Prezident MOV Bach sa v Pchjongjangu stretol s lídrom KĽDR

Pchjongjang 30. marca (TASR) - Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach sa v piatok stretol v Pchjongjangu s lídrom KĽDR Kim Čong-unom. Diskutovali o účasti športovcov z tejto krajiny na olympijských hrách 2020 v Tokiu a zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu. Bach povedal, že absolvoval s Kimom polhodinový formálny dialóg a potom nasledovala 45-minútová neoficiálna debata počas futbalového zápasu na obrom 150-tisícovom štadióne May Day. Nemecký funkcionár uviedol, že vodca KĽDR podporil účasť reprezentantov jeho krajiny na blížiacich sa olympijských podujatiach. Prezident MOV dostal prísľub od Olympijského výboru KĽDR, že športovci z krajiny budú štartovať na OH 2020, ZOH 2022, ako aj mládežníckych olympijských hrách

 

Bach pricestoval do Pchjongjangu vo štvrtok s cieľom hovoriť o podpore športu v krajine a príprave športovcov na kvalifikačné zápolenia a štart pod piatimi kruhmi. Je prvý zahraničný predstaviteľ, ktorý sa s Kimom stretol po tom, ako sa líder KĽDR vrátil začiatkom týždňa z návštevy Číny, kde sa stretol s tamojším prezidentom Si Ťin-pchingom. Bola to jeho prvá známa zahraničná cesta, odkedy sa v roku 2011 po smrti svojho otca ujal moci. Bachova cesta do Pchjongjangu nadviazala na pomoc, ktorú MOV zohral v účasti delegácie KĽDR na uplynulých ZOH v Pjongčangu.
 

ZOH v Pjongčangu zmiernili napäté vzťahy na Kórejskom polostrove. Počas otváracieho ceremoniálu sa zrak celého sveta upieral na moment, keď sa zjednotili reprezentanti Kórejskej republiky a KĽDR a na štadióne kráčali pod spoločnou vlajkou. Kim Čong-un sa má v máji dokonca stretnúť s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Presný dátum ani miesto samitu však ešte nie sú známe.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X