Šport a olympizmus
3 min. čítania

Mesiac pred začiatkom ZOH odoslal SOŠV do Pekingu veľké cargo s vecami a materiálom pre výpravu

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
Beijing 2022

Slovenský olympijský a športový výbor odoslal do Pekingu prvé cargo s vybavením pre slovenskú výpravu na zimné olympijské hry. Športový sviatok sa začne presne o mesiac, v piatok 4. februára. V Pekingu by sa malo predstaviť približne päťdesiat slovenských športovcov.

Zo Slovenska sa odoslalo na ôsmich paletách viac ako 1,5 tony rôzneho materiálu, ktorý bude slúžiť športovcom a výprave počas XXIV. zimných olympijských hier. V náklade, ktorý vedúci slovenskej misie Roman Buček so svojimi spolupracovníkmi prevezme v Číne 24. januára, sú tyče a bránky na tréning slalomu zjazdových lyžiarov, materiál pre lyžiarov, hokejistov a ďalších športovcov, doplnková výživa pre športovcov, ionové nápoje, rôzne emulzie i časť oficiálneho oblečenia a výstroja pre hokejovú časť výpravy.

„Súčasťou zásielky je aj vybavenie administratívnych a ubytovacích priestorov výpravy. Poslali sme aj zopár nafukovacích lôžok, vďaka ktorým po úprave pridelených miestností získame priestor pre ubytovanie podporných členov výpravy priamo v olympijskej dedine,“ prezradil športový riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Roman Buček.

Zatiaľ sú potvrdení len hokejisti

V utorok 4. januára sa začalo s odpočítavaním posledného mesiaca do začiatku zimných olympijských hier. Posledné dni sú spojené so zabezpečovaním leteckých presunov do Číny, administratívou spojenou s prihlasovaním na súťaže a s kontrolou akreditačného procesu, dennou komunikáciou s organizačným výborom a športovými zväzmi, uzatváraním nominačného a kvalifikačného procesu i s balením kolekcie pre jednotlivých členov výpravy. Oficiálne oblečenie prišlo na Slovensko v posledných dňoch roka 2021.

„Snažíme sa vyhovieť všetkým požiadavkám športových zväzov a federácií. Momentálne stále bežia nominačné súťaže, kvalifikačný proces potrvá ešte necelé tri týždne. Dnes máme definitívne potvrdených len 25 miesteniek pre hokejistov. Počítame, že do Pekingu pocestuje 50 športovcov. Malo by byť medzi nimi aj päť zjazdových lyžiarov, osem biatlonistov, štyria sánkari, zastúpenie budeme mať aj v behu na lyžiach či snoubordingu. V hre je aj účasť bobistky Viktórie Čerňanskej,“ pridal informáciu Roman Buček.

Dôležité dátumy pred Pekingom

Mená členov výpravy bude schvaľovať valné zhromaždenie SOŠV, ktoré je naplánované na 21. januára. Dva dni pred ním by sa mal uskutočniť krst poštovej známky i príležitostnej mince k olympijským a paralympijským hrám i predstavenie kolekcie pre slovenskú olympijskú a paralympijskú výpravu. Po 21. januári sa pripravuje aj slávnostný sľub zástupcov výpravy do rúk prezidentky SR. Prví športovci zo Slovenska sa v olympijských dedinách v Pekingu, Jen-čchingu a Čang-ťia-kchou ubytujú 27. januára, už o zopár dní skôr bude v Číne vedenie výpravy.

Podujatia a športovci
od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV