Športové aktuality
Plzeň
2 min. čítania

Vo veku 40 rokov zomrel futbalový olympionik zo Sydney 2000 Marián Čišovský

TASR, sou
Marián Čišovský.
Foto
TASR/Michal Svítok

Vo veku 40 rokov v českej Plzni zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský (narodil sa 2. novembra 1979 v Humennom). Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), nevyliečiteľnou chorobou, ktorej v nedeľu podľahol. Informoval o tom portál iDnes.cz. "Dnes je ten najsmutnejší deň. S ťažkým srdcom musíme oznámiť, že nás navždy opustil Marián Čišovský," informoval na sociálnych sieťach český klub Viktoria Plzeň, ktorej dres Čišovský obliekal v rokoch 2011–2014.

Niekdajší reprezentačný obranca odštartoval profesionálnu kariéru v roku 1996 v Humennom. O tri roky neskôr zamieril do Interu Bratislava (1999–2004), s ktorým získal dva majstrovské tituly a dvakrát vyhral Slovenský pohár. Po pôsobení v Žiline (2004–2005) prestúpil do Artmedie Petržalka, s ktorou vybojoval v sezóne 2007/2008 domáci titul. Následne si prvýkrát vyskúšal zahraničný angažmán, v rokoch 2008–2011 hral za rumunský klub Politehnica Temešvár. Od roku 2011 obliekal dres Plzne. S Viktoriou dvakrát získal majstrovskú trofej a zahral si aj Ligu majstrov.

V reprezentačnom tíme Slovenska si Marián Čišovský pripísal 15 štartov. O účasť na MS 2010 v JAR ho pripravilo zranenie. V družstve SR do 21 rokov výrazne prispel k štvrtému miestu na ME 2000 v Bratislave, vďaka čomu tím postúpil na olympijské hry v Sydney. Na OH v Sydney Čišovský hral v zápasoch proti Brazílii (1:3) a proti Juhoafrickej republike (2:1).

V roku 2014 mu diagnostikovali ochorenie ALS. Lekári odhalili zákernú chorobu po tom, čo Čišovského vyradilo z hry zranené koleno a nedobre sa hojilo. Amyotrofická laterálna skleróza mu ničila bunky centrálnej nervovej sústavy a viedla k strate schopnosti ovládať svalstvo. V nedeľu svoj boj s ťažkou chorobou prehral. "Odišiel legendárny obranca a fantastický človek," napísal na sociálnej sieti Čišovského spoluhráč z Viktorie David Limberský. "Ďakujem Ti za všetko," reagoval Pavel Horváth. "Stratili sme kamaráta a bojovníka. Je mi smutno, temno."

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri