Športové
2 min. čítania

Slovenský tenisový zväz vyzval poslancov mesta Košice, aby hlasovali za uskutočnenie EYOF-u

Ľubomír Souček

Bratislava 21. marca (TASR) - Slovenský tenisový zväz (STZ) vo štvrtok vyzval poslancov mesta Košice, aby na piatkovom mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva hlasovali za zorganizovanie XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF v roku 2021 v metropole východu krajiny.

Hlavné argumenty predstaviteľov STZ vo výzve poslancom sú, že mesto získa na podujatie 12 miliónov eur od vlády a zároveň aj multifunkčnú halu Národného tenisového centra (NTC) za 30 miliónov eur. Tá má byť dokončená v roku 2021, bude vhodná na kultúrne a športové podujatia v kolektívnych aj individuálnych športoch a financovaná 60% vládou SR, 20% STZ a 20% mestom Košice.

Konečné rozhodnutie o tom, či sa EYOF v roku 2021 uskutoční v Košiciach, má byť známe v piatok 22. marca. Mesto zvolalo na piatok mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva.

MsZ Košice schválilo kandidatúru mesta na usporiadanie EYOF 2021 na svojom zasadnutí v júni 2016, konať sa má v Košiciach od 24. júla do 1. augusta 2021. Na podujatí sa predpokladá účasť približne 6000 ľudí, z toho 3700 športovcov z 50 štátov. Súčasné vedenie mesta však od začiatku januára tvrdí, že EYOF bez vládneho príspevku nedokáže zorganizovať "na takej úrovni, ako sa patrí". Kým prisľúbený vládny príspevok vo výške 12 miliónov eur považuje bývalý primátor Košíc Raši za dostatočný, mesto má opačný názor. Mestskí poslanci dvakrát poverili primátora Jaroslava Polačeka, aby rokoval o výške príspevku. Poslanci chcú približne o desať miliónov eur viac na športovú infraštruktúru, ktorá by v meste zostala a bola by pridanou hodnotou.