Športové aktuality
3 min. čítania

Stanislava Kropiláka uvedú do Siene slávy FIBA

(TASR, pp)
Stanislav Kropilák
Foto
TASR Pavel Neubauer

Najlepšieho slovenského basketbalistu 20. storočia Stanislava Kropiláka uvedú 18. júna do Siene slávy FIBA. Trojnásobný medailista z ME a bývalý člen výkonného výboru Slovenského olympijského výboru v rokoch 2001 až 2004 sa tak pripojí k trénerke Natálii Hejkovej, ktorej sa dostalo tejto pocty pred dvoma rokmi. Spomedzi hráčov a hráčok malo bývalé Česko-Slovensko doposiaľ zastúpenie iba v Jiřím Zídkovi staršom.

Kropilák vníma uvedenie do Siene slávy ako veľkú poctu. „Na také čosi som nikdy nemyslel a nekládol som si takéto ciele, že ctižiadostivo musím dosiahnuť to či ono. V prvom rade som sa ako chlapec venoval všetkým dostupným športom. Rodičia ma viedli k športovaniu. Pretože som trocha viac vyrástol, dal som sa na basketbal. Možno to bolo aj tým, že na základnej škole, na Kvačalke, sa venovali basketbalu. Nikdy som si ale nekládol konkrétne ciele. Možno až teraz, na staré kolená, si naplno uvedomujem niektoré výsledky, ktoré som dosiahol. Samozrejme, nie sám – basketbal je kolektívny šport. Keď sa teraz pozrieme, kde je slovenský basketbal… No a my sme kedysi na ME získali dve bronzové a jednu striebornú medailu, boli sme na majstrovstvách sveta, na olympiádach, hrali sme kontinentálne poháre, podarilo sa mi dostať sa do výberu Európy. A po skončení kariéry to v mojom prípade vyvrcholilo tým, že ma vyhlásili za basketbalistu storočia na Slovensku a že ma FIBA uvedie do Siene slávy. To je veľká pocta,“ uviedol Stanislav Kropilák v rozhovore pre web Slovenskej basketbalovej asociácie.

DSC_73221ME81 cssr_izrael kropilak vpravo.jpg

V júni sa dostane do elitnej spoločnosti, v ktorej figurujú mená ako Michael Jordan, Dražen Petrovič, Hakeem Olajuwon, Arvidas Sabonis, Nikos Galis či Bill Russell. „Naposledy som to trocha sledoval, keď do Siene slávy uviedli Natu Hejkovú ako trénerku. A veľmi zaslúžene, lebo nepochybne je jedna z najlepších ženských tréneriek všetkých čias. Keď som si pozrel mená tých hráčov, vracali sa mi spomienky. Uvidel som tých vynikajúcich juhoslovanských, španielskych, izraelských, gréckych či ruských basketbalistov, proti ktorým som najprv bojoval na reprezentačnej úrovni a potom sme sa stali spoluhráčmi vo výberoch Európy. Som rád, že tam budem s nimi. S hráčmi, s ktorými som prežil krásne časy,“ dodal Kropilák, ktorý získal s Interom Bratislava štyri tituly majstra ČSSR.

Vizitku Stanislava Kropiláka nájdete TU.

Podujatia a športovci
Šport
OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV