Športové aktuality
3 min. čítania

Pre deti do 12 rokov a športovcov v režime OP sa od piatka povoľujú tréningy + STANOVISKO SOŠV

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
TASR/ADRIANA HUDECOVÁ

Od piatka 17. decembra sa aspoň obnovuje športový život. Tréningy športových klubov sa môžu konať v režime OP (očkovaní po prekonaní ochorenia COVID-19). S výnimkou povolených súťaží v šiestich kolektívnych športoch, medzi ktoré pribudol florbal, sú ostatné naďalej zakázané.

Úrad verejného zdravotníctva SR v najnovšej vyhláške zverejnenej vo vestníku Úradu vlády SR povolil hromadné podujatia športového charakteru za účelom tréningových činností športových klubov registrovaných pod športovými zväzmi. Všetci účastníci však budú musieť byť v režime OP. Za kompletne zaočkovaných sa v zmysle tejto vyhlášky považuje aj osoba do 12 rokov a dvoch mesiacov veku, čo znamená, že trénovať budú môcť aj najmladšie deti.

K povoleným profesionálnym súťažiam v piatich kolektívnych športoch po novom pribudnú extraligy mužov a žien vo florbale. Rozšírenie výnimiek zo zákazu vyplýva z vyhlášky 307/2021. Profesionálne súťaže v hokeji, futbale, basketbale, hádzanej, volejbale a florbale sa môžu hrať bez divákov, pričom platí povinné testovanie hráčov a členov realizačných tímov, ktorí nie sú očkovaní či prekonaní.

Rovnako sú povolené hromadné podujatia nevyhnutné na činnosť karanténnych tréningových centier pre vrcholový šport schválených Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vydaným po 24. novembri 2021 a hromadné podujatie nevyhnutné na výkon činnosti športových reprezentácií Slovenskej republiky so súhlasom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vydaným po 17. decembri 2021.

V rámci rozšírenia povolení pre prevádzky podľa vyhlášky 306 sa v režime OP môžu otvoriť vonkajšie športoviská. Platí na nich kapacitné obmedzenie maximálne jedna osoba na 25 metrov štvorcových alebo najviac 30 osôb.

STANOVISKO SOŠV K UVOĽNENIU OPATRENÍ

„SOŠV si plne uvedomuje vážnosť situácie a podporuje všetky nevyhnutné opatrenia na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19. Mrzí nás, že sa takmer dva roky po vypuknutí pandémie pri prijímaní obmedzení a opatrení stále nevenuje športu a jeho významu pre spoločnosť dostatočná pozornosť.

Vítame, že sa po viacerých rokovaniach na rôznych úrovniach aspoň čiastočne uvoľňuje športový život. Je však dôležité, aby športovci mali okrem tréningov aj možnosť súťažiť. Zápasy či súťaže dajú najmä mladým športovcom viac ako tréning. Život s pandémiou nám ukázal spôsoby, ako v športe možno dosiahnuť bezpečný chod tréningového i súťažného procesu. Dúfame, že po vianočných a novoročných sviatkoch budú mať športovci naďalej možnosť trénovať, povolí sa im aj súťaženie a súčasné uvoľnenie nebude len dočasné.“

OLOV
pg
konferencia
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV