Nadácia SOV v rámci projektu Ukáž sa! rozdelila tuctu mladých športovcov 30-tisíc eur, rozhodlo o tom viac ako 40-tisíc hlasov

Baner s tuctom vybraných mladých športových talentov v grantovom programe Nadácie SOV UKÁŽ SA! v roku 2017.BRATISLAVA, 14. september 2017 (SOV) – Viac ako 40-tisíc hlasov rozhodlo o tom, kto získa akú finančnú čiastku z 30-tisícového balíka v druhom ročníku grantového programu UKÁŽ SA! Nadácia Slovenského olympijského výboru posunula z celkového počtu 116 projektov do finále TOP 12 mladých talentovaných športovcov. Do programu sa mohli zapojiť športové talenty vo veku od 12 do 18 rokov, ktoré vynikajú v niektorom  športe, nachádzajú sa v nepriaznivej sociálnej situácií, alebo potrebujú finančnú podporu na rozvoj svojej športovej kariéry.

 

Najviac hlasov od verejnosti získal mladý chodec Daniel Kováč, ktorému prezident SOV Anton Siekel odovzdal symbolický šek na 4 000 eur. FOTO JÁN SÚKUPZ tejto finálovej dvanástky získal najvyššiu možnú čiastku, 4 000 eur, atlét Daniel Kováč. Na druhom mieste skončila lyžiarka Klaudia Nemcová, ktorá získa na rozvoj svojej športovej kariéry 3 500 eur a na treťom mieste reprezentantka spoločenského tanca Mária Nagyová, ktorej poputuje finančná dotácia 3 000 eur.  Ďalší traja športovci dostali po 2 500 eur a šiesti po 2 000 eur. Z tucta vybraných mladých športovcov sa na štvrtkovom slávnostnom vyhodnotení projektu v bratislavskom hoteli NH Gate One, spojenom s tlačovou besedou, zúčastnili deviati.

 

Ako motivátor prišiel mladých športovcov podporiť aj špičkový šprintér Ján Volko (celkom vľavo). FOTO ANDREJ GALICAAko „motivátor“ mladých talentov prišiel na podujatie aj špičkový šprintér Ján Volko, ktorý vyzdvihol takýto projekt na podporu mladých športovcov. „Šport je na Slovensku celkove málo podporovaný, preto ma takýto grantový program veľmi teší. Moje začiatky boli tiež ťažké, ako športovec nie som produktom systému,“ uviedol.

 

„Išlo v poradí o druhý ročník toho grantového programu, ktorý sa stretol s ešte väčšími pozitívnymi ohlasmi ako minulý rok. Svedčia o tom aj štatistiky návštevnosti stránky, ktorá zaznamenala oproti minulému roku nárast o viac ako 60 %. Celkovo bolo odovzdaných viac ako 44-tisíc hlasov, čo je takmer 100-percentný nárast oproti minulému roku. Myslím, že okrem rozdelenia finančnej podpory mladým športovým talentom sú pre nás dôležité aj tieto čísla. Sú totiž odrazom záujmu verejnosti o aktivity SOV a jeho nadácie. Ak chceme pôsobiť ako kľúčová inštitúcia v oblasti športu, mať prirodzenú autoritu, zastupovať záujmy športovcov a pomáhať im v rozvoji ich športovej kariéry, je prirodzené, že musíme viac angažovať širokú verejnosť do našich aktivít. Projektom UKÁŽ SA! sa nám to podarilo,“ povedal prezident SOV Anton Siekel. Dodal, že webové stránky k projektu UKÁŽ SA! navštívilo viac než 62-tisíc užívateľov a webový systém zaznamenal viac než 207-tisíc zobrazení.

 

Predseda správnej rady Nadácie SOV Dušan Guľáš konštatoval, že v projekte UKÁŽ SA! sa skrýva veľká inšpirácia. „Teší nás, že veľa mladých športovcov sa ukázalo a prostredníctvom svojich motivačných videí sa uchádzali o podporu na financovanie svojej športovej prípravy. Vybrať z takého množstva uchádzačov tucet vôbec nebolo ľahké. Zohľadňovali sme aj sociálnu situáciu žiadateľov, ale nebolo to hlavné kritérium pri rozhodovaní. Teraz sme vybrali dvanástku, ale snažíme sa hľadať podporu aj pre niektorých ďalších. V rámci hodnotení prijatých 116 žiadostí sme usúdili, že medzi žiadateľmi o finančnú podporu je veľa vynikajúcich mladých športovcov, ktorí si zaslúžia našu pozornosť. Ich motivačné videá zverejňujeme a budeme sa s podporou médií snažiť nájsť firmy, ktoré by ich podporili. Veríme, že na Slovensku je veľa firiem ale aj jednotlivcov, ktorí finančne pomôžu našim športovcom,“ povedal Dušan Guľáš.

 

Finančnú podporu týmto ďalším 16 športovcom nebude prerozdeľovať priamo Nadácia SOV, ale ktorákoľvek firma či fyzická osoba bude môcť poslať svoj finančný príspevok športovému talentu zo 16-členného okruhu, ktorý zverejňujeme nižšie, prostredníctvom platobnej brány cez stránku Nadácie SOV. Táto platobná brána bude aktivovaná v najbližších dňoch.

Úspešní držitelia grantov Nadácie SOV - z tucta ich prišlo deväť - spolu s prezidentom SOV Antonom Siekelom (vľavo) a s predsedom správnej rady Nadácie SOV Dušanom Guľášom. FOTO JÁN SÚKUP

 

O tom, kto zo športovcov si ukrojí akú veľkú finančnú podporu v programe UKÁŽ SA! v roku 2017, rozhodla verejnosť v internetovom hlasovaní na stránke Nadácie SOV. Na základe odovzdaných hlasov je poradie nasledovné: 1. Daniel Kováč – atletika, 19% hlasov (spolu 8383 hlasov) - 4 000 eur, 2. Klaudia Nemcová – lyžovanie, 16% - 3 500 eur, 3. Mária Nagyová – spoločenský tanec, 11% - 3 000 eur, 4. Jessica Zatlkajová – rýchlostná kanoistika, 11% - 2 500 eur, 5. Sabína Kupčová – plávanie, 11% - 2 500 eur, 6. Tatiana Blattnerová – para plávanie, 8,4% - 2 500 eur, 7. Jessica Triebeľová – box, 7,4% - 2 000 eur, 8. Alžbeta Peruňská – badminton, 5,6% - 2 000 eur, 9. Ema Gabániová – krasokorčuľovanie, 4,8 % - 2 000 eur, 10. Julián Enrik Smoliga – karate, 3,4% - 2 000 eur, 11. Martin Józsa – snowboarding, 1,6 % - 2 000 eur, 12. Jakub Jenčuš – MTB cross, 1,4% - 2 000 eur.

 

Viacerí mladí športovci v rámci slávnostného vyhodnoteia projektu verejne prezradili, na čo chcú použiť peniaze z grantu – napríklad na financovanie sústredení v zahraničí (aj vysokohorských), účasti na nominačných pretekoch na vrcholné podujatia aj na samotných vrcholných podujatiach, na financovanie podporného tímu, prenájom plaveckej dráhy, ale napríklad aj na kúpu cestného bicykla na spestrenie prípravy.

 

Do druhého kola grantového programu UKÁŽ SA! Nadácia SOV posunula 16 športovcov. Sú to: Marco Havran – bežecké lyžovanie, Peter Kuric – športové lezenie, Marko Piliar – krasokorčuľovanie, Lýdia Drahovská – triatlon, Kristína Bruňanská – karate, Jakub Hudák – taekwondo, Pavol Szolár – karate, Matej Nemčovič – gymnastika, Enriko Duška – karate, Tamara Sochanová – cyklistika, Chiara  Diky – synchronizové plávanie, Simon Fukas – krasokorčuľovanie, Natália Váleková – atletika, Dominika Maníková – cyklistika, Amália Lépotová – atletika a Rebeka Jančová – lyžovanie.

 

Predstavitelia SOV zároveň informovali o pripravovanom ročníku projektu Nadácie SOV Olympijská kvapka krvi, ktorá sa s mottom Daruj krv s olympionikom uskutoční 25. septembra v Šamoríne, 27. septembra v Banskej Bystrici a 28. septembra v Košiciach (vždy od 8. do 12. hodiny). Tieto dobročinné akcie podporia svojou účasťou aj známe športové osobnosti – v Šamoríne rýchlostní kanoisti Denis Myšák, Juraj TarrTibor Linka, v Banskej Bystrici atléti Matej Tóth, Martina Hrašnová a hokejista Michal Handzuš, v Košiciach zase basketbalistka Zuzana Žirková, tenistka Jana Čepelová a atlét Lukáš Beer.

 

V predvianočnom období Nadácia SOV bude realizovať svoj ďalší už tradičný projekt – Olympijské srdce pre seniorov. V jeho rámci venuje viacerým olympionikom a ďalším športovým osobnostiam prevažne v seniorskom veku poukazy na liečebné pobyty v Kúpeľoch Dudince, resp. na relax pobyt na Táľoch.

Autor: SOV

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím