Šport a olympizmus
Lausanne
2 min. čítania

Ruskí športovci nemôžu na OH 2020 ani na ZOH 2022 štartovať pod svojou vlajkou

Ilustračná fotografia.
Foto
TASR/AP

Ruskí športovci nebudú môcť štartovať na OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní Ruska proti štvorročnému dištancu Športový arbitrážny súd (CAS) znížil trest na polovicu. Ruskí športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, však budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez štátnych symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu. "Na podujatiach sa nesmie hrať, alebo spievať ruská hymna. Na dresoch sa tiež nesmie objaviť znak Ruska," cituje agentúra dpa z verdiktu CAS.

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu.

Verdikt CAS je možné napadnúť na švajčiarskom najvyššom súde. Nádeje sú však minimálne, namietať je totiž možné iba prípadné chyby v pojednávaní a porušenie ľudských práv, nie samotný právny výklad rozhodnutia.

WADA považuje rozhodnutie za "víťazný medzník". "Sme radi, že sme zvíťazili v tomto významnom prípade. Rozsudok jasne potvrdil naše zistenia, že ruské orgány drzo a nezákonne manipulovali s údajmi z moskovského laboratoria v snahe zakryť inštitucionalizované dopovanie," cituje agentúra AFP prezidenta WADA Witolda Bańku.

Podujatia a športovci
OLOV
pg

Súvisiace

Zobraziť viac
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV