Športové aktuality
14 min. čítania

Pjongčang navštívila delegácia SOV, prípravy hodnotí pozitívne - od štvrtka odpočítavanie posledného roka do ZOH 2018!

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 7. februára (Ľubomír Souček, SOV) - XXIII. zimné olympijské hry 2018 v juhokórejskom Pjongčangu sa uskutočnia v termíne 9. – 25. februára 2018, čiže vo štvrtok 9. februára sa začne odratúvať posledný rok do začiatku ZOH. Uplynulý týždeň navštívila Pjongčang delegácia SOV, ktorá sa tam zúčastnila na seminári šéfov misií národných olympijských výborov. Športový riaditeľ SOV Roman Buček a odborný pracovník športového oddelenia SOV Boris Demeter sa tak rok pred hrami mohli priamo „na tvári miesta“ zoznámiť s prípravami na ZOH 2018.

Práve Roman Buček povedie slovenskú výpravu na ZOH 2018. Výkonný výbor SOV totiž na svojom januárovom zasadnutí schválil zmenu doterajšej praxe. V minulosti vždy slovenskú výpravu na OH či ZOH viedol člen výkonného výboru SOV. Podľa nového rozhodnutia na všetkých „veľkých” (OH, ZOH) aj na „malých” olympiádach (OHM, ZOHM) a takisto aj na európskych olympijských festivaloch mládeže (EYOF) povedú naše výpravy profesionálni pracovníci športového oddelenia SOV. To je prax, ktorá je bežná vo viacerých krajinách, napríklad aj v Česku.

Na utorňajšom neformálnom stretnutí zástupcov SOV s médiami slovom aj obrazom prezentoval aktuálne poznatky z Pjongčangu len Boris Demeter, pretože Roman Buček sa z Kórey vrátil domov chorý. Na stretnutie s médiami priniesol aj plyšového olympijského maskota, ktorým je biely tiger Soohorang.
 

Prípravy sú na dobrej ceste, najviac práce je na dedinách a na olympijskom štadióne

Zjazdovky v Jongpjongu na fotografii z minulého týždňa. FOTO: ROMAN BUČEK
Zjazdovky v Jongpjongu na fotografii z minulého týždňa.
Foto
ROMAN BUČEK

Delegácia SOV prípravy Pjongčangu hodnotila pozitívne. „Celkový dojem z návštevy dejiska hier mám veľmi dobrý. Do ZOH zostáva ešte rok, ale s výnimkou dvoch olympijských dedín a olympijského štadióna je všetko už viacmenej hotové. Na dokončenie tých zvyšných stavieb majú dosť času. Keď to porovnám so Soči, kde som bol zhruba pol roka pred ZOH 2014, tam ich v polovičnom čase čakalo viac práce, než momentálne Kórejčanov,“ sumarizoval Boris Demeter.

Ako jediný väčší problém v čase návštevy vnímal Boris Demeter komplikovanejšiu dopravu do olympijského regiónu zo soulského letiska Inčeon. „Kým sa výpravy dostanú do niektorej z dvoch olympijských dedín, budú musieť viackrát prestupovať,“ upozornil. Ale na

Predstavitelia SOV na neformálnom stretnutí s médiami rok pred ZOH. Zľava Boris Demter, výkonný riaditeľ SOV Gábor Asványi, s olympijským maskotom snežným tigríkom Soohorangom výkonná riaditeľka SOM, a.s., Eva Gažová, prezident SOV Anton Siekel a generáln
Predstavitelia SOV na neformálnom stretnutí s médiami rok pred ZOH. Zľava Boris Demter, výkonný riaditeľ SOV Gábor Asványi, s olympijským maskotom snežným tigríkom Soohorangom výkonná riaditeľka SOM, a.s., Eva Gažová, prezident SOV Anton Siekel a generálny sekretár SOV Jozef Liba.
Foto
JÁN SÚKUP

druhej strane vyzdvihol kompaktný projekt ZOH v Pjongčangu: „Dve dediny delí od seba zhruba 50 kilometrov, pričom v Gangneungu sú všetky športoviská blízko dediny a v rezorte Alpensia pri Pjongčangu sú vo väčšej vzdialenosti od dediny len dve. Dobrý pocit som mal aj zo samotných organizátorov. Pôsobili veľmi kompetentným dojmom, čo platí tak pre ich odbornosť, ako aj pre znalosť angličtiny. S dobrovoľníkmi to však asi bude výrazne horšie...“

Napriek hornatému profilu provincie Gangwon ho prekvapila celkove nízka nadmorská výška olympijského regiónu. Ale v tom Boris Demeter problém nevidí: „Počas našej návštevy bolo síce v dejiskách súťaží málo snehu, ale vzhľadom na zvyčajne výrazne mínusové teploty vo februári nepredpokladám, že by počas ZOH bol snehu nedostatok, pretože všade sa dá vyrobiť technický.“
 

Základné informácie o ZOH 2018 v Pjongčangu

Pjongčang získal právo usporiadať XXIII. ZOH dňa 6. júla 2011 na 123. zasadnutí MOV v juhoafrickom Durbane, keď už v 1. kole volieb získal 63 z 95 hlasov a suverénne deklasoval nemecký Mníchov i francúzske Annecy. Predtým v boji o ZOH 2010 prehral len o 3 hlasy s kanadským Vancouvrom a v boji o ZOH 2014 len o 4 hlasy s ruským Soči. Motto kandidatúry na ZOH znelo Nové horizonty, čo vyjadrovalo kórejskú snahu predstaviť svetu predstaviť úplne nový zimný región. ZOH v Pjongčangu sa uskutočnia v termíne 9. – 25. februára 2018, ale súťaže v curlingu a v skokoch na lyžiach sa začnú už 8. februára. Po prvý raz v histórii ZOH sa teda stane to, čo je už dávnejšie zvykom na letných hrách olympiády – že súťažiť sa začne ešte pred slávnostným otvorením.
Celková mapa olympijského regiónu aj s vyznačením dvoch klasterov - horského a prímorského. ILUSTRÁCIA POCOG
Celková mapa olympijského regiónu aj s vyznačením dvoch klasterov - horského a prímorského. ILUSTRÁCIA POCOG

Kórejská republika bude ZOH hostiť premiérovo, ale v hlavnom meste krajiny Soule sa konali OH 1988. V Ázii sa ZOH budú konať tretíkrát, predtým ich dvakrát hostili v Japonsku: v Sappore v roku 1972 a v Nagane v roku 1998. A do Ázie sa vrátia zase hneď po Pjongčangu, pretože ZOH 2022 budú v čínskom Pekingu.

Zhruba 90 percent povrchu provincie Gangwon, v ktorej leží Pjongčang (je to jediná provincia na svete, ktorá leží na území dvoch štátov – nielen Kórejskej republiky, ale aj komunistickej KĽDR s jedným z najrepresívnejších režimov na svete), pokrývajú hory. To sa podpisuje na nízkych teplotách ovzdušia v olympijskom regióne. Na rozdiel od predošlých ZOH, ktoré sa konali v subtropickej oblasti okolo Soči, nás teraz čaká skutočná zimná olympáda. Vo februári býva v olympijskom meste priemerná teplota mínus 5,5 stupňa, zvyčajne

Pohľad na časť toboganu pre sánkarov, bobistov a skeletonistov v rezorte Alpensia. FOTO: BORIS DEMETER
Pohľad na časť toboganu pre sánkarov, bobistov a skeletonistov v rezorte Alpensia.
Foto
BORIS DEMETER

tam počas mesiaca sneží 12 dní a priemerná vlhkosť vzduchu dosahuje 67 percent.

Počet olympijských disciplín v Pjongčangu po prvý raz v histórii ZOH prekročí stovku. Na ZOH 2014 v Soči sa súťažilo v 98 disciplínach, na ZOH 2018 bude počet disciplín už 102. V porovnaní so Soči ubudnú súťaže mužov a žien v snoubordovom paralelnom slalome. V snoubordingu namiesto nich budú mať premiéru súťaže mužov i žien v big air. Okrem toho pribudnú rýchlokorčuliarske súťaže mužov i žien s hromadným štartom a miešané tímové súťaže v zjazdovom lyžovaní aj v curlingu.
 

Dva olympijské klastery - horský a prímorský

Počas troch kandidátskych období sa projekt Pjongčangu trochu menil. Ten aktuálny namiesto pôvodných troch počíta s dvoma hlavnými centrami hier, v ktorých je spolu 13 športovísk. Jedno v blízkosti samotného Pjongčangu tvorí tzv. horský klaster a druhé pobrežný klaster. Ich lokalizáciu a vzdialenosti dobre približuje priložená mapka. Na zvyklosti ZOH ide naozaj o koncentrovaný projekt. Z dvoch olympijských dedín by sa športovci mali na svoje športoviská prepraviť za 10 - 30 minút, sú len dve výnimky. S podobou športovísk a s podrobnejšími informáciami o nich sa môžete zoznámiť v prílohe tohto textu

.


Mapka horského klasteru ZOH 2018. ILUSTRÁCIA POCOG
Mapka horského klasteru ZOH 2018. ILUSTRÁCIA POCOG


Horský klaster:

Skokanský areál aj s protiveternou stenou. FOTO: ROMAN BUČEK
Skokanský areál aj s protiveternou stenou.
Foto
ROMAN BUČEK

Jeho centrom je rezort Alpensia pri samotnom meste Pjongčang, ktoré olympiáde prepožičalo meno. V oblasti Alpensie (názov symbolizuje Alpy v Ázii) sa uskutoční najviac olympijských súťaží. Slávnostné otvorenie aj ukončenie ZOH 2018 bude na otvorenom Olympijskom štadióne (s demontovateľnými krytými tribúnami) priamo v Pjongčangu, ktorý je ešte vo výstavbe a bude mať kapacitu 35 000 divákov.

Niektoré olympijské športoviská sú v prevádzke už niekoľko rokov. Priamo v centre rezortu Alpensia leží Športový park Alpensia, v ktorom sa budú konať súťaže v biatlone, behu i skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, aj v big air snoubordistov. Problémy s vetrom v skokanskom areáli sa organizátori snažia riešiť postavením ochrannej steny. Skokanský areál má kapacitu 11 000 divákov, snoubrdový 8600 divákov, štadión pre biatlon a beh na lyžiach 7500 divákov.

Neďaleko od tohto areálu bude aj Pjongčanská olympijská dedina s kapacitou 3500 lôžok (jej dominantami je osem výškových budov s menšími apartmánmi pre 6, resp. 7 – 8 osôb; dedina je hotová približne z polovice, odovzdaná má byť má byť v septembri), hlavné tlačové a vysielacie centrum, i hotely pre olympijskú rodinu, aj tzv. Olympic Plaza, čo je miesto slúžiace na slávnostné odovzdávanie olympijských medailí v horských súťažiach. O niečo ďalej leží zjazdárske centrum Jongpjong so štadiónom

Vizualizáciou Pjongčanskej olympijskej dediny. FOTO: POCOG
Vizualizáciou Pjongčanskej olympijskej dediny.
Foto
POCOG

pre 6000 divákov, v ktorom sa odohrajú súťaže v technických disciplínach zjazdového lyžovania. Pred dokončením je Alpensia Sliding Centre pre sánkovanie, boby a skeleton s kapacitou 7000 divákov.

Excentricky sú v tomto rezorte umiestnené dve športoviská. Snehový park Bokwang leží západne od Pjongčangu, až 51 minút jazdy autobusom od horskej dediny). Park, ktorý je v prevádzke už dlhší čas, bude dejiskom súťaží v snoubordingu (okrem big air) aj v akrobatickom lyžovaní, pričom jednotlivé športoviská majú kapacitu 6000 – 12 000 divákov. Nové je Alpské centrum Džeongseon južne od Pjongčangu (41 minút jazdy autobusom od horskej dediny), kde sa budú jazdiť rýchlostné disciplíny zjazdového lyžovania, alpská kombinácia aj súťaž miešaných zjazdárskych tímov. Cieľový štadión má kapacitu 6500 divákov.

Mapka prímorského klasteru v Gangneungu. ILUSTRÁCIA POCOG
Mapka prímorského klasteru v Gangneungu. ILUSTRÁCIA POCOG

Prímorský klaster:

Vizualizácia Gangneunskej olympijskej dediny. V budove s číslom 803 má bývať slovenská výprava. ILUSTRÁCIA POCOG
Vizualizácia Gangneunskej olympijskej dediny. V budove s číslom 803 má bývať slovenská výprava. ILUSTRÁCIA POCOG

Jeho centrom je východne položené 300-tisícové prímorské mesto Gangneung. Priamo v ňom sa uskutočnia všetky súťaže v ľadových halových športoch. Športoviská v tejto oblasti sú buď už hotové, alebo krátko pred dokončením. V dávnejšie existujúcom Curlingovom centre pre 3000 divákov turnaje v curlingu a v ďalších štyroch halách zvyšné súťaže - v rýchlokorčuľovaní (Gangneung Oval pre 8000 divákov), krasokorčuľovaní a šorttreku (Gangneung Ice Arena pre 12 000 divákov) a v ľadovom hokeji (Gangneung Hockey Centre pre 10 000 divákov), resp. Kwandong Hockey Centre pre 6000 divákov).

V Gangneungu bude aj samostatná olympijská dedina s deviatimi výškovými budovami. Slovenská výprava by mala obývať druhé až štvrté poschodie v bloku číslo 803 s veľmi dobrou polohou v blízkosti jedálne aj transportného móla. Celková kapacita tejto dediny je o niečo nížšia ako kapacita horskej (2700 lôžok), ale vzhľadom na väčšiu rozlohu 4, resp. 5-posteľových apartmánov poskytne obyvateľom väčší komfort. Priemerná vzdialenosť z dediny na všetky športoviska v tomto klasteri je 6 km.
 

Možné riziká: nestabilné počasie, vietor, menší divácky záujem, nedostatok ubytovania a nevyspytateľný „sused“

Nočný pohľad na jedno zo zjazdárskych stredísk v rezorte Alpensia. FOTO: POCOG
Nočný pohľad na jedno zo zjazdárskych stredísk v rezorte Alpensia.
Foto
POCOG

Napriek tomu, že prípravy ZOH 2018 prebiehajú podľa plánu, existujú určité riziká, ktoré by organizáciu podujatia mohli skomplikovať. Negatívne by sa na priebehu súťaží mohlo podpísať počasie. Pjongčang nie je ďaleko od mora a v blízkosti mora je vždy riziko nestabilného počasia s množstvom zrážok, hmlou i s vetrom. Aj teraz počas seminára šéfov misií bol napriek slnečnému počasiu veľmi silný vietor.

O niektoré športy, ktoré nemajú v Južnej Kórei tradíciu ani zázemie, môže byť menší divácky záujem. Nie je náhoda, že najväčšiu divácku kapacitu (12 000 ľudí) spomedzi všetkých športovísk má hala na šorttrek a krasokorčuľovanie v Gangneungu, pretože zo zimných športu sa práve tieto dve odvetvia v Južnej Kórei tešia najväčšej popularite. Divácka kapacita lyžiarskych areálov aj biatlonového je výrazne nižšia, než bola v Soči 2014, Vancouvri 2010 alebo v Salt Lake City 2002.

Pohľad na časť bežeckého a biatlonového areálu v rezorte Alpensia. FOTO: BORIS DEMETER
Pohľad na časť bežeckého a biatlonového areálu v rezorte Alpensia.
Foto
BORIS DEMETER

Vážny problém predstavuje nedostatok ubytovania mimo toho oficiálneho. V celej provincii Gangwon vo februári 2016 evidovali 4842 ubytovacích zariadení s 84 363 lôžkami. Zdá sa to byť dosť, lenže to je celá provincia, nielen olympijský region. A keď sa pozrieme špeciálne na hotely, tých je v celom Gangwone len 63 so 7927 lôžkami. Ani Juhokórejčania neskrývajú, že je to problém. Na rozmery olympiády sú to nedostatočné čísla. Pôvodné plány počítali až so 76-tisíc lôžkami vo vzdialenosti do 50 kilometrov od Pjongčangu.

Ako alternatíva sa ponúka možnosť ubytovania najmä hostí v Soule - a ich každodenné dochádzanie rýchlovlakom. Zo soulského letiska Inčeon je to do Pjongčangu 237 km, do Gangneungu až 277 km. Preprava do najzdialenejšieho miesta má trvať 110 minút.

Rizikom je aj nevyspytateľný sused na severe rozdeleného Kórejského polostrova - KĽDR, ktorej diktátor Kim Čong-un šermuje raketovými hrozbami. Oba kórejské štáty sú už viac než šesťdesiat rokov formálne vo vojnovom stave, v roku 1953 uzavreli len prímerie.
 

Slovensko: V súčasnosti tromfy hlavne v lyžovaní, na biatlon zatiaľ čakáme, HOKEJ ČAKÁ NA ROZHODNUTIE NHL

Pjongčang navštívila delegácia SOV, prípravy hodnotí pozitívne - od štvrtka odpočítavanie posledného roka do ZOH 2018!

Olympijská premiéra výpravy samostatného Slovenska sa uskutočnila práve na ZOH – v roku 1994 v Lillehammeri

. Tam štartovalo 42 našich športovcov. V Nagane 1998 súťažilo len 39 Slovákov, v Salt Lake City 2002 spolu 49, v Turíne 2006 už 58, vo Vancouvri 2010 rekordných 72 (vtedy sme mali oba hokejové tímy, aj ženský) a naposledy v Soči 2014 spolu 62 športovcov. V Pjongčangu sa zatiaľ črtá, že naša výprava bude o niečo menšia ako v Soči.

Historickú prvú zimnú medailu pre samostatné Slovensko – striebornú – získal snoubordista Radoslav Židek v snoubordkrose v Turíne 2006. Najúspešnejšia bola naša účasť vo Vancouvri 2010 – biatlonistka Anastasia Kuzminová tam získala zlato v pretekoch na 7,5 km a striebro v stíhačke na 10 km, bronz pridal takisto biatlonista Pavol Hurajt v pretekoch na 15 km s hromadným štartom. Zo ZOH 2014 v Soči sa naša výprava vrátila so zlatou medailou vďaka biatlonistke Nasti Kuzminovej, ktorá na 7,5 km obhájila zlato z Vancouvru.

Istú účasť v Pjongčangu má už dlhšie družstvo našich hokejistov. Stále je však veľmi otázne, či s olympijskom turnaji budú môcť hrať aj esá z NHL – teda v našom prípade Hossa, Chára, Sekera, Tatar, Gáborík či aktuálne Budaj. Dohoda s vedením súťaže sa zatiaľ nečrtá a čas na prelomové rozhodnutie sa kráti. Vo Vancouvri tím Slovenska obsadil vynikajúce štvrté miesto, keď v semifinále potrápil aj neskorších víťazov turnaja z Kanady, ale posledné naše olympijské vystúpenie v Soči bolo prepadákom. Naše hokejistky svoju šancu postúpiť na ZOH už stratili, takže vancouverskú účasť si s určitosťou nezopakujú.

Takto budú vyzerať izby v Gangneunskej olympijskej dedine. FOTO: ROMAN BUČEK
Takto budú vyzerať izby v Gangneunskej olympijskej dedine.
Foto
ROMAN BUČEK

Pokiaľ ide o individuálne športy, v prebiehajúcej zime najlepšie vyzerá výkonnosť Slovákov v lyžovaní. Zjazdárky Veronika Velez Zuzulová aj Petra Vlhová sa v slalome zaradili do absolútnej svetovej špičky a takmer v každom slalome Svetového pohára bola aspoň jedna na stupni víťaziek – v Záhrebe dokonca obsadili prvé dve miesta. Vlhová sa okrem toho výrazne zlepšila v obrovskom slalome.

V svetovej špičke je – dokonca v dvoch disciplínach, v slopestyle aj v big air - i snoubordistka Klaudia Medlová (na ZOH je snoubording súčasťou lyžovania, pretože ho zastrešuje FIS). Momentálne sa však zotavuje zo zranenia, ktoré si vyžiada zrejme mesačnú pauzu. Zranenie počas celej sezóny sužuje aj zjazdára Adama Žampu, ktorý sa na ZOH v Soči blysol piatym miestom v alpskej kombinácii a šiestym v slalome. Viacero pretekov preň vynechal. Sľubný progres však v rovnakom čase naznačil, najmä v obrovskom slalome, jeho mladší brat Andreas Žampa. Ešte lepšie sa koncom januára v slopestyle ukázala akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková. Na bodované miesta v pretekoch SP, ale nie v popredí výsledkovej listiny, sa prebojovala ešte bezkyňa na lyžiach Alena Procházková.

Zatiaľ sa nenapĺňajú naše očakávanie v biatlone. Dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová sa síce po materskej prestávke uviedla pri prvom štarte v pretekoch SP pred mesiacom v Pokljuke výborným šiestym miestom, ale odvtedy má stále zdravotné ťažkosti a vynechala množstvo pretekov. Na sľubnú vlaňajšiu sezónu sa zatiaľ nedarí nadviazať Paulíne Fialkovej, ktorá má tiež zdravotné problémy. Na druhej strane, v krasokorčuľovaní veľmi potešilo nedávno šieste miesto Nicole Rajičovej na európskom šampionáte.

Veľa o slovenských ambíciách s výhľadom na ZOH 2018 naznačia nadchádzajúce svetové šampionáty. Ten zjazdársky v St. Moritzi sa začal už tento utorok. Ďalšie budú nasledovať v rýchlom slede.

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV