Športové aktuality
Levi
3 min. čítania

Vlhová vyhrala prvý slalom sezóny SP v Levi a dostala sa na čelo celkového poradia seriálu, Shiffrinovú predstihla o 18 stotín

TASR
Petra Vlhová v sobotu vo fínskom Levi vyhrala úvodný slalom seriálu Svetového pohára.
Foto
TASR/AP

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová triumfovala v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára. V sobotňajších pretekoch vo fínskom Levi za ňou o 18 stotín sekundy zaostala jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová. Tretie miesto obsadila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,57 s). Vlhová sa po dvoch súťažiach SP so 160 bodmi dostala aj na čelo celkového poradia prestížneho seriálu. Z pätnástich triumfov na podujatiach SP má v slalome na konte deväť. V Levi nadviazala na úspech z roku 2017, ďalší môže pridať už v nedeľu (od 10.15/13.15 SEČ).

Iba 25-ročná slovenská zjazdárka súťaží síce v ére multirekordnej a fenomenálnej Shiffrinovej, sama však v strednom kariérovom veku atakuje zaujímavé méty. V prvom z dvoch víkendových slalomov Vlhová dosiahla svoje pätnáste víťazstvo v pretekoch SP, čo sa veličinám ako Perrine Pelenová, Anna Veithová, Sonja Nefová, či Isolde Kostnerová podarilo za celé ich súťažné dráhy. Rovnaký počet triumfov má na konte aj 30-ročná Federica Brignoneová, celková víťazka predchádzajúcej sezóny SP.

Vlhová viedla už po prvom kole. Shiffrinová, ktorá absolvovala svoju prvú súťažnú jazdu od 26. januára, sa za ňu zaradila s odstupom 15 stotín sekundy. Zo štartového poľa v predvečer súťaže vypadla zásadná spolufavoritka Anna Swennová-Larssonová. Švédsky tím poslali fínske úrady do karantény pre pozitívny covid-test trénera a lyžiarkam neumožnili štartovať napriek ich negatívnym výsledkom. Týkalo sa to napríklad aj Emelie Wikströmovej, druhej švédskej zástupkyne v hlavnej slalomárskej skupine. V oslabenom poli tretí čas kola zašla Liensbergerová (+0,52 s), ktorá ako jediná dokázala so superfavoritkami držať krok aj v ťažkých strmých úsekoch.

V druhom kole vytýčil bránky na svahu Vlhovej tréner Livio Magoni. Taliansky kouč nachystal menej rytmickú trať s dvoma presadenými bránkami priamo na zlome na úrovni druhého medzičasu. Liensbergerová napriek miernemu zaváhaniu vo vlásenke predviedla veľmi rýchlu druhú jazdu. Shiffrinovej náskok sa najskôr zmenšoval, no Američanka tradične zabrala v záverečnej pasáži a priebežne sa zaradila na vedúcu pozíciu. Vlhová išla v bránkach, ktorých rozostavenie vo Fínsku trénovala dva týždne, suverénne a v jednej časti si vypracovala vyše polsekundový náskok. Ten sa síce v závere trocha zmenšil, Slovenka však aj v druhom kole zajazdila najlepší čas a ešte o tri stotinky sa vzdialila Shiffrinovej.

"Chcela som využiť tú malú výhodu, že trať druhého kola staval môj tréner. Nebolo to však jednoduché, na štarte snežilo a zjazdovka už bola miestami rozbitá. Chcela som ísť naplno, vlani som tu vypadla, takže sa veľmi teším. Víťazstvo v prvom slalome sezóny je vždy veľmi dôležité," povedala v prvej televíznej reakcii Petra Vlhová, ktorá vyrazila za obhajobou malého glóbusu v tejto disciplíne stobodovým ziskom.

Výsledky slalomu SP v Levi: 1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:50,11 min, 2. Shiffrinová (USA) +0,18 s, 3. Liensbergerová (Rak.) +0,57, 4. Holdenerová (Švaj.) +1,35, 5. Gisinová (Švaj.) +1,41, 6. St-Germainová (Kan.) +1,42, celkové poradie SP (po 2 súťažiach): 1. VLHOVÁ 160 b, 2. Bassinová (Tal.) 113, 3. Gisinová 95, 4. Brignoneová (Tal.) a Shiffrinová po 80.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri