Na úvod zasadnutia MOV v Soči vášnivý prejav ruského prezidenta Putina, prezident MOV Bach kritizoval politikov

Soči 4. februára (TASR) - Tri dni pred piatkovým slávnostným otvorením zimných olympijských hier sa v utorok v Soči začalo 126. zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Úvodný prejav v Zimnom divadle patril ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ten vo vášnivom príhovore adresovanom členom MOV ubezpečil publikum, že blížiaca sa olympiáda bude bezproblémová, bezpečná a úspešná po každej stránke. "Je tou najväčšou poctou, že Rusko môže organizovať zimnú olympiádu. Z usporiadania tohto veľkého sviatku bude naša krajina profitovať ešte veľa rokov," citovala Putina agentúra AP. Ruský prezident ubezpečil olympijských funkcionárov, že nákladná výstavba športovísk v Soči je investíciou do budúcnosti. "Športový komplex v súčasnej podobe je základom pre prvé stredisko zimných športov v našej krajine," dodal Putin.

Po šéfovi Kremľa sa postavil za rečnícky pult prezident MOV Thomas Bach. Ten vyzdvidol snahu domácich funkcionárov o čo najlepšiu organizáciu hier. Bach sa zároveň poďakoval ruskej politickej elite, ktorá ho ubezpečila, že počas olympiády nepríde k žiadnym rozporom ohľadne práv menšín či ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou. "Sme veľmi spokojní s prísľubom ruskej vlády, ktorá nám garantovala, že počas celého priebehu hier sa bude stopercentne dodržiavať Olympijská charta," uviedol Bach.

Šéf MOV už pred začiatkom zasadnutia oznámil plány na revitalizáciu štruktúr olympijského výboru. Bach vyzval ostatných funkcionárov na otvorenú debatu ohľadne zmien a návrhov o zlepšení fungovania MOV.
 

Soči 4. februára (TASR) - Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach podrobil ostrej kritike svetové politické špičky, ktoré oznámili svoju neúčasť na blížiacich sa ZOH v Soči. Bach zdôraznil, že politika sa so športom vôbec nemá zlučovať. "Niektorí z nich v snahe podporiť vlastný celosvetový názor vypovedali o svojej neúčasti v Soči aj napriek tomu, že väčšina z nich vôbec nebola pozvaná," uviedol Bach v prejave.

Rozhodnutie necestovať do Soči oznámili napríklad francúzsky prezident Francois Hollande, jeho kolega Joachim Gauck z Nemecka či britský ministerský predseda David Cameron. Americkú delegáciu v Soči povedie trojica ex-športovcov otvorene hlásajúcich sa k homosexualite na čele s bývalou tenisovou šampiónkou Billie Jean Kingová. Ide o odpoveď diplomacie USA na ruský kontroverzný zákon zakazujúci otvorenú propagáciu homosexuality. Rusom viaceré národy vyčítajú aj časté porušovanie ľudských práv.

"Sme povďační množstvu politikov, ktorí chápu a rešpektujú silu športu. Jeho efekt pri vzdelávaní mladých generácií, zdravom vývine a zbližovaní rozličných kultúr a národov je neodmysliteľný. Chcel by som osobne poďakovať tým, ktorí berú šport ako prostriedok k rozvoju medziľudských vzťahov v snahe rozšíriť celosvetový mier. Odsudzujeme tých, ktorí chcú jeho prostredníctvom 'skórovať' politické body vo svoj prospech," dodal Bach, ktorého citovala agentúra Reuters.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím