Prezident MOV Bach sa v Pchjongjangu stretol s lídrom KĽDR

Pchjongjang 30. marca (TASR) - Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach sa v piatok stretol v Pchjongjangu s lídrom KĽDR Kim Čong-unom. Diskutovali o účasti športovcov z tejto krajiny na olympijských hrách 2020 v Tokiu a zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu. Bach povedal, že absolvoval s Kimom polhodinový formálny dialóg a potom nasledovala 45-minútová neoficiálna debata počas futbalového zápasu na obrom 150-tisícovom štadióne May Day. Nemecký funkcionár uviedol, že vodca KĽDR podporil účasť reprezentantov jeho krajiny na blížiacich sa olympijských podujatiach. Prezident MOV dostal prísľub od Olympijského výboru KĽDR, že športovci z krajiny budú štartovať na OH 2020, ZOH 2022, ako aj mládežníckych olympijských hrách

 

Bach pricestoval do Pchjongjangu vo štvrtok s cieľom hovoriť o podpore športu v krajine a príprave športovcov na kvalifikačné zápolenia a štart pod piatimi kruhmi. Je prvý zahraničný predstaviteľ, ktorý sa s Kimom stretol po tom, ako sa líder KĽDR vrátil začiatkom týždňa z návštevy Číny, kde sa stretol s tamojším prezidentom Si Ťin-pchingom. Bola to jeho prvá známa zahraničná cesta, odkedy sa v roku 2011 po smrti svojho otca ujal moci. Bachova cesta do Pchjongjangu nadviazala na pomoc, ktorú MOV zohral v účasti delegácie KĽDR na uplynulých ZOH v Pjongčangu.
 

ZOH v Pjongčangu zmiernili napäté vzťahy na Kórejskom polostrove. Počas otváracieho ceremoniálu sa zrak celého sveta upieral na moment, keď sa zjednotili reprezentanti Kórejskej republiky a KĽDR a na štadióne kráčali pod spoločnou vlajkou. Kim Čong-un sa má v máji dokonca stretnúť s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Presný dátum ani miesto samitu však ešte nie sú známe.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím