Športové
10 min. čítania

Výpravu Slovenska na ZOH v Soči s 57 športovcami schválilo valné zhromaždenie SOV bez pripomienok, definitíva okolo náhradníkov bude 27. januára

Ľubomír Souček

Bratislava 16. januára (TASR) - Na štvrtkovom 46. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton členovia pléna SOV schválili nomináciu slovenskej výpravy na XXII. zimné olympijské hry v Soči (uskutočnia sa 7. – 23. februára 2014). Výpravu povedie členka výkonného výboru SOV, prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie a trojnásobná olympionička v zjazdovom lyžovaní Janka Gantnerová. Hlavná časť našej olympijskej delegácie sa presunie do Soči špeciálom z Viedne 31. januára.
Zloženie výpravy bolo jednomyseľne a bez pripomienok schválené v podobe, v akej ho na základe rozhodnutia svojho stredajšieho zasadnutia schválil výkonný výbor (v prípade športovcov VV SOV plne rešpektoval návrhy zväzov, v prípade ich sprievodu spravil v návrhoch len drobné úpravy).

Hlasovalo sa už podľa novelizovaných Stanov SOV, čiže za zloženie našej olympijskej výpravy mohli hlasovať výlučne zástupcovia zväzov olympijských športov a členovia výkonného výboru SOV (z nich jeden je člen MOV a jeden predseda komisie športovcov SOV, ktorá na zasadnutí nemala iného delegáta).

Na rokovaní boli prítomní aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavel Martovič Kuznecov.
 

ZATIAĽ JE ISTÝCH 57 SLOVENSKÝCH ŠPORTOVCOV, V HRE EŠTE JEDENÁSŤ

Vedúca výpravy na ZOH v Soči Janka Gantnerová pri predkladaní návrhu zloženia výpravy plénu. FOTO: JÁN SÚKUP
Vedúca výpravy na ZOH v Soči Janka Gantnerová pri predkladaní návrhu zloženia výpravy plénu.
Foto
JÁN SÚKUP
V deň schválenia nominácie našej výpravy malo Slovensko na základe splnenia kritérií medzinárodných športových federácií istých 57 miesteniek pre športovcov na ZOH v Soči: ľadový hokej – 25, biatlon – 10, zjazdové lyžovanie – 8, sánkovanie – 6, beh na lyžiach – 4, akrobatické lyžovanie – 2, krasokorčuľovanie – 1, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe – 1. Rovnaký môže byť aj počet členov sprievodu športovcov. V pozícii náhradníkov môže ísť do Soči až päť hokejistov z európskych klubov, ktorí budú musieť uvoľniť postele v olympijskej dedine, keď priletia naši hráči z NHL.

Okrem toho je tu ešte šanca až pre 11 ďalších športovcov. Štvorica bobistov (Jagnešák, Kožienka, Tešovič, Mokráš), skokan na lyžiach Zmoray, snoubordistka Medlová, zjazdári And. Žampa a Siráňbežec na lyžiach Segeč o nomináciu zabojujú ešte do konca tohto týždňa a krasokorčuliarsky tanečný pár Testová - Csӧlley teoreticky môže dostať pozvánku od medzinárodnej federácie aj v priebehu februára. Okrem nich boli schválení aj ďalší náhradníci pre prípad zranenia niekoho z nominovaných. O definitívnej nominácii sa rozhodne 27. januára na záverečnom zasadnutí výkonného výboru SOV, ktorý môže schváliť dodatočných reprezentantov.

"Je veľký predpoklad, že kritériá splní družstvo bobistov v plnej zostave. Pevne verím, že aj skokan Zmoray, ktorý si vybral Kontinentálny pohár v Japonsku, kde to je splniteľné. Najhoršiu pozíciu má podľa mňa snoubordistka Medlová, jej šance vidím tak na 20 percent. Veľký otáznik je štvrté miesto pre mužského pretekára v alpskom lyžovaní a nesmieme zabudnúť na krasokorčuliarov Csölleya a Testovú, ktorí sú prví náhradníci pod čiarou," uviedla na tlačovke po 46. VZ SOV vedúca výpravy Janka Gantnerová.

 
SCHVÁLILI ODMENY ZA ZOH 2014 AJ 2016

Na tlačovke po skončení rokovania zľava viceprezident SOV pre zimné športy Igor Nemeček, vedúca olympijskej výpravy Janka Gantnerová, generálny sekretár SOV Jozef Liba a hlavný tlačový atašé výpravy Ľubomír Souček. FOTO: JÁN SÚKUP
Na tlačovke po skončení rokovania zľava viceprezident SOV pre zimné športy Igor Nemeček, vedúca olympijskej výpravy Janka Gantnerová, generálny sekretár SOV Jozef Liba a hlavný tlačový atašé výpravy Ľubomír Souček.
Foto
JÁN SÚKUP
Plénum SOV schválilo aj odmeny pre našich úspešných reprezentantov nielen na XXII. zimných olympijských hrách v Soči, ale na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016. Výška odmien sa v porovnaní s predchádzajúcim olympijským cyklom nezmenila, takisto stále platí aj princíp, že polovicu odmien uhradí SOV a polovicu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zlatí medailisti v individuálnych športoch dostanú prémie vo výške 45.000 eur, strieborní 35.000 a bronzoví 25.000. Odmeny pre športovcov na 4. - 8. mieste sú odstupňované nasledovne: 15.000 - 10.000 – 8000 – 6000 - 4000 eur. V súťažiach štafiet, viacčlenných družstiev a posádok (do počtu 4 pretekárov) v individuálnych športoch sa za každého ďalšieho športovca pripočíta k stanovenej čiastke ďalších 75 percent. Súčet odmien členov realizačných tímov je 33 percent z výšky odmien športovcov. U viacčlenných družstiev sa výška vypočíta zo základnej sumy, bez pripočítania za ďalšieho člena. V kolektívnych športoch dostanú jednotliví členovia tímu za zlato po 15.000, striebro 13.000 a bronz 11.000 eur, na 4. - 6. mieste 9000, 6000 a 4000 eur. Prémia pre členov realizačného tímu je navyše v celkovej výške maximálne 10 percent z odmeny družstva.

Valné zhromaždenie súhlasilo s menovaním disciplinárnej komisie SOV počas trvania ZOH v zložení: prezident SOV František Chmelár, viceprezident SOV pre zimné športy Igor Nemeček, vedúca výpravy Janka Gantnerová, generálny sekretár SOV Jozef  Liba, zástupca vedúcej výpravy Roman Buček a za športovcov kapitán tímu hokejistov Zdeno Chára. Komisia sa v prípade prehrešku niektorého z našich olympionikov bude zaoberať disciplinárnym postihom.

Ako hosť SOV z radov olympionikov pôjde do Soči bývalý zjazdár Peter Jurko, účastník ZOH 1988 v Calgary (skončil tam piaty v kombinácii a trinásty v slalome) a 1992 v Albertville.
 

PREZIDENTA SR IVANA GAŠPAROVIČA PRIJALI ZA ČESTNÉHO ČLENA SOV

Na fotografii zo Slovenského domu v Londýne 2012 prezident SR Ivan Gašparovič pri blahoželaní Danke Bartekovej k zisku bronzovej olympijskej medaily. FOTO: JÁN SÚKUP
Na fotografii zo Slovenského domu v Londýne 2012 prezident SR Ivan Gašparovič pri blahoželaní Danke Bartekovej k zisku bronzovej olympijskej medaily.
Foto
JÁN SÚKUP
Členovia pléna SOV na návrh výkonného výboru jednomyseľne schválili prijatie prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča za čestného člena SOV
, s čím je spojené aj udelenie Zlatého odznaku SOV. Hlava štátu bude pozvaná na aprílové 47. valné zhromaždenie SOV.

Titul Čestný člen SOV sa udeľuje jednotlivcom, ktorí sa príkladne zaslúžili o rozvoj a úspechy olympizmu na Slovensku, a to účasťou a popredným umiestením na olympijských hrách, alebo dlhodobou angažovanosťou v konkrétnych činnostiach a orgánoch SOV.

Už v mladom veku sa Ivan Gašparovič výrazne angažoval v športe, predovšetkým v ľadovom hokeji. V rokoch 1966 – 1989 pôsobil  ako podpredseda medzinárodnej komisie československého zväzu. Dlhodobo bol činný aj v Slovenskom zväze ľadového hokeja a v hokejovom oddiele Slovana Bratislava. Aj v najvyššej ústavnej funkcii prejavoval a neustále prejavuje neobyčajnú náklonnosť a úprimný vzťah k športu, aj k olympijskému hnutiu. Je dlhodobý patrón najväčšieho projektu Slovenského olympijského výboru – Olympijských festivalov detí a mládeže Slovenska, pričom pre víťazný kraj venoval Pohár prezidenta SR. Často sa zúčastňuje na podujatiach SOV, aj na olympijských i zimných olympijských hrách. Významne sa svojim vplyvom zasadil za zachovanie športu v rezorte obrany. V  roku 2012 aktívne vystúpil na slovenskom športovom fóre v Bratislave, kde vyslovil veľkú podporu požiadavkám slovenského športového hnutia. Viacero významných slovenských športových osobností na čele s olympijskými medailistami poctil udelením štátnych vyznamenaní.
 


NOMINÁCIA SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY V SOČI


46. valné zhromaždenie SOV vo štvrtok schváli nomináciu slovenskej výpravy na ZOH v Soči

VEDENIE VÝPRAVY

Vedúca výpravy: JANKA GANTNEROVÁ

Pobrežná olympijská dedina
Administrátor a zástupca vedúcej výpravy pre Pobrežnú dedinu BORIS DEMETER, lekár VLADIMÍR LUPTÁK, tlačový atašé TOMÁŠ ŠTULAJTER, maséri a fyzioterapeuti BRANISLAV PROKOP, MICHAL NEMČEK

Horská olympijská dedina
Administrátorka a zástupkyňa vedúcej výpravy pre Horskú dedinu PETRA GANTNEROVÁ, hlavný lekár BRANISLAV DELEJ, hlavný tlačový atašé ĽUBOMÍR SOUČEK, maséri a fyzioterapeuti IGOR ADAMUS, JAKUB VEŠKRNA

Vytrvalostná olympijská dedina
Zástupca vedúcej výpravy ROMAN BUČEK, lekár VLADIMÍR VACHALÍK, maséri a fyzioterapeuti JAKUB HUDÁK, MAREK VRBA
 
ĽADOVÝ HOKEJ
Vedúci a generálny manažér OTTO SÝKORA, hlavný tréner VLADIMÍR VŮJTEK, asistenti trénera PETER OREMUS, VLADIMÍR ORSZÁGH, videoanalytik IGOR ANDREJKOVIČ, kustódi MICHAL MALINA, SAMUEL PETRÁŠ, kondičný tréner ROMAN ŠVANTNER, manažér VIKTOR MATYS
ŠPORTOVCI (25+0)
Brankári PETER BUDAJ, JAROSLAV HALÁK, JÁN LACO, obrancovia IVAN BARANKA, DOMINIK GRAŇÁK, ZDENO CHÁRA, MARTIN MARINČIN, ANDREJ MESZÁROŠ, ANDREJ SEKERA, MICHAL SERSEN, ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ, útočníci MILAN BARTOVIČ, MARIÁN GÁBORÍK, MICHAL HANDZUŠ, MARCEL HOSSA, MARIÁN HOSSA, TOMÁŠ JURČO, TOMÁŠ KOPECKÝ, TOMÁŠ MARCINKO, MICHEL MIKLÍK, PETER ÖLVECKÝ, RICHARD PÁNIK, TOMÁŠ SUROVÝ, TOMÁŠ TATAR, TOMÁŠ ZÁBORSKÝ                                  
Náhradníci (5 z nich bude môcť byť v olympijskej dedine v Soči do príchodu hráčov NHL, mená budú určené 27. januára): RASTISLAV STAŇA, JAROSLAV JANUS, RENÉ VYDARENÝ, MILAN JURČINA, TOMÁŠ STAROSTA, MAREK ĎALOGA, BRANKO RADIVOJEVIČ, JURAJ MIKÚŠ, MÁRIO BLIŽŇÁK, ANDREJ ŠŤASTNÝ            
 
KRASOKORČUĽOVANIE
Vedúci TOMISLAV RAJIČ
ŠPORTOVEC (0+1)
NICOLE RAJIČOVÁ
Náhradníci (* dvojica v prípade pozvania od ISU, ** sólistka pre prípad zranenia):
LUKÁŠ CSÖLLEY - FEDERICA TESTA*, MONIKA SIMANČÍKOVÁ**, tréneri náhradníkov:
ROBERTO PELIZZOLA*, VLADIMÍR DVOJNIKOV**
 
RÝCHLOKORČUĽOVANIE NA KRÁTKEJ DRÁHE
Tréner IGOR BODÓ
ŠPORTOVEC (0+1)
TATIANA BODÓVÁ
 
BIATLON
Vedúci PAVEL KOBELA, tréneri MANFRED GEYER, JOSEF OBERERLACHER, MILAN GAŠPERČÍK, JURAJ SANITRA, DANIEL KUZMIN, servismani DUŠAN OTČENÁŠ, LUKÁŠ DAUBNER, JAKUB LEŠČINSKÝ, ROMAN REGULY, FABIEN BLONDEAU, QUENTIN BLONDEAU
ŠPORTOVCI (5+5)
PAVOL HURAJT, MATEJ KAZÁR, TOMÁŠ HASILLA, MIROSLAV MATIAŠKO, MARTIN OTČENÁŠ, ANASTASIA KUZMINOVÁ, JANA GEREKOVÁ, PAULÍNA FIALKOVÁ, TERÉZIA POLIAKOVÁ, MARTINA CHRAPÁNOVÁ
Náhradníci: DUŠAN ŠIMOČKO ml., NATÁLIA PREKOPOVÁ, sprievod: (v prípade, že to umožní celková kvóta sprievodu výpravy) PETER BIELIK
 
BEH NA LYŽIACH
Vedúci PETER BARTOŇ, tréneri JÁN VALUŠKA, STANISLAV HOLIENČÍK, servismani ONDREJ BENKA-RYBÁR, BENEDIKT PROCHÁZKA, DANIEL NOVOTA, ERWIN KOBELT
ŠPORTOVCI (2+2)
MARTIN BAJČIČÁK, PETER MLYNÁR, ALENA PROCHÁZKOVÁ, DANIELA KOTSCHOVÁ
Náhradník: ANDREJ SEGEČ (v prípade zvýšenia účastníckych kvót FIS)
 
ZJAZDOVÉ DISCIPLÍNY
Vedúci JURAJ GANTNER, tréneri/servismani MATEJ GEMZA, ANDREJ GYÜRE, IVAN IĽANOVSKÝ, DUŠAN KANTOR, ĽUBOMÍR MARTINČEK, BORIS VLHA, BOHUMÍR ZEMAN ml., TOMÁŠ ŽAMPA, MATTIA FREO servisman STANISLAV VOZÁRIK
ŠPORTOVCI (3+5)
ADAM ŽAMPA, MATEJ FALAT, MARTIN BENDÍK, JANA GANTNEROVÁ, PETRA VLHOVÁ, BARBARA KANTOROVÁ, BARBORA LUKÁČOVÁ, KRISTÍNA SAALOVÁ
Náhradníci: ANDREAS ŽAMPA, VLADIMÍR SIRÁŇ, trénerka SLÁVKA ŽAMPOVÁ  (v prípade zvýšenia účastníckych kvót FIS)
 
AKROBATICKÉ LYŽOVANIE
Vedúci a tréner TOMÁŠ MURGÁČ, tréner LUKÁŠ MIKULA
ŠPORTOVCI (0+2)
NATÁLIA ŠLEPECKÁ, ZUZANA STROMKOVÁ
 
SÁNKOVANIE
Vedúci WALTER MARX st., tréneri ĽUBOMÍR MICK, WALTER MARX ml., RASTISLAV DRAJNA
ŠPORTOVCI (5+1)
JOZEF NINIS, JOZEF PETRULÁK - MARIÁN ZEMANÍK, MAREK SOLČANSKÝ - KAROL STUCHLÁK, VIERA GBÚROVÁ
Náhradníci (v prípade zranenia niektorej dvojice): JÁN HARNIŠ - BRANISLAV REGEC

V ďalších športoch bola nominácia schválená za podmienky splnenia kritérií príslušných medzinárodných športových federácií (FIS, resp. FIBT) do 19. januára. V lyžovaní FIS uzavrie národné kvóty do 24. januára. Výkonný výbor SOV uzavrie nomináciu 27. januára.

SKOKY NA LYŽIACH
Tréner PAVEL MIKESKA
ŠPORTOVEC (1+0) TOMÁŠ ZMORAY
 
SNOUBORDING
Tréner MAREK HLINIČAN
ŠPORTOVEC (0+1) KLAUDIA MEDLOVÁ
 
BOBY
Vedúca ZDENKA JAGNEŠÁKOVÁ, tréner VLADIMÍR JAGNEŠÁK, servisman PATRIK SUBALLY
ŠPORTOVCI (4+0) MILAN JAGNEŠÁK, LUKÁŠ KOŽIENKA, JURAJ MOKRÁŠ, MARTIN TEŠOVIČ