Športové aktuality
2 min. čítania

Významná osobnosť bežeckého lyžovania Stanislav Baluch oslavuje osemdesiatku

SOV

VYSOKÉ TATRY (SOV) – Osemdesiatych narodenín sa 8. apríla dožíva významná osobnosť slovenského bežeckého lyžovania, rodák z Bratislavy Stanislav Baluch. Ako aktívny športovec súťažil vo viacerých športoch, na reprezentačnej úrovni v atletike, ale postupne sa začal viac venovať behu na lyžiach. Zlom v jeho športovej kariére nastal po príchode do Vysokých Tatier, kde sa pretekal najprv za TJ Tatran Tatranská Lomnica a potom za TJ Vysoké Tatry. Pod vedením trénera Jána Terezčáka sa prebojoval do reprezentačného družstva ČSR v behu na lyžiach. V roku 1961 sa ako prvý Slovák v histórii stal majstrom Československa v maratóne na 50 km. Bol nominovaný na MS 1962 v Zakopanom, pre chorobu však na nich napokon neštartoval.

Stanislav Baluch popri športovaní a neskôr zamestnaní vyštudoval trénerstvo na Fakulte telesnej výchovy a športu. Začal sa venovať trénerskej práci s mládežou. Po vzniku Strediska vrcholového športu FMV ČH Štrbské Pleso ho menovali za strediskového trénera žien a bol aj asistent reprezentačného trénera. Neskôr v stredisku zabezpečoval aj tréningový proces mužov.

Zaslúžilý tréner Stanislav Baluch sa podpísal na raste bežeckých osobností, ako boli Anna Pasiarová, Gabriela Sekajová-Svobodová, Viera Klimková, Ľubomíra Iľanovská-Balážová, Ľubomír Buchta, Stanislav Ježík či Ivan Hudač. Vo federálnej reprezentácii sa podieľal aj na vedení viacnásobných medailistiek z vrcholných podujatí Blanky Paulů a Květy Peckovej-Jeriovej. Ako tréner sa zúčastnil na ZOH 1992 v Albertville.

Friuli-Venezia Giuli EYOF 2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola