Športové aktuality
III. zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020
4 min. čítania

Petra Rusnáková v šortreku na 500 metrov na 6. mieste

Profile picture for user Galicova
Danka
Galicová
Petra Rusnáková v pretekoch v šortreku na 500 metrov skončila na 6. mieste.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Šortrekistka Petra Rusnáková sa dnes predstavila vo svojich druhých a zároveň posledných individuálnych pretekoch na olympijských hrách mládeže v Lausanne. V disciplíne na 500 metrov obsadila z 29. pretekárok výborné 6. miesto. Prvá opäť Kórejčanka Whi Min Seová. 

Rusnáková štartovala hneď v prvej rozjazde za búrlivého skandovania zaplnenej korčuliarskej arény v Lausanne. Súperkami jej boli Češka Fajkusová a Francúzska Ollivierová. Svoje protivníčky v prvej jazde s prehľadom porazila a do štvrťfinále sa prebojovala hladko z 1. miesta. Vo štvrťfinále ju okrem Somogyiovej z Maďarska a Ollivierovej z Francúzska čakala aj Kanaďanka Brunelleová, ktorá ju premohla vo finále pretekov na 1000 metrov. Rusnáková ju neporazila ani dnes a do semifinále postúpila z 2. miesta.

Štart finále „B” sa kvôli pádu všetkých štyroch pretekárok opakoval 

V semifinále, ktoré rozhodlo o postupe do finále „A” alebo „B”, sa slovenská šortrekistka ocitla v spoločnosti Zhangovej z Číny, Brunelleovej z Kanady a Kimovej z Južnej Kórei. Rusnáková do cieľa prišla ako štvrtá a stačilo to na finále „B”. Okrem Kimovej sa vo finálovej „B” skupine nachádzala Talianka Confortolová a Američanka Choiová. Kvôli kolízii a pádu všetkých štyroch pretekárok pár metrov pred cieľom sa štart opakoval. Petra štartovala z druhého miesta, Kórejčanka z prvého. Kórejčanka prvé okruhy nešla rýchlo, skôr blokovala ostatné. Postupne chcela rýchlosť naberať, ostatné dievčatá sa tam na ňu nalepili. Petra sa ju snažila podísť, skopli sa nožmi a všetky štyri spadli. V tejto situácii to rozhodcovia odpískali a štartovalo sa znovu,” vysvetlila vzniknutú situáciu Rusnákovej trénerka Kateřina Novotná. 

Rusnáková vo finále „B” obsadila s časom 45,857 sekúnd 3. miesto, čo znamenalo výsledné 7. miesto. Po diskvalifikácii Číňanky Zhangovej z finále „A” sa posunula na konečnú 6. priečku.
Rusnáková vo finále „B” obsadila s časom 45,857 sekúnd 3. miesto, čo znamenalo výsledné 7. miesto. Po diskvalifikácii Číňanky Zhangovej z finále „A” sa posunula na konečnú 6. priečku.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Rusnáková na 6. priečke, trénerka je s výsledkom spokojná

Rusnáková vo finále „B” napokon obsadila s časom 45,857 sekúnd 3. miesto, čo znamenalo výsledné 7. miesto. Po diskvalifikácii Číňanky Zhangovej z finále „A” sa posunula na konečnú 6. priečku. 

Na druhom mieste skončila Holanďanka Velzeboerová, tretia Kanaďanka Brunelleová. „V dnešných pretekoch bolo naším cieľom opäť sa dostať do finále. Bohužiaľ, nevyšlo to a bolo z toho len finále „B”. Z rozjazdy a zo štvrťfinále postúpila jednoducho, no potom dostala ťažšiu semifinálovú jazdu, kde to bolo zložité a viac nabité. V druhom štarte v  B-finále mala už toho dosť. Chcela nabrať väčšiu rýchlosť, a preto išla viac von, čo využila Talianka, ktorá sa dostala pred ňu a už jej ju nepodarilo predbehnúť,” komentovala Rusnákovej dnešný výkon trénerka Novotná. S výsledkom je spokojná. „Myslím si, že toto umiestnenie je výborné. Je to prvá desiatka, som spokojná. V šortreku si človek nemôže byť nikdy istý. Ak by mala možno o trochu viac šťastia, tak to mohla byť medaila. Malo na ňu viacero pretekárok, povedzme asi osem. Piate a šieste miesto vypovedá o Petrinej dobrej výkonnosti. Musíme však lepšie nacvičiť predchádzanie, výkonnosť má,” dodala Novotná. 

Petra Rusnáková pred pretekmi.
Petra Rusnáková pred pretekmi.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

V miešanej štafete s Čínou, Filipínami a Japonskom 

„Aj dnes som sa snažila ísť na maximum. Dala som do toho čo najviac, aby som postúpila do finále a bojovala o medailu. Bohužiaľ, nepodarilo sa mi to. Nevadí, ideme ďalej. Budeme tvrdo pracovať ďalej a možno sa to niekedy nabudúce podarí,” povedala nám Petra krátko po pretekoch.

Mladú šortrekárku ešte čaká miešaná štafeta národných olympijských výborov, v ktorej o medailu zabojuje spolu s Číňanom Liom, Filipínčanom Macaraegom a Japonkou Nagamoriovou. Z tejto štvorice najväčší úspech v individuálnych pretekoch v Lausanne dosiahol Li z Číny, ktorý na 1000 metrov získal bronz. Štafety sú na programe v stredu.

Podujatia a športovci
Šport
Tagy
OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV