Športové
3 min. čítania

Športová legenda a naša Gymnastka storočia Marianna Némethová-Krajčírová oslavuje 1. júna sedemdesiatku

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 29. mája (SOV) - Pôvodom Košičanka Marianna Némethová-Krajčírová, pre priateľov Marika, je najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii. Slovenská gymnastická federácia ju v roku 2000 vyhlásila za Gymnastku storočia a v roku 2016 jej Klub športových redaktorov SSN udelil titul Športová legenda. V piatok 1. júna oslavuje sedemdesiatku.

Trojnásobná olympionička získala na vrcholných súťažiach spolu šesť medailí (dve striebra z olympijských hier, zlato a bronz z majstrovstiev sveta, dva bronzy z majstrovstiev Európy). V druhej polovici 60. rokov minulého storočia patrila k najlepším gymnastkám na svete.

Na fotografii z čias, keď patrila do svetovej gymnastickej špičky. FOTO: ARCHÍV SOV
Na fotografii z čias, keď patrila do svetovej gymnastickej špičky.
Foto
ARCHÍV SOV

Marika Krajčírová sa narodila v Košiciach, ale gymnastike sa vedno s mladšou sestrou Dášou začala venovať v Bratislave, kam sa rodina presťahovala v roku 1956. Do svetovej výkonnosti vyrástla v Slavoji Vinohrady pod vedením trénera Jána Čížika. Ten ju viedol od jej jedenástich rokov. Na OH 1964 v Tokiu bola jediná Slovenka v družstve ako 16-ročná najmladšia členka celej československej výpravy. Prispela k druhému miestu družstva a vo viacboji obsadila 22. miesto, čo bol výborný debut.

Po tomto rýchlom úspechu Krajčírovej výkonnosť ďalej rástla. Na svetovom šampionáte 1966 v Dortmunde sa podieľala na historickom víťazstve družstva ČSSR nad dovtedy suverénnym družstvom ZSSR, víťaziacim všade nepretržite od OH 1952. Vo viacboji Marika skončila siedma, v preskoku piata.

Zrejme v životnej forme však bola o rok neskôr na európskom šampionáte v Amsterdame. Jej fenomenálna tímová kolegyňa Věra Čáslavská si tam vybojovala všetkých päť zlatých, ale blysla sa aj Krajčírová – vo viacboji i na bradlách získala bronz, v preskoku a v prostných bola štvrtá, na kladine piata!

Na fotografii strieborného družstva ČSSR na OH 1968 Marika celkom vľavo, vedľa fenomenálnej "kráľovnej" hier Věry Čáslavskej. FOTO: ARCHÍV SOV
Na fotografii strieborného družstva ČSSR na OH 1968 Marika celkom vľavo, vedľa fenomenálnej "kráľovnej" hier Věry Čáslavskej.
Foto
ARCHÍV SOV

Niekoľko týždňov pred olympijskými hrami 1968 v Mexico City vtrhli do Československa vojská Varšavskej zmluvy, ktoré udusili „Pražskú jar“ a demokratizačný proces. Predolympijská príprava družstva našich gymnastiek sa tým značne skomplikovala, ale v mexickej metropole cvičili skvele. V súťaži družstiev na OH 1968 vo fantastickej búrlivej atmosfére úradujúce majsterky sveta podľahli sovietskemu družstvu len o 65 tisícin bodu. Znovu jediná Slovenka v družstve Marika Krajčírová výrazne prispela k zisku striebra. Vo viacboji skončila deviata a v preskoku štvrtá - len 25 stotín od olympijského bronzu... Cvičila s veľkými bolesťami, pretože od príletu do Mexika ju sužoval veľký vred na stehne. V súťaži družstiev si pri cvičení na bradlách z tohto miesta vytrhla kus mäsa…

Fotografia zo záverečného obdobia jej kariéry. FOTO: ARCHÍV SOV
Fotografia zo záverečného obdobia jej kariéry.
Foto
ARCHÍV SOV

Aj po rozlúčke fenomenálnej Čáslavskej družstvo ČSSR získalo na MS 1970 v Ľubľane bronzovú medailu. To už bola Marika jeho líderka, veď v tom roku získala domáci absolútny titul. K tímovému bronzu pridala v Ľubľane štvrté miesto na bradlách. Na jej tretej olympiáde v Mníchove 1972 to však už nebolo také slávne. Družstvo kleslo na piate miesto a jeho najstaršia členka – po vydaji už s menom Némethová – vo viacboji skončila osemnásta. Potom ukončila pretekársku kariéru.

Roky pracovala ako trénerka mládeže, v Bratislave viedla napríklad neskoršie reprezentantky ČSSR sestry Hullové či Šarmírovú. Jej dcéra Marianna sa dostala do juniorskej reprezentácie. Neskôr takmer dve desaťročia pôsobila v Taliansku. V posledných rokoch sa doma vrátila k trénovaniu mládeže.

Meno Marianny Némethovej-Krajčírovej nesie telocvičňa v bratislavskej Petržalke, v ktorej sa pripravujú viacerí slovenskí reprezentanti.

Slovenský olympijský výbor jubilantke srdečne blahoželá!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri