3 min. čítania

Na ME v rýchlostnej kanoistike v Belehrade striebro štvorkajaka na neolympijskom kilometri

Belehrad 9. a 10. júna (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka získal na ME v Belehrade striebro na neolympijskej 1000-metrovej trati. Vo finále finišoval druhý za bieloruským kvartetom Kiryl Nikitin, Iľja Fiodorenko, Vitalij Bjalko, Raman Piatrušenka. Pre Baláža a Fraňu je to prvá medaila zo seniorského vrcholného podujatia. Zadák Linka, strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro a majster sveta z Milána 2015 na tejto trati, s medailou nepočítal: "Úprimne poviem, že som nečakal, že hneď v prvých pretekoch získame cenný kov. Niekedy však aj motyka vystrelí. Keď som v polovice trate videl, že sme pred Nemcami, vedel som, že to bude dobré. Každým záberom sme sa im vzdiaľovali. Predbehli sme aj Španielov a nechýbalo veľa, aby sme trhli aj Bielorusov."

Slovenský dvojkajak v zložení Peter Gelle, Adam Botek obsadil v A-finále K2 na 1000 m štvrté miesto. Vlaňajší vicemajstri sveta na kilometri postúpili z rozjázd do bojov o medaily najrýchlejším časom a patrili k najväčším favoritom, nepodarilo sa im však získať cenný kov. Skončili tesne za bronzovým španielskym duom Francisco Cubelos, Inigo Peňa. Zo zlata sa tešili domáci Srbi Marko Tomičevič s Milenkom Zoričom.

Na olympijskej 500 m trati obsadil slovenský štvorkajak v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka šieste miesto. Zo zisku zlata sa tešili Španieli Saul Craviotto, Cristian Toro, Marcus Walz, Rodrigo Germade, ktorí o 14 tisícin zdolali nemeckú osádku. Ivana Mládková skončila v A-finále K1 na 500 m siedma. Za sebou nechala Nemku Ninu Krankemannovú i viacnásobnú medailistku z vrcholných podujatí Dánku Emmu Jorgensenovú. Najcennejší kov si vybojovala favorizovaná Maďarka Danuta Kozáková. Slovenský dvojkajak v zostave Peter Gelle, Adam Botek finišoval v A-finále na 500 m šiesty. Zlato ukoristili Maďari Milán Mozgi, Tamás Somorácz.

Ivana Mládková obsadila v A-finále K1 na 200 m ôsme miesto. Zo zisku zlata sa tešila favorizovaná trojnásobná vicemajsterka sveta Poľka Marta Walczykiewiczová.

Z výsledkov A-finále, 1000 m, muži - K4: 1. Bielorusko (Nikitin, Fedorenko, Bjalko, Piatrušenka) 2:48,841, 2. SLOVENSKO (Samuel BALÁŽ, Milan FRAŇA, Gábor JAKUBÍK, Tibor LINKA) 2:49,491, 3. Španielsko 2:49,701, K2: 1. Tomičevič, Zorič (Srb.) 3:04,940, 2. Hoff, Gross (Nem.) 3:06,206, 3. Cubelos, Peňa (Šp.) 3:06,750, 4. Peter GELLE, Adam BOTEK (SR) 3:06,840, 500 m – muži, K4: 1. Španielsko (Craviotto, Toro, Walz, Germade (Šp.) 1:18,559, 2. Nemecko (Rendschmidt, Rauhe, Liebscher, Lemke) 1:18,573, 3. Maďarsko (Tótka, Molnár, Dudás, Kuli) 1:19,939, ... 6. Erik VLČEK, Csaba ZALKA, Juraj TARR, Tibor LINKA (SR) 1:21,376, K2: 1. Mozgi, Somorácz (Maď.) 1:27,500, 2. Walz, Germade (Šp.) 1:27,630, 3. Postrygaj, Pogreban (Rus.) 1:27,630, ... 6. Peter GELLE, Adam BOTEK (SR) 1:29,085ženy - K1: 1. Kozáková (Maď.) 1:47,742, 2. Chudenková (Biel.) 1:48,762, 3. Pulawská (Poľ.) 1:50,518, ... 7. Ivana MLÁDKOVÁ (SR) 1:52,225, 200 m – ženy, K1: 1. Walczykiewiczová (Poľ.) 39,697, 2. Kozáková (Maď.) 40,023, 3. Jorgensenová (Dán.) 40,199,... 8. Ivana MLÁDKOVÁ (SR) 40,716.