Športové aktuality
7 min. čítania

Talentovaná šortrekistka Petra Rusnáková po zranení chrbta pracuje na návrate, cieľ je účasť v Pekingu

Foto
SOŠV/Andrej Galica

Šortrekistka Petra Rusnáková je najúspešnejšia slovenská reprezentantka v histórii Európskych olympijských festivalov mládeže (EYOF) so ziskom dvoch zlatých a jednej striebornej medaily. Vlani skončila piata a šiesta na zimných olympijských hrách mládeže (ZOHM) vo švajčiarskom Lausanne. Momentálne ju trápi zranenie chrbta, keďže má vysunutú platničku. Petra pracuje na svojom návrate, v čom jej dopomáha aj štipendium Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV). Pravdepodobne bude súťažiť až v budúcej sezóne, v ktorej by sa chcela kvalifikovať na zimné olympijské hry v čínskom Pekingu.

Petra Rusnáková sa narodila 4. januára 2002 v Spišskej Novej Vsi. K šortreku „pričuchla“ prostredníctvom brata, ktorý sa venoval tomuto športu. Svoj veľký talent preukázala ziskom dvoch zlatých a jednej striebornej medaily na zimnom EYOF 2019 v bosnianskom Sarajeve. V uplynulom roku sa predstavila na ZOHM v Lausanne, kde obsadila piate a šieste miesto. Na minuloročných pretekoch Svetového pohára v holandskom Dordrechte jej patrila na tisícmetrovej trati 9. priečka. Rusnáková je členka Športového centra polície. Trénersky ju vedie reprezentačný kouč Oleksandr Myklucha.

K športu sa dostala vďaka bratovi, keď mala päť rokov. „On začal ako prvý a ja som sa naňho chodila pozerať. Tréner videl, že mám veľa energie, tak ma tiež zavolal na ľad. Odvtedy korčuľujem.“

Napriek mladému veku si pripísala viacero vynikajúcich výsledkov. „Vysoké umiestenia na ZOHM v Lausanne aj na EYOF v Sarajeve pre mňa znamenajú veľký úspech. EYOF však bol jeden z najväčších zážitkov, pretože som na ňom získala aj medaily. To ma potešilo najviac. Vážim si aj úspešné vystúpenia na seniorských pretekoch. Napríklad som skončila deviata v pretekoch Svetového pohára na 1000 m.“

Štipendium napomáha v zlepšovaní

Vďaka štipendiu OS MOV môže napredovať vo svojej športovej kariére. „Pomohlo mi to zabezpečiť pomôcky na tréning, vďaka čomu som sa mohla zlepšovať. Určite ma aj poberanie štipendia posunulo na vyššiu úroveň.“

Okrem štipendia má talentovaná pretekárka aj ďalšie formy podpory. „Som členka Športového centra polície, ktoré ma podporuje. Rovnako patrím do Juniorského olympijského tímu, takže aj odtiaľ cítim dôveru a pomoc. Taktiež mi pomáha Slovenský rýchlokorčuliarsky zväz.“

Petra má najvyššie ambície

V dejisku budúcoročných zimných olympijských hier ani v Číne sa zatiaľ ešte nepredstavila. S ázijskou kultúrou však už má skúsenosti. „V Ázii som štartovala, konkrétne v juhokórejskom hlavnom meste Soul.“

V prípade kvalifikovania na ZOH bude mať vysoké ambície. „Keď sa povie pojem zimné olympijské hry, tak si predstavím drinu, vďaka ktorej sa tam chcem raz dostať. Je to môj cieľ. Ak sa mi to podarí, tak tam chcem podať čo najlepší výkon. Najlepšie by bolo získať medailu. Dodáva mi to motiváciu a posúvam sa vďaka myšlienke na ne.“

Ochorenie COVID-19 pocítila na vlastnej koži

Pandémia koronavírusu neobišla ani súťaže v šortreku, ktoré na dlhé obdobie pozastavila. „V mojom prípade ovplyvnila veľmi veľa, pretože nám zrušili viacero pretekov. Teraz sa uskutoční prvá súťaž po roku, čo budú majstrovstvá Európy.“

V októbri ochorenie COVID-19 dokonca sama prekonala, čo jej spôsobilo komplikácie. „Mala som ťažší priebeh, čiže som musela ležať doma. Objavili sa u mňa rôzne príznaky ako horúčka, bolesti svalov či žalúdočné problémy.“

Na korčuliach stáť momentálne nemôže, pripravuje sa na maturitu

Petra má vysunutú platničku v driekovej oblasti, avšak operáciu, našťastie, nemusela absolvovať. „Nemôžem zaťažovať driek, pretože mám vysunutú platničku v krížovej oblasti. Dostávam ozónové injekcie, aby sa mi to vrátilo do pôvodného stavu. S fyzioterapeutom sa snažím venovať kompenzačným cvičeniam, čo sa týka spevnenia a posilnenia stredu tela.“

Pomalým krokmi sa snaží dostávať do záťaže. „V posilňovni cvičím s vlastnou váhou. Ťažké náčinie by mi mohlo ešte viac uškodiť. Chodím sa bicyklovať, no musím si pri tom dávať pozor na driekovú oblasť. Snažím sa hýbať. (úsmev)“

Už pol roka z tohto dôvodu nekorčuľovala. „Dosť ma to hnevá. Pre žiadneho športovca by to nebola ideálna situácia. Ide o náročné obdobie, keďže ma zastihli koronavírus a zranenie. Verím však, že o dva mesiace sa budem môcť vrátiť naplno do tréningového rytmu.“

Čerstvo osemnásťročnú nádejnú športovkyňu čaká aj maturita. „Zrušili nám písomnú časť, ale ústnu časť nám ponechajú. Pripravujem sa aj na skúšku dospelosti.“

Všetko podriaďuje účasti na ZOH v Pekingu

Sezóna sa šortrekistom skončí koncom marca. „Potom máme dva týždne voľno a nasleduje letná príprava. Tá trvá do septembra, keď sa nám začína ďalšia sezóna. Dúfam, že všetko bude v poriadku a podarí sa mi do riadneho tréningového procesu vrátiť o dva mesiace.“

Chcela by v tom čase začať naplno trénovať. „S najväčšou pravdepodobnosťou už počas tejto zimy neabsolvujem žiadne preteky. Sústredím sa až na nasledujúcu olympijskú sezónu. Prípravu budem smerovať k tomu, aby som sa dostala na ZOH do Pekingu.“

O Olympijskej solidarite MOV

Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov predaja vysielacích práv z olympijských hier.

Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. Napríklad v porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.

Na Slovensku poberá štipendium k ZOH v Pekingu 11 športovcov

Smerom k ZOH v Pekingu toto štipendium poberá 11 slovenských športovcov. Štipendijný program OS MOV trvá 24 mesiacov, pričom všetci 11 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich prípravou poberajú v priemere 650 dolárov (USD). Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a raz za štyri mesiace predložiť vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4 545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na ZOH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na zimné olympijské hry 2022.

Podporu od Olympijskej solidarity MOV dostávajú zjazdári Rebeka Jančová, Soňa Moravčíková a Andreas Žampa, snoubordista Samuel Jaroš, sánkari Tomáš Vaverčák a Matej Zmij, biatlonisti Tomáš Sklenárik a Veronika Machyniaková, bežec na lyžiach Ján Koristek, krasokorčuliarka Nicole Rajičová a rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Petra Rusnáková.

Podujatia a športovci
Šport
paris
Ukazsa2024 Pankova

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV