12 min. čítania

Bravó, naši hokejisti v semifinále!

PETROHRAD 11. mája (SITA) - Historický úspech dosiahlo Slovensko na svetovom šampionáte v ruskom Petrohrade, keď po štvrťfinálovom víťazstve 4:1 nad USA postúpili do semifinále, v ktorom sa v boji o postup do finále stretne v piatok o 14.30 h s Fínskom. Na šampionáte tak čakajú Slovensko ďalšie dve stretnutia a minimálne boj o bronzové medaily. USA - Slovensko 1:4 (1:0, 0:3, 0:1) - Slovensko postúpilo do semifináleGól: 4. Hendrickson (Gionta) - 21. Šatan (Suchý), 23. Hreus (Pardavý), 24. Plavucha (Vaic), 50. Bartečko (Šatan, Ľ. Višňovský), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 21:18, rozhodovali: Haajanen (Fín.) - Kuľakov, Šelianin (obaja Rus.) Zostavy: USA: Rhodes - Housley, Gill, Weinrich, Clymer, O´Sullivan, Luongo, Mottau, Boguniecki - Konowalchuk, Halpern, Heinze - Gionta, Hendrickson, Tancill - J. Blake, Plante, Peluso - Haggerty, Legwand, NielsenSLOVENSKO: Lašák - Suchý, Štrbák, Ľ. Višňovský, Chára, Droppa, Podhradský - Šatan, Handzuš, Bartečko - Plavucha, Kapuš, Vaic - Pardavý, Hurtaj, Hlinka - P. Pucher, Hreus, Bartoš. S Lašákom v bránke a Štrbákom namiesto zraneného Sekeráša nastúpilo Slovensko na dôležité štvrťfinálové stretnutie s reprezentáciou USA, ktorá dovtedy na šampionáte neprehrala. Od 4. min išli Američania do vedenia, keď slovenská obrana zabudla na Hendricksona, ktorý dopravil za Lašákov chrbát vyrazenú strelu Giontu. V 8. min si vytvoril tlak Hreusov útok, ku gólovej strele sa však nedostal. O štyri minúty neskôr išli na jedného amerického obrancu Plavucha s Kapušom, ale zvolenský kanonier zvolil strelu, ktorú americký brankár kryl. Viacerými istými zákrokmi sa prezentoval aj Lašák. V závere prvej tretiny hralo Slovensko presilovú hru, ale strely Višňovského, Hlinku ani Kapuša si cestu do súperovej siete nenašiel. Úvod druhej tretiny však Slovákom vyšiel až nečakane. Po dvadsiatichtroch sekundách hry, štyri sekundy po návrate vylúčeného Legwanda na ľad, prestrelil všetko čo mu stálo v ceste Šatan a vyrovnal. Po necelých dvoch minútach sa Slováci radovali opäť, keď pri akcii dvoch na jedného prihral Hreus Pucherovi a jeho nepresnú strelu odrazenú od zadného mantinelu dopravil za Rhodesov chrbát stredný útočník Slovana. Na dokonalé otočenie vývoju stretnutia potrebovali Slováci len necelé štyri minúty, keď na 3:1 zvyšoval po úniku po ľavom krídle pomedzi betóny gólmana USA kanonier Zvolena Plavucha. V polovici stretnutia sa dvakrát vyznamenal opäť brankár Lašák, ktorý podržal Slovensko aj pri vylúčení Štrbáka v závere druhej tretiny. Už po dvoch minútach tretej časti hry sa ocitol sám pred bránkou Bartoš, jeho strela však minula cieľ. Hneď na to sa dostal do dobrej streleckej pozície Gionta, ale Lašákova lapačka bola bezchybná. V 50. min sa naskytla Slovensku 31-sekundová presilová hra päť na tri a už po jedenástich sekundách po skvelej prihrávke Šatana zvýšil na 4:1 Bartečko, keď sa Rhodes nestačil presunúť. Ján Filc, tréner Slovenska: "Zaradiť Lašáka do zostavy nebolo jednoduché rozhodnutie. Veľmi si v tomto smere cením spoluprácu s asistentom Vladimírom Šťastným. Pavol Rybár sa nám na šampionáte pomohol rozbehnúť, ale v posledných dvoch zápasoch už nepodržal mužstvo a tak sme boli nútení spraviť zmenu. Išli sme do rizika, ale Lašákovi sme dôverovali. Po prehratej prvej tretine sme chlapcov burcovali v šatni. Po návrate na ľad sa zobudili a strelili pekné góly. Američania urobili viacero chýb, čo nám pomohlo. Je to najväčší úspech mojej trénerskej kariéry, ale na tento fakt sa nepozerám. Verím, že tento postup bude na osoh slovenskému hokeju." Ľubomír Višňovský: "Tento úspech asi doceníme až neskôr. Skončiť na 4. mieste však nechceme a verím, že aspoň jeden zápas vyhráme. Máme super tím, v ktorom nechýba vôľa. O našom dnešnom víťazstve rozhodlo srdce. Do zápasu sme vložili všetko. Aj Fíni sa dajú zdolať. Pred zápasom s USA sme vedeli, že súper má veľmi dobrý tím. My sme sa však spoliehali na náš technický hokej." Mark Johnson, asistent trénera USA: "Lou Vairo povedal po zápase v šatni hráčom, že hrali dobre a za prehru nemôžu. Hokejisti Slovenska hrali veľmi dobre. Slováci si zaslúžili vyhrať." Vlastimil Plavucha: "Bol to jeden z najväčších zápasov slovenského hokeja. Postup do semifinále je veľkou udalosťou pre celé Slovensko. Každé ďalšie víťazstvo už bude nad plán. Víťazstvo nad USA je aj odmenou pre slovenských fanúšikov, ktorí nám verili." Damian Rhodes: "Tri rýchle góly v úvode II. tretiny nás zaskočili. Strelám slovenských útočníkov som nemohol zabrániť. Súperov gólman odchytal veľmi dobrý zápas a to rozhodlo." Ján Lašák: "Tri týždne som nestál v bránke. Nemal som čo stratiť. Americký štýl hokeja poznám. Odohrali sme najlepší zápas na tomto turnaji. Veľmi pozorne hrali moji spoluhráči aj v obrane, za čo im chcem poďakovať. Aj po inkasovanom góle som veril, že by sme mohli vyhrať. Proti Fínsku musíme hrať so srdcom a myslieť na našich fanúšikov." Miroslav Šatan: "Je to najväčší úspech slovenského hokeja v samostatnej ére. Dúfam, že s postupom do semifinále sa chlapci neuspokoja a zabojujú proti Fínom. V naše víťazstvo nad USA som veril už deň pred zápasom. Túto vieru som snažil implantovať aj medzi spoluhráčov. Po prehratej prvej tretine sme v ďalšom priebehu mali viac z hry a myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. Zápas proti Fínsku bude minimálne o 50 percent ťažší ako bol ten v skupine." Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda zaslal blahoprajný telegram hokejistom slovenskej reprezentácie, ktorí zohrali víťazný štvrťfinálový zápas s tímom reprezentácie USA na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Petrohrade. Slovenský hokej tak dosiahol historický úspech a prebojoval sa medzi štyri najlepšie hokejové reprezentácie na svete. Predseda vlády v telegrame ocenil víťazstvo slovenských hokejistov a postup medzi najlepších. V telegrame sa ďalej uvádza: "Bojujte ďalej! Teraz viac ako kedykoľvek predtým. Hrali ste zodpovedne, hrali ste s citom a s veľkým nasadením. Ukázali ste nám aj všetkým na celom svete, čo dokážete. Držím vám spolu s celým Slovenskom palce, aby ste vydržali. Aby sme všetci na Petrohrad spomínali s obrovskou dávkou hrdosti. Bojujte!" Po viacerých konzultáciách sa napokon rozhodlo, že v nedeľu priletí do Petrohradu vládny špeciál, na palube ktorého budú manželky a priateľky hokejistov a niektorí členovia slovenskej vlády. Skupina fanúšikov si v meste na Neve pozrie posledný zápas slovenskej reprezentácie. V prípade, že Slováci v piatok proti Fínsku uspejú, budú hrať finále o 16.30 h. V prípade prehry v semifinále ich posledný zápas na MS čaká už o štyri hodiny skôr. Ďalší program majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Petrohrade: Semifinále - Piatok 12. mája: 14.30 Fínsko - Slovensko (Aréna Petra Veľkého) 18.30 Česko - Kanada (Aréna Petra Veľkého) Nedeľa 14. mája: 12.30 h stretnutie o 3. miesto (Aréna Petra Veľkého) 16.30 h finále (Aréna Petra Veľkého)