Športové aktuality
4 min. čítania

O 100 dní sa začne Misia Peking

(TASR, pp)

Slovenská výprava by v dejisku XXIV. zimných olympijských hier v Pekingu 2022 mala mať približne 50 až 70 športovcov. Jej veľkosť bude do veľkej miery závisieť od toho, či sa na podujatie prebojujú hokejové reprezentantky, ktoré čakajú súboje o postup v novembri. Hlavným želiezkom v ohni bude lyžiarka Petra Vlhová. Slovenskí športovci sa na Misiu Peking vydajú vo februári 2022 bojovať so srdcom draka.

Slovensko má momentálne potvrdené miestenky na ZOH v Pekingu, do ktorých zostáva od stredy už len 100 dní, len pre mužskú hokejovú reprezentáciu. Tá ich získala na domácom kvalifikačnom turnaji v Bratislave po výhrach nad Rakúskom (2:1), Poľskom (5:1) a Bieloruskom (2:1). V ďalších športoch sa bude bojovať o miesta pod piatimi kruhmi a kvalifikačné body až do januára.

Zimné olympijské hry v Pekingu odštartujú v piatok 4. februára 2022 a vyvrcholia v nedeľu 20. februára.

Formálne majú istú miestenku zatiaľ len hokejisti

„Zatiaľ máme formálne potvrdenú účasť len hokejistov. Všetky ostatné športové odvetvia majú uzávierku kvalifikačných kritérií až v januári. My však pracujeme s nejakými počtami a aj na základe simulácii plnenia kvalifikačných kritérií FIS máme napríklad k dnešnému dňu možnosť postaviť tri ženy a dvoch mužov v alpských disciplínach, dve ženy a dvoch mužov v bežeckom lyžovaní či jednu ženu v snoubordingu,“ uviedol športový riaditeľ SOŠV a vedúci výpravy Roman Buček.

Podľa momentálneho postavenia v rebríčku by Slovensko malo do Pekingu vyslať aj štyroch mužov a štyri ženy v biatlone. Tieto počty sa však ešte môžu zmeniť podľa výsledkov v nasledujúcich mesiacoch: „Všetko sa to uzavrie až v januári, takže sa ešte budú pripočítavať body zo Svetových, Európskych pohárov a ďalších podujatí,“ dopĺňa Buček.

Šanca pre hokejistky

Výprava by sa výrazne rozrástla v prípade postupu hokejistiek. Tie by chceli napodobniť úspech spred trinástich rokov na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v nemeckom Bad Tölzi, kde si vybojovali miestenky na ZOH 2010 vo Vancouveri. Tentoraz zabojujú o olympiádu vo švédskej Lulee, kde sa stretnú s domácim výberom, Francúzkami a Kórejčankami.

„V prípade, že by sa to dievčatám podarilo, veľkosť výpravy by išla k číslu 70, ak nie, tak pracujeme s číslom 50. O miestenky bojujú aj ďalší športovci. Bobistka Viktória Čerňanská, šancu kvalifikovať sa má šortrekárka, sánkari, počítame, že by sa mohli dostať štyria. Všetko je to zatiaľ otvorené. Už vieme, že nebudeme mať zastúpenie v krasokorčuľovaní,“ uviedol Buček.

Okrem krasokorčuľovania nebude mať Slovensko zastúpenie ani v rýchlokorčuľovaní na dlhom ovále, severskej kombinácii či v skeletone.

 

Najväčšia nádej je Petra Vlhová

Hlavná adeptka na popredné umiestnenia zo slovenskej výpravy je celková víťazka Svetového pohára alpských lyžiarok z uplynulej sezóny Petra Vlhová. „Šanca na zisk olympijskej medaily je najmä u tých športovcov, ktorí na nedávnych vrcholných podujatiach preukázali tie najvyššie umiestnenia. Najvyššie ambície bude mať Petra Vlhová, uvidíme, ako rozbehnú sezónu sestry Paulína a Ivona Fialkové, či sa podarí popasovať so súťažou Klaudii Medlovej,“ uviedol športový riaditeľ SOŠV.

Momentálne ho najviac zamestnáva logistika. Čínski organizátori v pondelok zverejnili prvé verzie playbookov, čiže akýchsi plánov hry, podľa ktorých sa musia riadiť všetci účastníci olympiády a od nich sa odvíja aj spôsob dopravy do krajiny i priamo v nej.

„Sú tam podrobné postupy a podmienky pre vycestovanie do Číny. Momentálne sa prakticky nedá z Európy dostať priamym letom do Pekingu. V drvivej väčšine sú to letenky s prestupom v Šanghaji, Hongkongu alebo v okolí, takže v tomto to bude úplne špecifická situácia a toto považujem za najťažší bod, ako to všetko zorganizovať. Tesne pred odchodom potom čaká celú výpravu testovanie a je známe, že účastníci, ktorí nebudú plne zaočkovaní, musia absolvovať trojtýždňovú karanténu. Číňania tak dali najavo, že podmienka účasti je očkovanie, hoci to takto priamo neformulovali,“ dodal Buček.

Podujatia a športovci
p24

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV