu stratil cenné sekundy. Fourcade s Bergmanom strieľali a skejtovali ako siamské dvojčatá, navlas rovnako, až prišiel rozhodujúci okamih. V záverečnej stojke obaja dva razy dobíjali, Greis opäť o jeden viac, až trikrát, a bolo jasné, že na titul si siahnu buď Francúzi, alebo Švédi, ktorých od seba delilo na medzičase po streľbe 1,6 sekundy v prospech Fourcadeho. Ako pribúdali metre, tak sa nepatrne Fourcade od Bergmana vzďaľoval a náskok si zveľaďoval. Francúzi si titul zaslúžili, okrem prvého úseku so 4. najrýchlejším časom boli pri odovzdávkach neustále v role ťahúňov. Tretiemu Greisovi, ktorý mal v rukách obhajobu nemeckého titulu z vlaňajška, nepomohlo ani enormné úsilie, aby sa dotiahol na Bergmana, aj keď sa k nemu priblížil v konečnom dôsledku na 2,8 sekundy.
Slovenské kvarteto vyšlo z pretekov so cťou. Veľmi dobre pôsobila na trati Anastasia Kuzminová na prvom úseku, odovzdávala ako siedma a na konte mala dve dobíjania (0+1, 0+1). Na druhom úseku Martina Halinárová (streľba 0+0, 0+2) v ležke obstála na výbornú, v stojke už nie a dve dobíjania spôsobili, že klesla na 11. miesto a pri odovzdávke na 12-te. V mužskej časti pretekov sa Pavol Hurajt (streľba (0+1, 0+0) vyznamenal v superrýchlej a bezchybnej stojke, posunul sa na 10. miesto a finišujúci Dušan Šimočko (streľba 0+1, 0+1) na ňom vydržal až do cieľa. Po streľbe ležmo sa dokonca zaradil priebežne na 9. priečku, od ktorej ho napokon delilo len 2,5 sekundy. V krátkej histórii mix štafiet je 10. miesto pre Slovensko zatiaľ najlepším výsledkom. O tom, kto sa pri kolektívnom výkone najviac o umiestenie zaslúžil, hovorí aj štatistika, Kuzminová dosiahla na svojom úseku siedmy najrýchlejší čas, Halinárová 14-ty, Hurajt obdivuhodne štvrtý a Šimočko deviaty.
"Sme spokojní, do desiateho miesta sme chceli skončiť, takýto výsledok jednoznačne berieme," zhodnotil preteky dobre naladený tréner reprezentácie žien Milan Gašperčík. "Veľmi dobrý výkon podala Nasťa Kuzminová na prvom úseku, chalani obaja na treťom a štvrtom, len Martina Halinárová, ktorá nie je v optimálnej forme, trochu stratila. Desiate miesto a strata na zlatých Francúzov niečo málo cez dve minúty je dosiaľ náš najlepší výsledok v mix štafetách."
Pavol Hurajt výborne zvládol tretí úsek. M. Gašperčík: "Obaja chalani šli výborne, na najlepších stratili len veľmi málo. Inak Francúzi odviedli peknú robotu na strelnici a vo finiši si to rozdali Simon Fourcade s Bergmanom. Vieme síce, že Bergman vie závery zvládnuť rýchlo, no Francúzi zabojovali naozaj príkladne. V mix štafetách sa vždy môže zrodiť nejaké prekvapenie na účet najväčších favoritov, aj preto, že sa taktizuje a nie vždy sa zostaví najsilnejšie zloženie."
Pred víkendovými štafetami sa na optimizme neubralo, hlavne v mužskom tábore. Milan Gašperčík: "Verím mužom, sú štyria vyrovnaní, v ženách doplácame na veľké rozdiely. O tom, aká bude skladba na jednotlivých úsekoch, sme sa ešte nerozhodli. Dôležitý bude aj zdravotný stav. Momentálne Martina Halinárová pokašľáva, Natália Prekopová nemá ešte trávenie v poriadku, no budeme sa snažiť nesklamať. A muži okrem zraneného kolena Mareka Matiaška sú v poriadku."
V mix štafetách sa pretrhlo zlaté ťaženie Nóra Björndalena, keď štafetu doviedol v role finišujúceho na 4. priečke, samozrejme, do úvahy treba brať fakt, že výsledok nemal vo svojich rukách, hlavne po tom, keď na druhom úseku Anne Ingstadbjörgová bežala trestný okruh a prepadla sa na 10. priečku. Nemka Wilhelmová si zasa nemohla pripísať štvrtú medailu, keď v tíme chýbala. Zaujímavé bolo, že v kvartete obhajcov titulu medzi ostrieľanými kolegami dosiahol najlepší výsledok ten, ktorý má na konte najmenej úspechov, na treťom úseku Arnd Pfeifer.
© 2009, Autorské práva TASR. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR je výslovne zakázané.
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri